StoryEditorOCM
ForumVUČIĆ SE SVAĐAO S DIJELOM NOVINARA ZBOG GOVORA U GLINI

Isprika? Takvu vrstu poniznosti ili potrebe da se dodvoravam nikad od mene nećete vidjeti!

Piše Jutarnji.hr
13. veljače 2018. - 16:17
kitarovic_vucic100-120218

 

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u utorak u Vrginmostu, drugog dana posjete Hrvatskoj, da Srbi i Hrvati imaju gotovo iste probleme koje je zato lakše rješavati zajedno, naglasio kako je kod hrvatskog čelništva prepoznao iskrenu volju za suradnjom i poručio će vrlo brzo uzvratiti poziv predsjednici Kolindi Grabar-Kitarović u Srbiju - prenosi Jutarnji.hr.

Na pressici koju je održao nakon posjete Osnovnoj školi Gvozd, kazao je da očekuje veće povjerenje između srpskog naroda i hrvatskih vlasti.  "Očekujemo veću podršku državnih organa za rješavanje problema pripadnika srpske zajednice. Mi smo spremni pomoći, i to su konkretne stvari što se tiče budućnosti ljudi, bilo da su Srbi bilo da su Hrvati".

Kaže da je zadovoljan jer vjeruje u pomake nabolje. "Vidim da se neka vrsta političke histerije zbog moje posjete ne smiruje, i kod nas i u Srbiji neće biti Mi ćemo pokazati lica odgovornih ljudi koji gledaju u budućnost, a onaj tko se toga ne bude pridržavao snosit će političke posljedice u skoro vrijeme.

Važno je da smo pokrenuli naše mješovite komisije koje će rješavati probleme."  Uvjeren je da će biti novih pomaka oko nestalih, što je važno za obitelji nestalih, bilo da su Srbi, bilo da su Hrvati.

Glina - pitanje na koje gleda kao na ponižavanje njega i Srba

 

Zagreb, 120218.
Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandrokovic primio je u Hrvatskom saboru predsjednika Republike Srbije Aleksandra Vucica u prigodi njegovog sluzbenog posjeta Republici Hrvatskoj.
Foto: Boris Kovacev / CROPIX

Boris Kovačev / HANZA MEDIA

 

Jedna novinarka pitala ga je za govor u Glini. "Ja sam od vas čuo bezbroj istih pitanja jučer. Meni je zanimljivo da mjera vaše podrške i poštovanja je proporcionalna poniznosti koju očekujete od nekoga tko bi došao među vas. Takvu vrstu poniznosti, straha ili potrebe da se dodvoravam nikad od mene nećete vidjeti. Ne želim na uvrede i klevete odgovarati uvredama i klevetama.

Ja sam i danas slušao neistine o sebi. Nemam problem na to odgovoriti, a još manje dozvoljavam da netko može vrijeđati bilo koga iz Srbije. Mi imamo različite poglede na ono što se događalo prije 23 i 28 godina, ali to ne znači da ne trebamo razgovrati o buudćnosti. Takvu vrstu hajke, kakvu sam ja doživio ovdje, nikad neki hrvatski političar neće doživjeti u Srbiji. Meni su sinoć po povratku u hotel suradnici pokazali kako se o meni govorili u vijestima, kao da sam bahati četnik", kaže Vučić i rekao je da su kuće njegove obitelji bile spaljene, te da se radilo o Hrvatima.

"Nisam tražio bilo čije izvinjenje, došao sam razgovarati o budućnosti. Ta mjera poniznosti koju očekujete od nekoga iz Srbije da može biti dovoljno dobar da uopće razgovara s nekim iz Hrvatske je pogrešan put i neće dovesti ni do kakvih rezultata", kaže Vučić.

Vučić je rekao i da je bitno govoriti o onome što je važno za sudbine ljudi, "ali da je teško govoriti kada ljudi imaju emocionalni pristup i kad misle da se na mržnji nešto može izgraditi".

Na kraju mu se nije svidjelo ponovljeno pitanje o Glini, očito, jer je govorio da "mu se postavlja ponovo isto pitanje i prekida ga se", prozvavši novinare N1 televizije. Kazao je i da su 'izmislili' da je u govoru spomenuo 'Veliku Srbiju', da to nikad nije rekao.

Kaže da Srbi ne trebaju reagirati na prozivke da su četnici, nego da nastave živjeti kao dobri domaćini.  Rekao je i da su "Srbi uvijek dobri domaćini, baš kao što je bila i predsjednica Hrvatske".

Ponovio je da je čuo razne gadosti o sebi na nacionalnoj televiziji, ali da ga nije previše zabrinulo. "To što mi ne želimo vrijeđati hrvatske kolege, govori da smo mi ipak uspjeli čuti i saslušati druge stavove".

Sve je dobro, Hrvati su to dobro organizirali, Srbi su me lijepo dočekali, kazao je o dojmovima iz Hrvatske.

Zagreb, 120218. Pantovcak.
Ured predsjednice.
Kolinda Grabar Kitarovic, predsjednica republike Hrvatske primila je u sluzbeni posjet predsjednika Republike Srbije Aleksandra Vucica.
Na fotografiji: Ceremonija svecanog doceka predsjednika Republike Srbije Aleksandra Vucica. Foto: Goran Mehkek / CROPIX

Goran Mehkek / CROPIX

 

Posjetio povratnike s troje djece

Vučić je u Vrginmostu posjetio i obitelj Lapčević koja je izabrana jer je riječ o povratnicima s troje djece, potom je obišao osnovnu školu u Vrginmostu kojoj je donirao deset računala za opremanje informatičke učionice, a zatim pogledao učionicu srpskog jezika i kulture.

"Lijepa škola, ali važno je da bude više djece. To je očito velik problem i u Hrvatskoj i u Srbiji", rekao je Vučić.

Ta osnovna škola ima 94 učenika, od kojih je 42 posto pravoslavne vjere. Učenici imaju zajedničku nastavu, no postoje izborni predmeti pravoslavnog vjeronauka, kao i srpskog jezika i kulture, kazala je ravnateljica škole Barbara Ljubišić. Dodala je i kako je zamjetan pad broja pada učenika jer je 2002., u vrijeme kada je ona počela ondje raditi, u njoj bilo 230 učenika. 

"Kompletne obitelji iseljavaju iz mjesta i odlaze za boljim životnim uvjetima. Ovdje su životne prilike vrlo loše, tako da se to vidi i na broju naših učenika", rekla je ravnateljica.

Predsjednik Srbije se nakon škole uputio u društveni dom u Vrginmostu gdje je govorio pred dvjestotinjak pripadnika srpske zajednice i tamošnjih vlasti. Vučić im je zahvalio što su ostali u tom kraju usprkos teškim životnim uvjetima, dodavši kako je na putu prema Vrginmostu svjedočio tragovima ratnog razaranja i malom broju ljudi koji ondje žive. "Došao sam u Hrvatsku zato da bi se napravili bolji odnosi između Hrvata i Srba, ne odnose u kojima netko nekog ponižava i pobjeđuje, nego odnose suradnje, one u kojima bi Srbi u Hrvatskoj mogli biti mirniji i sigurniji u svoju budućnost", poručio je.

Dodao je da zato ne razumije one koji napadaju hrvatsku predsjednicu i ponovio da "usprkos različitim pogledima na prošlost ne postoje nikakve velike razlike u interesima Srba i Hrvata oko budućnosti". "Mislim da imamo zajedničke, gotovo iste probleme, te da ih možemo mnogo lakše rješavati ako to činimo zajedno, ne samo u Hrvatskoj i u Srbiji, nego u cijeloj regiji", poručio je srbijanski predsjednik.

"Moramo ubrzano razgovarati o povezivanju, o izgradnji željeznica i prometnica, i o tome kako da u svakom selu i gradu vidimo kako Srbija može pomoći, a kako Hrvatska. Mislim da je to najbolja poruka za vas".

"Ne ustručavajte se tražiti pomoć i od Hrvatske i od Srbije. Mi ćemo pomoći koliko god možemo jer želimo da svatko tko je Hrvat u Srbiji s ponosom nosi hrvatsko ime, da se nikoga ne plaši i da može reći da je Hrvat", rekao je Vučić. "Isto tako hoću da svi vi ovdje koji ste Srbi s ponosom nosite svoje srpsko ime i prezime, da se nikoga ne stidite i nikoga ne bojite", naglasio je.

Kazao je da je ima dobre razgovore s hrvatskim čelništvom. "Kod Kolinde Grabar-Kitarović sam vidio iskrenu volju da surađujemo i donesemo rezultate u nekoliko mjeseci. Vrlo brzo ću uzvratiti poziv u Srbiju", zaključio je Vučić. Lokalno stanovništvo srbijanskog je predsjednika upoznalo s problemima s kojima se nose, od neisplaćenih mirovina, teškoća sa stanarskim pravom i općenito o uvjetima života.

Vrginmost, mjesto pored Petrove gore koje je nakon završetka Domovinskog rata preimenovano u Gvozd, vratilo je svoje ime 2012., dok je ime općine ostalo. Prema popisu stanovništva iz 2011., u Općini Gvozd u 19 naselja živi 2970 stanovnika, od kojih Srbi čine 66,53 posto. Gotovo trećina stanovništva starija je od 65 godina.

19. travanj 2024 08:26