StoryEditorOCM
4 kantunaJESEN STIŽE, DUNJO MOJA...

Dani su kraći, nema ništa bolje nego zavući se pod dekicu s knjigom: naša novinarka probrala je 10 najboljih, jedna je i zanimljiv roman iz pera mlade Zadranke

Piše Lenka Gospodnetić/SD
8. studenog 2018. - 15:39
10030572

Pomakli smo kazaljke, kastrirali ono malo dnevnog svjetla i... što nam preostaje kad nas godišnje doba zakine za boravak u prirodi? Jedan od odgovora je: dobra knjiga. A evo i konkretnih prijedloga kako, dakle, jesenske dane učiniti manje tmurnima a više obojenima toplim pričama. Dakako, ni šalica kakva toplog napitka nije naodmet...
1. Elena Ferrante: "Priča o izgubljenoj djevojčici"

Svi mi koji smo čuvenu tetralogiju osobe iza pseudonima Elena Ferrante zavoljeli od prvog nastavka ("Genijalna prijateljica"), s nestrpljenjem smo iščekivali i ovaj posljednji, četvrti nastavak tetralogije započet 1950. godine u Napulju. U rajonu odrastaju dvije djevojčice, Lenu i Lila, i njihovo prijateljstvo sa svim usponima i padovima nastavlja se tijekom šezdeset godina, to jest cijelog njihova životnog vijeka. Zadnji nastavak otkrit će nam zrelu fazu nekadašnjih "bambina".
2. Leila Slimani: "Uspavanka"

Nominalno triler, a u naravi teška socijalna drama napisana da bude lako čitljiva, konciznim, informativnim novinskim stilom, brzo se prometnula u književni hit godine! Roman opisuje tegobe mladog bračnog para u suvremenom svijetu, pokušaj da se objedini majčinstvo, obiteljski sklad i karijera, no više od svega govori o rak-ranama emigrantske populacije, onih bez puno prilike za obrazovanje koje može biti jedini pravi ključ za istinsko uključenje u društvo. Jedan izdanak takvih nesretnika je i dadilja čija će vas životna drama kao okidač za ludilo i, naposljetku, umorstvo, duboko potresti.
3. Paolo Cognetti: "Osam planina"

Iako je jesen vrijeme kad se tek planira odlazak u planinu – barem među Splićanima sve popularnijeg skijanja – knjižni predujam nudi ovaj divan roman. "Osam planina" talijanskog autora Paola Cognettija meditacija je o prijateljstvu i prirodi, o očevima i sinovima. Mistična i filozofična priča osvojila je čitatelje na više od četrdeset svjetskih jezika i najvažnije nagrade – talijansku Stregu, francuski Prix Médicis, nagradu Engleskog PEN-a i druge.
4. Francesca Cavallo i Elena Favilli: "Mlade buntovnice 2"

Nakon veoma uspjelog prvog dijela "Priča za laku noć – Mlade buntovnice", talijanske autorice donijele su nam i novi nastavak, čini se, još internacionalniji, raznolikiji i sveudilj divno ispričan i ilustriran! Pred nama je, dakle, nova zbirka priča napisanih u stilu bajki, o stotinu iznimnih žena – od Nefertiti do Audrey Hepburn, Rosalind Franklin i J. K. Rowling – koje su svojim životima promijenile tijek povijesti i nadahnule svijet. I ovu je knjigu ilustriralo pedesetak umjetnica iz svih krajeva svijeta, i učinit će mnoge jesenske večeri ugodnijima uz lako čitanje i gledanje.
5. Celeste Ng: "Mali požari posvuda"

Mali požari posvuda proglašeni su najboljim romanom 2017. godine po izboru korisnika Goodreadsa, pa će zasigurno i nas ugrijati u ovo jesensko doba. U mirnom, bogatom predgrađu Clevelanda sve je brižno isplanirano – od tlocrta vijugavih ulica do boja kuća i budućeg uspjeha njegovih stanovnika. Duh grada nitko ne utjelovljuje bolje od Elene Richardson, kojoj je igranje po pravilima nit vodilja u životu. Sve je savršeno dok u taj idilični balončić sapunice ne dođe tajanstvena umjetnica i samohrana majka Mia Warren sa svojom kćeri Pearl, i unajmi kuću. Mia i Pearl brzo će postati više od podstanarki...
6. Allison Pataki: "Sisi"

Ne propustite ovu očaravajuću priču o vladavini jedne od najljepših i najkarizmatičnijih vladarica svih vremena! Austrougarska carica Elizabeta zvana Sisi udana je za cara Franju Josipa u veoma mladoj dobi, a narod ju je volio premda su joj istodobno zamjerali česte boravke izvan Austrije, najviše u Mađarskoj koja je doduše također tih godina devetnaestog stoljeća bila sastavnim dijelom istog moćnog carstva. Iza vilinskoga garda i carskog blještavila, međutim, krila se mudra i nesretna žena, koja je uspješno brodila kroz carske obveze ali i vlastiti unutrašnji nemir.
7. Cathy Marie Buchanan: "Djevojke sa slika"

Iako nije jedan od najnovijih, ovaj naslov nipošto nemojte propustiti, čak i ako niste u prvom ešalonu ljubitelja povijesnih romana. "Djevojke sa slika", naime, djelo su koje razoružava i istodobno informira, uglavnom realno temeljen na stvarnim životopisima velikana poput Edgara Degasa, Emilea Zole i drugih. Ovaj uzbudljivi roman smješten je u Pariz u Belle Époque (druga polovica devetnaestog stoljeća), zlatno doba ljepote i bonvivana, apsinta, razuzdanih zabava i ljubavnih avantura, umjetnika i njihovih modela. No, iza pozlaćenih kulisa pariške Opere krije se svijet siromaštva i gladi, zavisti, ljubomore i ambicija…
8. Jane Harper: "Sila prirode"

"Sila prirode" drugi je bestseler australske spisateljice Jane Harper koja je osvojila čitatelje diljem svijeta prvijencem "Suša", dobitnikom brojnih nagrada, među kojima i nagrade za najbolji krimić godine – Gold Dagger. Stoga je s velikim očekivanjem uvrštavamo u jesenske "novitade" na našoj listi. Pet žena nevoljko odlazi na team building u divljinu. Vikend koji ih je trebao zbližiti pretvorit će se u noćnu moru kad jedna od njih, Alice, netragom nestane...
9. Mirela Španjol Marković: "Drugi peron, četvrti kolosijek"

Prozni prvijenac Mirele Španjol Marković s pravom je ove jeseni uzbudio domaću književnu scenu jer govori o rak-ranama mnogih naših prošlosti: odrastanju u osamdesetima, nacionalizmu i prokletstvu miješanog braka, ali i o sasvim osobnim i familijarnim problemima koje je sudbina ili dragi Bog skrojio svakome od nas ponaosob. Pisano je pametno, lako se čita i djeluje ljekovito. Ide uz čaj, ali trpi i punč.
10. Viktorija Božina: "Turbofolk"

Iako je javnosti predstavljen u srcu ljeta, roman intrigantna naslova iz pera mlade Zadranke dobro će vam sjesti i u jesen. Naime, životnost opisa mladosti i sazrijevanja u zaleđu Zadra i odlasku na studij svevremenska je, a Božina nas je rijetko viđenom, brutalnom iskrenošću očarala i rezervirala za sljedeći roman, koji očekujemo s nestrpljenjem. Tople preporuke, i ako niste baš od turbofolka, pa čak niti Štulića koji je ipak u romanu nešto glasniji od "cajke na mukama"

25. travanj 2024 12:14