StoryEditorOCM
ForumTRAGIČAN DOGAĐAJ NA PLITVICAMA SAMO JE JEDAN U NIZU

Zbog "selfija" se gine i u Hrvatskoj

Piše Lenka Gospodnetić/ Slobodna Dalmacija
8. svibnja 2019. - 10:49
plitvicka_jezera5-310317

Selfieji - ta suvremena aktivnost samopromoviranja - nisu uvijek benigni. Naime, mračna statistika između 2011. i 2017. godine pokazuje da je došlo do tragične brojke od 259 nevjerojatnih smrti diljem zemaljske kugle upravo zbog pokušaja stvaranja nezaboravnog selfieja!

Selfie ili, prevedeno na hrvatski, "samoslik" – već vrapci na grani znaju – fotografija je samoga sebe, odnosno grupice ljudi s pripadajućom fotografskom opcijom na skoro svim modelima suvremenih smartphonea. Selfie-štap izum je današnjice koji je također omogućio kvalitetnije "samoslikanje", mahom više osoba, s nešto prostorne distancije kako bi se u objektiv pametnog telefona uhvatilo što više vizualnih podataka.

Selfie je, uglavnom, bezazlena (samo)razonoda, a društvene mreže na kojima se takve i druge fotografije objavljuju - u prvom redu Instagram - slikovnice su novog doba. Naše majke i bake listale su stranice albuma i u njih lijepile fotografije, a mi iz istog razloga, je li, prosurfamo društvenim mrežama.

 

Na žalost, neki su odlučili biti "korak ispred" u takvom ovjekovječivanju, pa su izgubili čvrsto tlo pod nogama, nekad čak i doslovno. Ukratko, dobar selfie platili su vlastitim životom...

Jedna od najznačajnijih domaćih psihologinja i komentatorica suvremenih fenomena, sveučilišna profesorica dr. Mirjana Nazor, krši ruke nad podatkom o stopi smrtnosti tijekom jedne, u osnovi, banalne i nepotrebne radnje. Da je posrijedi ratna fotografija u više ciljeve, hajde-de, ali samoslikanje iz obijesti, jao...

- Društvene mreže pošast su novog doba, opsesija zbog koje mnogi gube vrijeme kako bi ovjekovječili banalne stvari poput novih cipela ili obroka. U tim nastojanjima da nešto na materijalan način "zamrznu u vremenu", ljudi gube uspomene i onaj pravi doživljaj. Dakle, govorim o općoj štetnosti koja je, na žalost, povremeno i opasna za život. Očigledno zalazak sunca i slični prizori više nisu "atrakcija"; treba biti jedinstven, odskočiti od uobičajenog. No, ljudi zaboravljaju da smo svi jedinstveni i neponovljivi. Trebalo bi "posebnost" isticati humanitarnim radom, ulaganjem u svoje znanje i sličnim vrijednosnim kategorijama, a ne selfie-ekshibicionizmom. Gubi se vrijeme, gube se vrijednosti, osiromašujemo se trivijalnostima, a i dovodimo u opasnost – poručila je prof. dr. Nazor, koja osobno – priznaje - nema profil ni na jednoj društvenoj mreži.

- Nemam Insta, nemam FB-profil, Twitter ni drugo. Krajnji domet su mi mail i Whatsapp preko kojeg razmjenjujem slikice. Imam otpor prema virtualnim oblicima pojavnosti i ne želim trošiti energiju na njih – veli ugledna profesorica iz Splita.

Jedna od najpoznatijih splitskih i hrvatskih influencerica je također profesorica, ali kineziologije, 43-godišnja Renata Lovrinčević-Buljan, zaposlena kao fitness-trenerica. Njezin Instagram-profil prati 121 tisuća pratitelja, brojka stalno raste, a Renata ju ne namjerava potaknuti nikakvim ekstremnim i za život opasnim radnjama i(li) fotografijama.

Naime, Lovrinčević-Buljan odlučila je svojim virtualnim prijateljima i stalkerskoj sviti podastrijeti – vlastiti život, bez stimulansa koji mogu dovesti u životnu ugrozu.

- Snimam svakodnevno storyje (priče) o onome što radim: treniranju, održavanju ljepote i zdravlja; to je za mene usko povezano. Ipak, nisam sasvim nesklona avanturizmu, ali ne zbog stvaranja selfieja, nego iz strasti. Naime, volim skokove u more; skakala sam i s klisura i sa skliske daske, ali nikad preko deset metara visine. U zadnje vrijeme razmišljam o skoku padobranom jer bi vrijeme do otvaranja, ono "stropoštavanje", trajalo koliko i dulji skok u more, a taj mi je osjećaj poznat.

No, nisam izrazito adrenalinski tip i ne privlači me, primjerice, bungee jumping. Jednom sam stilom "lasta" skočila u Cetinu kad smo bili na team-buildingu i zaradila podljev na natkoljenici uslijed sudara tijela i "jureće" rijeke. To mi je, na sreću, najveća šteta koju sam pretrpjela, a sve navedene situacije imam dokumentirane i na fotografijama, odnosno snimkama jer želim ljudima poručiti da se i u četrdesetima može imati gipko tijelo zahvaljujući konstantnom treniranju koje promoviram. Sumnjam da ću otići dalje od toga, skakanja s visine ili pak skakanja u plitko more, što nekad radim "na glavu" na Bačvicama. Ne treba pretjerivati – poručila je nekadašnja Miss Universe Hrvatske, danas influencerica i fitness-trenerica.

Pokušala uhvatiti dobar kadar na Plitvicama i poginula

Kako je izvijestila Hina, u trećem mjesecu 2018. godine turistkinja iz Južne Koreje poskliznula se u smrt zbog selfieja koji je pokušala snimiti dok je sa svojom grupom obilazila Plitvička jezera. Na jednom dijelu staze koji nije ograđen, žena je pala preko ruba u provaliju duboku 70 metara. Iako je odmah prebačena u karlovačku bolnicu, preminula je zbog teških ozljeda.

- Zbog ozljeda zadobivenih u subotu 17. ožujka pri padu sa 70 metara visine u jezero Gavanovac u Nacionalnom parku Plitvička jezera, u karlovačkoj Općoj bolnici istoga dana umrla je turistica iz Južne Koreje - potvrdila je Hini u ponedjeljak Ličko-senjska Policijska uprava.

Turistica je pala oko 11 sati, rendžeri Nacionalnog parka su je živu izvukli iz jezera i bila je prevezena u karlovačku Opću bolnicu, gdje je u 14.35 sati umrla, rekla je glasnogovornica ličko-senjske Policijske uprave Maja Brozičević.

Policija je na mjestu događaja obavila očevid, ali o tom stradavanju nisu izvijestili medije jer, kako je rekla Brozičević, "nema sumnje na nasilnu smrt, već je riječ, na žalost, o nesretnom slučaju".

Sve se dogodilo pred više očevidaca iz grupe turista s kojima je neposredno prije nego što je pala okliznuvši se na stazi, hodala šetnicama i razgledavala slapove. 

27. travanj 2024 05:09