StoryEditorOCM
ForumFOTO / VIDEO: PROSVJED U ZAGREBU: GRAĐANI IZLAZE NA ULICE PROTIV NASILJA

Inicijativa #spasime protiv rastućeg vala obiteljskog, ali i svakog drugog nasilja u RH

Piše JL
16. ožujka 2019. - 13:50
prosvjed

>>> NOVO 12:45 Za mikrofon je stala glavna organizatorica i idejna začetnica inicijative #spasime, glumica i scenaristica Jelena Veljača.

- Dragi moji hrabri ljudi, vi ste promjena, hvala vam na tome. Svima vama koji ste nam pisali, žrtve nasilja, niste sami, vidimo vas, čujemo vas, svi ovi ljudi su s vama. U ponedjeljak nosimo zahtjeve i čekamo dijalog - rekla je Veljača i zamolila sve prisutne da pokupe smeće iza sebe, 'jer mi smo bolja Hrvatska'.

---------------------------------

12:28 Predsjednik SDP-a Davor Bernardić na Twitteru se okomio na činjenicu da je na prosvjedni skup došao i premijer Andrej Plenković.

Krajnje licemjerno! Na prosvjed je došao onaj čija ministrica na nasilje nad ženama kaže: Tako vam je to u obitelji! Onaj koji je direktno odgovoran za provedbu Istanbulske konvencije, koja za cilj ima zaštitu žena, a koji je iz samo njemu poznatih razloga ne provodi.

Zagreb, 160319. Trg kralja Tomislava.
Prosvjed inicijative Spasi me protiv rastuceg vala obiteljskog, ali i svakog drugog nasilja u Hrvatskoj. Prosvjedom se trazi od sustava da se zrtve nasilja adekvatno zastiti.
Foto: Marko Todorov / CROPIX

 

---------------------------------

12:20 - Tu sam jer očekujem da se svi senzibiliziramo na problem - a to je činjenica da se nasilje procesuira prekršajno, a ne kazneno. Strašno je da se žrtve nasilja šalje u sigurnu kuću, u drugi grad, umjesto da se nasilnike izdvoji. Obitelj treba biti sigurno mjesto. Nadam se da će ljudi koji nešto mogu učiniti, poduzeti nešto. Statistike su strašne, no one su samo vrh ledenog brijega - naglasio nam je Goran Navojec.

 

---------------------------------

Građani su se okupili na Tomislavovom Trgu u Zagrebu. Prema slobodnoj procjeni ondje se okupilo nekoliko tisuća ljudi, no službene potvrde još nema.

Među poznatim licima prepoznali smo glumice Csillu Barath Bastaić, Jelenu Perčin, Anu Maras Harmander, Lanu Barić s kćeri, zatim Damira UrbanaDražena ČučekaBojana JambrošićaAsima Ugljena, MassimaGorana Navojca... Među okupljenima smo vidjeli i premijera Andreja Plenkovića. Ondje su i Sarah Josipović, Filip Riđički, Mirjana Hrga, Gabi Novak, Ivan Vilibor Sinčić i Vladimira Palfi, Zdenka Kovačiček, Nevena Rendeli...

Prosvjed je počeo čitanjem imena pretučenih žena žrtava obiteljskog nasilje.

- Došla sam zato što mi je dosta toga da sjedim doma. Nadam se da će ovo uspjeti i vjerujem da građanske inicijative mogu nešto promijeniti. Ovo je zemlja u kojoj mali broj ljudi izlazi na izbore, a svi prigovaraju vladi. To je grozno - rekla je Ana Maras Harmander.

 

- Paradoks je da se svaki vikend protiv nečega prosvjeduje jer ništa ne funkcionira u ovoj državi. Tu smo da zaštitimo djecu. Iznevjereni smo. Nije ovo ništa novo. Nadam se da je ljudima voda došla do grla i žalosno je da se u 21. stoljeću treba boriti za svoj i život svoj djece. Živimo u državi koja ne štiti djecu od roditelja koji ih baci kroz prozor. Dosta je i nadam se da ćemo smijeniti ovu vladu koja to dopušta - rekla nam je glumica Lana Barić.

Građani nose transparente s porukama: 'Ljubav ne boli', 'Nasilje nije obiteljska stvar', 'Nemojmo popuštati', 'Svi smo odgovorni', 'Zločin, a ne prekšaj', 'Nulta stopa tolerancije', 'I ja sam žrtva nasilja', 'Žrtva nikad nije kriva', 'Hrabri ljudi', 'Djela, a ne riječ' i drugi.

FOTOGALERIJA: Okupljanje građana na Tomislavovom trgu u Zagrebu

 

---------------------------------

Gotovo 50.000 ljudi okupilo se u grupi #SPASIME na Facebooku koja je pokrenuta kao građanska inicijativa organizacije prosvjeda protiv nasilja 16. ožujka na Tomislavovom Trgu. Prosvjed simbolično počinje u 11 i 55 sati, ‘pet do 12’, jer je ‘krajnje vrijeme’ da se nešto poduzme.

Inicijativu je pokrenula scenaristica i glumica Jelena Veljača, uz potporu kolegica Jelene Perčin i Amande Prenkaj, prvenstveno kao reakciju protiv rastućeg vala obiteljskog, ali i svakog drugog nasilja u Hrvatskoj. Zahtjevi incijative sastoje se od prijedloga zakonodavnih izmjena, izmjena provedbene prakse, mjera edukacije i prevencije te mjera za osnaživanje institucija sustava.

Kap koja je prelila čašu mnogih, pa tako i organizatorica ove inicijative, je stravičan slučaj obiteljskog nasilja na Pagu. Otac je 28. veljače s balkona kuće u Pagu bacio četvero malodobne djece. Svi su završili u bolnici, a najteže je bila ozlijeđena sedmogodišnja djevojčica koja je iz Zadra bila prebačena na liječenje u KBC Zagreb.

S prosvjeda će, najavili su, vladajućima biti upućen niz zahtjeva i konkretnih mjera koje bi povoljno utjecale na rad institucija, bolji pravni okvir i opću senzibilizaciju javnosti, a u skladu s međunarodno priznatim obvezama Republike Hrvatske.

Organizatori pozivaju građane da im se u što većem broju pridruže na mirnom prosvjedu u subotu te posebno ističu kako na skupu nisu dobrodošla ideološka, politička i/ili stranačka obilježja, bilo kakvo nasilno ponašanje, vrijeđanje ili sukobi.

24. travanj 2024 19:06