SportFOTO: POVIJESNA POBJEDA KK ZADRA

Nakon dugih šest godina - Cibona je u Zagrebu pala!

10. studenog 2017. - 23:33
cibona_zadar28-101117

Cibona - Zadar 78:80 (19:19, 21:16, 14:20, 24:25) Zagreb - Dvorana Košarkaškog centra Dražen Petrović. Gledatelja 2.000. 8. kolo ABA lige: Cibona - Zadar 78:80 (19:19, 21:16, 14:20, 24:25). Suci: Josip Radojković, Krunoslav Peić, Denis Hadžić (svi Hrvatska). Cibona: Bilinovac (3), Uljarević (5), Young (7), Žorić (14), Ćorić, Melvin (18), Novačić (5), Bošnjak (6), Rozić (3), Ljubičić, Gospić, Tomas (17). Zadar: Knowles (21), Bašić, Ivanov (6), Kraljević (2), Jelenković, Krajina (5), Bostic (18), Vuković (2), Brzoja (2), Špralja (10), Tomas, Božić (14).

Uvertira tradicionalnom derbiju Cibone i Zadra bilo je ''izvanredno stanje'' u redovima domaćina. Cibosi su doživjeli tri uzastopna poraza: dva u ABA ligi od beogradskih klubova (Partizan i FMP) te senzacionalni i šokantni neuspjeh u domaćem prvenstvu, na svom parketu, od Hermes Analitice. Osim gubitka bodova, momčad Cibone ostala je i bez reprezentativca Luke Žorića. Zbog kritika trenera Slobodana Subotića, Cibonin je centar napustio svlačionicu i nekoliko dana nije trenirao. No, vratio se u momčad za utakmicu sa Zadrom...

Susret je otpočeo u brzom ritmu. Ali, uz brzinu dominirala je i brzopletost. Igru su u ranoj fazi utakmice obilježile brojne pogreške. Garnirane obostranom nervozom. Bilo je i dosta rotacija. Obojica trenera u prvoj su četvrtini iskušala - osmoricu igrača. A u izjednačenoj igri nakon deset minuta i rezultat je bio uravnotežen - 19:19. Početkom druge četvrtine Cibona se ''otisnula'' od Zadra na sedam poena razlike - 33:26. Gostujuća je momčad ušla u probleme: bez rješenja za raspoloženog Tomasa, ali i s evidentnim teškoćama u napadačkoj igri (pet uzastopnih promašaja za tri poena). Zadrani su ''dopušteni minus'' održavali ponajviše ofenzivnim skokom.

Nakon četiri minute u nastavku utakmice i zakucavanja Melvina za deset poena razlike (52:42), trener gostiju Aramis Naglić okupio je svoju momčad kako bi joj u minuti pauze razdijelio savjete i zadatke. No, primarni mu je cilj bio zaustaviti efikasnu seriju i agresivnu igru domaćina. Samo tri minute kasnije time-out je zatražio i domaći trener Slobodan Subotić. Imao je valjan razlog. Zadar je ostvario seriju 9:0. Domaću momčad uneredili su Šime Špralja i zonska obrana. Neposredno nakon ''odmora'' Zadar je nastavio niz i preokrenuo rezultat - 52:53. Bilo je to prvo vodstvo gostiju nakon startnih 0:2. Seriju Zadra 13:0 (uz dva promašena ''otvorena'' šuta za tri poena) zaustavio je tek Luka Žorić, u završnici treće četvrtine.

U 37. minuti susreta Tornado je bio nadomak delirija. Špralja je tricom prednost Zadra podigao na 11 poena - 67:78! S obzirom na anemičnu igru Cibone činilo se kako će Zadrani lakoćom dovršiti utakmicu u pobjedničkom ritmu. No, uslijedila je zonska obrana Cibone i nekoliko lakih poena za seriju 11:0 i izjednačenje. U ne toliko kvalitetnoj koliko dramatičnoj završnici Luka Božić je ofenzivnim skokom i pogotkom za dva poena (nakon promašenih bacanja Bostica) Zadranima priskrbio važnu i slatku pobjedu. Cibona u posljednjem napadu nije uspjela izboriti produžetak...

20. travanj 2024 14:22