StoryEditorOCM
ForumNEDJELJOM U 2

Škoro kod Stankovića o zamjerkama "gdje je bio 90-ih": Ja sam umjesto puške na ramenu nosio tamburicu, Prokomentirao i otpremninu s HRT-a od 135.000 kuna

Piše HRT
15. rujna 2019. - 17:30
skoro.JPG

 

Predsjednički kandidat Miroslav Škoro gostovao je u HRT-ovoj emisiji 'Nedjeljom u 2' kod voditelja Aleksandra Stankovića.

Na pitanje hoće li se nastaviti aktivno baviti politikom čak i ako ne pobijedi na predsjedničkim izborima, nije želio izravno odgovoriti.

- Usredotočen sam na predsjedničke izbore, ne razmišljam o parlamentarim izborima, nije bilo razgovora o tome. Možda je to javnost zaključila jer su me neke stranke podržale, ali generalno gledano ne, rekao je Škoro, no nije želio isključiti mogućnost bavljenja politikom u budućnosti.

Na pitanje zašto je odlučio istaknuti temu ustavnih promjena u svom programu, a ne ekonomska pitanja koja građane više zanimaju, odgovorio je:

- Ja sam uvjeren da građane zanimaju te teme, ali u medijskom prostoru se ne pruža mogućnost razgovora o tim temama. Otkako sam objavio kadidaturu rasprava se vodi o nevažnim temama.

Na upit što ne valja s gospodarstvom u Hrvatskoj, rekao je.

- Gospodarstvo je bitno, ali da bi se dogodile promjene, moraju se dogoditi promjene u političkom sustavu, koje će omogućiti bolju kontrolu u političkom vrhu. Kako kaže kineska izreka, u tvornici budućnosti radit će čovjek i pas, čovjek će hraniti psa, a pas će sprečavati čovjeka da uđe u tvornicu, rekao je.

Na upit voditelja ima li Hrvatska odgovor na ekonomsku krizu, koja nas vrlo vjerojatno očekuje na proljeće i to prema procjenama još gora nego zadnji put, odgovorio je:

- Čini mi se da nema, jer nema strategije, moramo se odlučiti koje su glavne strategije, važno je znati čime raspolažemo. Hoćemo li raditi luksuzne automobile, baviti se turizmom.. Nismo stvorili pretpostavke da bi se velike tvrtke zadržale u Hrvatskoj, zaobišli su nas i otišli u Slovačku, Češku i Rumunjsku, ništa se ne radi dugoročno. Mi zbunjujemo investitore, oni ne znaju što ih sutra očekuje, poručio je.

Komentirao je i bi li uveo porez na nekretnine.

- Znam da ništa ne znam, shvatio sam to kao klinjo, ali znam da u Hrvatskoj postoje stručnjaci koje nitko ne pita. Ja bi ih pozvao i pitao, rekao je.

Progovorio je i o tome zašto se dvaput učlanio u HDZ, prvi put 1994. godine, nakon čega je imenovan generalni konzulom u Mađarskoj, a drugi put 2007. godine. Na pitanje zašto je drugi put ušao u HDZ, koji je tada već bio opterećen hrpom afera, odgovorio je:

- Napravio sam to jer mi se nije sviđalo da je na tim izborima drugi politički spektar govorio da će izbaciti vjeronauk iz odgojno-obrazovnog sustava, da će zabraniti pravo glasa dijaspori. Svi mi znamo da ne možemo artiklirati svoje želje ako ih ne artikuliramo politički. Nisam ušao u stranku da bih ostvario benefite, ja previše dobro živim.

Na upit je li tada rekao da je u HDZ ušao zbog Sanadera, odgovorio je da se ne sjeća da je to rekao.

- U roku od 8 mjeseci sam napustio Sabor, predao saborski mandat i novac donirao u humanitarne svrhe. Ja nisam bio u vrhuški HDZ, nisam se slagao s politikom Ive Sanadera, nisam bio žetončić, vratio sam mandat saborskog zastupnika i vratio iskaznicu, poručio je.

Komentirao je tvrdnju da je posao konzula dobio jer se Tuđmanu svidjelo kako pjeva, te je li na sličan način dobio posao u Orfeju i Croatia Recordsu.

- Nemam se od čega braniti, išlo se u diplomaciju na prijedlog Vlade, imenovala me Vlada RH. Za posao u Orfeju sam predao svoj životopis, dvije godine smo poslovali s velikom dobiti. Što se tiče Croatia Recordsa, on je privatiziran 1994., šef uprave bio je Miroslav Lilić.

Na pitanje o visokom iznosu isplaćene otpremnine, odgovorio je:

- Imao sam menadžerski ugovor i temeljem njega sam imao pravo na otpremninu od 12 mjesečnih plaća. Čitam u medijima da trebam vratiti novce. Ako je netko pogriješio, onda je to državna revizija. Ne mislim da sam dobio nešto što drugi ljudi koji su imali isti ugovor nisu dobili. Treba vidjeti što državna revizija smatra da treba učiniti.

Na tvrdnju da je tadašnji pomoćnik ravnatelja za financije Josip Đerek izjavio kako mu je ono osobno došao na ideju da se isplati otpremnina, rekao je:

- Ne bih to komentirao, tu cijelu priču da ljudi očekuju da ja vratim te novce. Treba netko izdati rješenje, ta žvaka se razvlači tako da bi se mene diskreditiralo. Prije 20 godina je sve bilo ok i sad se to spominje. Otada sam puno puta radio za HRT. Ako netko da dokaze da trebam vratiti novce, naravno da ću vratiti, poručio je.

Komentirao je i priču da je dobio 135.000 kuna otpremnine nakon samo dvije godine rada u Orfeju.
- Ja sam imao menadžerski ugovor s Hrvatskom radiotelevizijom, da ću obavljati poslove u Ofeju i temeljem tog menadžerskog ugovora sam prilikom sporazumnog raskida radnog odnosa imao pravo na otpremninu od 12 mjesečnih plaća. Dobio sam tu otpremninu i čitam sada u medijima da bih ja trebao neke novce vratiti. Međutim meni se čini da je tu teza postavljena naopako.

Ako je netko tu pogriješio pa je to utvrdila Državna revizija, a to je bilo navodno prije 20 godina, onda Državna revizija to upućuje Državnom odvjetništvu, a Državno odvjetništvo onda poduzima nekakve radnje, vjerojatno protiv Hrvatske radiotelevizije koja je to isplatila. Ja uistinu s tim nemam ništa i ne mislim da sam dobio išta drugo nego što su dobili i svi drugi ljudi koji su imali takav tip ugovora - rekao je.

Na pitanje je li bilo moralno uzeti tu otpreminu nakon samo dvije godine rada, odgovorio je kako posjeduje te ugovore i sporazum o raskidu radnog odnosa, te da je ugovor potpisao pod navedenim uvjetima.
O sudjelovanju u ratu
- Ja sam umjesto puške na ramenu nosio tamburicu, tako je prokomentirao pitanje o zamjerkama da u vrijeme rata nije nosio pušku na ramenu.
- Ako bi ta puška na mom ramenu doprinijela bržem završetku rata ili bržem međunarodnom priznanju, onda mi je žao što se nisam borio - rekao je.

Komentirao je i vlastite tvrdnje da bi zabranio SDSS ako bi se za to stvorili uvjeti.

- Čini mi se da mene razumije jedino Ivo Josipović. Pokušava se jednom šahovskom igrom stvoriti slika da sam ja učinio nešto loše, a sve jer sam se u usudio dirnuti u politički establišment, ja sam već okarakteriziran kao čovjek loših namjera. Mogu vam reći da me to ne dira, poručio je.

Na pitanje je li SDSS zreo za ukidanje, odgovorio je:

- Mislim da smo okruženi licemjerjem, postoji zakonska pretpostavka da šef države, vlada i vrhovni sud mogu pokrenuti proces zabrane neke političke stranke. Smatram da gospodin Pupovac, protiv kojega nemam ništa kao čovjeka, u političkom djelovanju djeluje osebujno, igra igrokaz na razini vladajuće koalicije. On obavlja ozbiljnu dužnost, izaziva nelagodu ako kaže da mi živimo u državi koja nalikuje na fašističku tvorevinu iz 2. svjetskog rata. Čemu to služi, je li to destabilizacija il pokušaj destabilizacije.

Govorim kao običan građanin, to je moja prednost. Ako netko ide po svoje mišljenje na fruškogorski dernek, dok mi obilježavamo Oluju i vrati se s idejama po kojima se odlazak srpskog življa naziva egzodus i pokušava prikazati našu zemlju kao fašiste, meni je to grozno, rekao je Škoro, pa zaključio tu temu konstatacijom:

- Ne bih pokrenuo zabranu SDSS, osim ako se za to ne bi stekli uvjeti.

23. travanj 2024 08:29