StoryEditorOCM
ForumFOTO / VIDEO: STRAVA U LONDONU

Najmanje šestero ljudi poginulo u nezapamćenom požaru, žena bacila bebu s desetog kata, a najstrašniju činjenicu iznio je gradonačelnik..

Piše JL
14. lipnja 2017. - 23:03

Najmanje šestero ljudi poginulo, a 50 je ozlijeđeno nakon što je požar u noći s utorka na srijedu zahvatio 27 katova visoku zgradu u središnjem Londonu. Vatrogasna povjerenica dodala je da je prerano govoriti o ukupnom broju žrtava. Vatrogasci i dalje traže ima li još ljudi u zgradi, prenosi Jutarnji list.

Inženjeri prate stabilnost požarom zahvaćene višekatnice u središnjem dijelu grada koja se zasad čini stabilnom.
Uzrok požara još nije poznat, dok se postavljaju mnoga pitanja o samoj sigurnosti i načinu izgradnje zgrade.

- Ovo je incident bez presedana. U svojih 29 godina u vatrogasnoj službi nisam nikad svjedočila nečemu ovolikog razmjera - rekla je vatrogasna povjerenica Dany Cotton.



RT je snimio i osobu koja je bila zarobljena u stanu i kroz prozor gledala kako par metara od nje plamen guta sve što dodirne. Upozoravamo da video može biti uznemirujući.

Stanovnici se već žalili na rizike od požara?

U zgradi se nalazi 120 stanova, a građena je 1974. Prema dostupnim informacijama stanovnici zgrade u više su se navrata žalili na stanje zgrade i na potencijalne rizike od požara, posebice otkako je krenulo njezino renoviranje tijekom kojeg je zgrada svedena samo na jedan ulaz i izlaz. Inače, tvrtka koja je odradila renovaciju danas je sa svojih web stranica uklonila svaki spomen na rad na tom neboderu.

Paul Munakr, koji živi na sedmom katu, uspio je pobjeći.

- Dok sam trčao stepeništem, čudesni vatrogasci su jurili gore, u vatru, pokušavajući spasiti što je više moguće ljudi - rekao je BBC-ju. Kazao je da se protupožarni alarm nije uključio. Njega su iz postelje digli povici ljudi s ulice.

- Vikali su mi 'nemoj skočiti, nemoj skočiti'. Ne mogu reći je li netko drugi skočio kako bi se spasio - rekao je Munakr.

Jedna od svjedokinja požara, Samira Lamrani, rekla je kako je žena s 'devetog ili desetog' kata bacila bebu kroz prozor u pokušaju da ju spasi.

- Netko ju je uhvatio, gospodin je istrčao iz gomile i uspio ju spasiti, rekla je Lamrani i opisala kaos koji je vidjela u gorućem neboderu.

- Vidjela sam ljude iz svih uglova, kako udaraju po prozorima i mole za pomoć. Mi smo ih s ulice pokušavali smiriti, govoriti da smo učinili što možemo i da smo nazvali hitne službe, no na njihovim licima vidjeli smo smrt.

- Što sam više gledala prema gore, kat za katom, bio je beskrajan broj ljudi. Sjećat ću se toga jako dugo vremena, najviše djece - zbog njihovih visokih glasova. Čula sam ih kako vrište da ih se spasi, rekla je Lamrani.

'Diljem Londona ima mnogo, mnogo takvih zgrada'

Londonski gradonačelnik Sadiq Khan rekao je kako će se trebati istražiti sigurnost takvih zgrada. Neki od stanara otkrili su kako im je savjetovano da u slučaju požara ostanu u svojim stanovima, a udruženje lokalnih stanovnika ranije je upozoravalo na rizik od požara.



- To su ozbiljna pitanja na koje se trebaju dati odgovori - istaknuo je Khan za radio BBC.

- Diljem Londona imamo mnogo, mnogo takvih zgrada i ne smijemo imati situaciju u kojoj je sigurnost ljudi pod rizikom zbog loših savjeta ili, ako je to slučaj, zbog lošeg održavanja tih građevina - zaključio je Khan, prenosi Jutarnji list.

26. travanj 2024 11:15