StoryEditorOCM
ForumFOTO, VIDEO: JAPANKA ZALJUBLJENA U KOSOVO

Napustila sam bankarsku karijeru, pobacala u smeće 20 tisuća eura vrijednu brendiranu odjeću i sada na Balkanu konačno uživam u životu!

Piše Vedrana Sunko/100posto
5. srpnja 2019. - 18:09
1440x620_1

Kanu sam upoznala u Zagrebu, za vrijeme njenog putovanja brdovitim Balkanom. Uspješnu bankarsku karijeru u Tokiju odlučila je zamijeniti opuštenijim i toplijim načinom života, a Balkan je tvrdi idealan za to. Evo priče koju mi je ispričala, donosi 100posto.hr.

Radila sam u vrlo uspješnoj međunarodnoj banci, no nikada se nisam u tome prepoznala, budući sam studirala jezike. Dogodilo se da je ta banka odlučila zatvoriti moj odjel i ja sam tako ostala bez posla. Dobila sam dosta dobru otpremninu i premda sam bez problema mogla naći novi posao u  istoj  struci jer sam imala dobre rezultate, odlučila sam stati na loptu i malo se posvetiti sebi. Stres me ubijao, u jednom trenutku čak mi je i oko počelo titrati i to je tako trajalo godinama, no od kad sam otišla s posla i počela putovati nemam tih problema.

Izmoždena od stresa, posla i vječne gužve

U Japanu je život stresan, puno se radi, nekad, kako se ne bi probili rokove, čak od 9 ujutro do 3 nakon ponoći. Moji klijenti su bili vrlo moćni i bogati, a ja sam se brinula o njihovom novcu, u pitanju su bili milijuni dolara i ja sam bila odgovorna za njihova ulaganja, a to mi je stvaralo velik pritisak. Osim odgovornosti prema klijenatu, tu su ciljevi koje sam morala postizati u sklopu poslovnih planova banke, što stvara dodatan stres. Čak i kada nisam radila duže od osam sati, kući sam se vraćala potpuno izmoždena i nisam imala snage za ništa drugo. Svaki dan sam putovala do posla sat vremena, a u pitanju su ogromne gužve pa cijelo vrijeme stojiš na nogama stisnut ljudima i ne možeš mrdnuti i tako u oba smjera, svaki dan.

Volim Japan, no kultura me počela gušiti, tamo svi rade iste stvari, vjerojatno sam previše neovisna i ne volim da mi se naređuje što da radim.

Nakon što sam prestala raditi u banci sam imala potrebu osvježiti svoj život i detoksicirati se mentalno i fizički. Počela sam od toga da sam smanjila količinu stvari koje imam, pobacala sam jako puno odjeće, cipela i torbi pa čak i namještaja kako bih imala više zraka u životu. U pitanju je bila skupa i brendirana odjeća.  

Gucci, Chanel, D&G...sve je završilo u smeću

Bilo je tu Guccija, Chanela, D&G-a i drugih luksuznih brendova, sve sam bez puno razmišljanja strpala u vreće za smeće.

Na primjer nemam više ni jedan par cipela s visokim potpeticama, sada imam samo odjeću koja mi je ugodna i klupka vune za heklanje, budući je to moj hobi, koji sam zbog posla bila zanemarila.

Ljudi na Kosovu su srdačni i neiskvareni, pomalo im zavidim

Odlučila sam početi putovati i dati si vremena da razmislim što želim raditi. Obišla sam više-manje cijelu istočnu Europu. Najviše su mi se svidjele Poljska i Kosovo. Ljudi na Kosovu su vrlo srdačni i prijateljski nastrojeni, dosta su naivni i neiskvareni. Balkanci su mnogo direktniji, to mi se  sviđa. Japanci su više kao Englezi, distancirani smo i treba nam puno više  vremena da se sprijateljimo.

Žene ne bi trebale ostajati kući, nego raditi, no kako naša država ne omogućuje jeftino čuvanje djece, žene zbog toga ostaju kod kuće. Na Balkanu žene puno više rade jer država donekle subvencionira čuvanje djece.

Ovdje ljudi nemaju toliki stres, odnosno imaju stres oko toga hoće li uspjeti dovoljno zaraditi, no to nije ta razina stresa jer objektivno nitko nije gladan i ima gdje spavati. Na neki način malo zavidim ljudima na Balkanu.

Obiteljski posao kao rješenje

Vidjevši tako različite uvjete i način življenja puno sam razmišljala o tome kojim poslom bi se trebala baviti. Otpremnina mi se vrlo brzo istopili i našla sam se u situaciji da moram smisliti neki posao. Oduvijek sam sanjala da budem samostalna poslovna žena pa sam odlučila iskoristiti ovu situaciju i pokrenuti svoj posao. Naime, moj otac u Japanu proizvodi vrlo kvalitetne škare za frizere. Naša tvrtka KomachiShotennudi 52 modela škara različitih vrsta i ja sam odlučila biti ta koja će proširiti obiteljski posao na Europu.

Putujem već više od godinu dana i to  me dosta promijenilo, ne osjećam stres, ponovo se smijem i s puno veselja se družim s ljudima koje upoznajem.

Ne brinem se ni oko toga što će se dogoditi s mojim novim poslom. Imam samopouzdanje jer je proizvod koji prodajem snažan i kvalitetan te sam sigurna da ga mogu prodati. Još uvijek istražujem najbolju strategiju, no sigurna sam da će i novac doći s vremenom.

Uskoro idem na tri mjeseca u Japan, odlučila sam iznajmiti svoj stan u Yokohami, a kad to sredim vraćam se natrag.  Volim Yokohamu, no nikako mi se ne vraća u taj stres. Život ovdje mi je puno opušteniji i konačno imam vremena i energije za sve one stvari koje sam bila zapostavila.

25. travanj 2024 15:26