StoryEditorOCM
ForumZBOG RASPRAVE O AGROKORU NASTAO POTPUNI CIRKUS U SABORU

Bulj se izderao na Jandrokovića i šokirao zastupnike

11. listopada 2017. - 13:11
9183534

11:00  - Miro Bulj u jednom se trenutku jako izderao na predsjednika Sabora. - Ti mi pričaš o povredi poslovnika! - kazao mu je, na što se sabornica šokirala. Prije toga ga je Jandroković htio opomenuti da ne proširuje replike previše, budući da se prepucavao s Lovrinovićem.

10:45 - Ivan Pernar usporedio je "ovo ponašanje s ponašanjem srpskog naroda koji je podržavao politiku Miloševića, no samo dok nije počeo padati. Tako su zastupnici HDZ-a i SDP-a branili Todorića dok sve nije počelo padati, piše Jutarnji list.

10:40 - U ime stranke "Promijenimo Hrvatsku", govorio je Lovrinović. - Nisam zadovoljan ni sastavom ni brojem, jer neki ljudi zaista ne bi trebali biti tu jer su bili u izvršnoj vlasti. Međutim, ne mogu prijeći preko toga da ovdje pojedinac hoće iz šesnaesterca zabiti gol i gledaju kome će gurnuti lakat u rebra. Gospodo, vi ste dvaput bili u "K plus vladi", kazao je Ivan Lovrinović, spomenuvši time termin koji se pojavljivao kroz rasprave i replike.

- Oni koji misle da će meni izborom u ovo povjerenstvo začepiti usta, jako se varate.

Pozvao je da se prestane na taj način skupljati bodove i da se počne raditi, a da njegova stručnost kao ekonomista govori da valjda nešto zna o tematici.

- Cilj je da razotkrijem vezu između politike i ekonomije, uistinu je točno da smo Grmoja i ja iz oporbe i da ćemo tako biti kamenčići u cipeli. Pokazat će se što se može napraviti - rekao je Lovrinović.

10:25 - Zlatko Hasanbegović najavio je da će Klub zastupnika 'Neovisni za Hrvatsku' glasovati protiv ovako sastavljenog povjerenstva. Među ostalim su protiv toga da je predsjednik povjerenstva "ministar iz Milanovićeve Kukuriku vlade koji je sudjelovao i u stvaranju lex Perkovića".

- Predlažem da za vanjske suradnike povjerenstva angažirate i Todorića, Perkovića i Mustača.

10:15 - Ivica Mišić rekao je da je Grmoja držao populistički govor i pozvao da povjerenstvo počne s radom. Grmoja mu je rekao da nikad nije čuo govor koji je bio više populistički od njegovog. "Potpuno sam izgubio živce!", završio je Grmoja. Mišić se javio za povredu Poslovnika, no nije znao reći točnu točku, već je 'pogađao' što je nasmijalo sabornicu.

- Kad je Gordan Jandroković shvatio da je Karamarko prošlost, vi ste se još uvijek željeli preslagivati! - rekao Grmoja Mišiću. Jandroković mu je rekao "Vrlo ste duhoviti, ali dajem vam opomenu", kazao je Jandroković.

10:10 - Anka Mrak Taritaš kaže da je povjerenstvo pretvoreno u sapunicu između dva najjača kluba u Saboru, gdje se oni dogovaraju tko će biti i kako će biti. - Moglo je već početi s radom. Namjerno ne počinje s radom i ne možete me uvjeriti u suprotno. Ja sam sastav povjerenstva kao zastupnica čula na televiziji. Ja sam pitala tko je predložio gospodina Lovrinovića? Ne da imam nešto protiv njega, nego smo mi ostali bili uključeni prekasno u raspravu. Moj prijedlog je da više ne nastavljamo sapunicu nego počeno s radom - rekla je Mrak Taritaš.
 
10:05 - Krešo Beljak (HSS) se zahvalio oporbi koja je pozivala na to da na konzultacijama pridruži i HSS, te je naveo da je saznao informacije o tome da ih HDZ nije htio uključiti. Branko Bačić (HDZ) kasnije ga je pokušao teretiti za povredu poslovnika, no Jandroković je smirio situaciju navodeći da nema temelja za to. Beljak je nakon toga Bačiću rekao da je bio glavni tajnik Ive Sanadera, "vi ste bili taj, ne ja!"

9:50 - Miro Bulj (Most) složio se sa Sinčićem o tome da "Povjerenstvo treba biti sastavljeno od ljudi koji nisu bili uključeni u vlast, a ne ljudi koji su bili u sastavu Vlada kad je Agrokor radio što je htio." - Povjerenstvo mora imati 15 članova, i da treba govoriti o tome zbog čega nisu svi klubovi zastupljeni. Najbitnija je nelogičnost da bivši ministri i osobe iz MUP-a budu ovdje, piše Jutarnji list.

9:30 - U srijedu je nastavljena 5. sjednica Hrvatskog sabora. Nakon političkog dogovora HDZ-a i SDP-a oko redoslijeda i načina glasovanja o istražnom povjerenstvu za Agrokor i o ustavnim sucima, Hrvatski bi sabor danas konačno trebao glasovati o te dvije točke koje su u više navrata, zbog uzajamnog nepovjerenja dviju najvećih stranaka, bile prolongirane.

Zastupnici bi potom trebali raspraviti i prijedlog Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.

Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković započeo je sjednicu s točkama koje su se čekale. Prvo se glasuje o prijedlogu osnivanja istražnog povjerenstva za Agrokor. Arsen Bauk (SDP) zastupnicima je pročitao prijedlog sastava Povjerenstva. Bauk je dodao kako će povjerenstvo s radom početi 30. listopada, a kako će do 30. listopada napraviti sve potrebne predradnje. Jandroković je nakon toga najavio početak rasprave, za koju se najprije u ime Kluba zastupnika javio Ivan Vilibor Sinčić (Živi zid).

 

26. travanj 2024 10:31