StoryEditorOCM
ForumFASCINANTNE REPLIKE

Minijaturne kamene ljepotice kao prikazi stare Dalmacije

Piše J.G./Morski.hr
21. siječnja 2020. - 22:15

Kamene kućice Dalmatinske zagore bile su gotovo pred izumiranjem dok turizam nije došao i u unutrašnjost Dalmacije, ali i srednjodalmatinskih otoka. Obnova pravog arhitektonskog blaga rezultirala je ekskluzivnim turizmom, a od kad su stare kamene kuće, pojate, magazini i komini postali toliko popularni, pojavio se interes i za njihovim minijaturnim verzijama.  

Samostalni umjetnik Josip Dukić iz Trilja krenuo je tako izrađivati vjerne replike koje možete imati i u svom domu. Na fotografijama izgledaju toliko vjerodostojno, da često uz makete stavi i neki manji predmet iz opće upotrebe, kako bi se stekao dojam veličine.

– Izradom maketa i replika bavim se već nekih 6-7 godina. Uvijek su me fascinirale stare građevine koje su rađene gotovo bez alata i s malo zanata, u čast tim neznanim ljudima, odlučio sam se za izradu replika – priča nam Dukić.

Izrada kućice traje i po dva mjeseca

– Kako bi izgledale što vjerodostojnije, radim ih isključivo od prirodnog kamena, a popratne detalje također od prirodnih materijala, poput drva, željeza, mahovine itd. Izrada jedne takve kućice traje i po dva mjeseca,ovisno o veličini i količini popratnih detalja. Najveća čast su mi radovi koji su izvukli osmijeh i oduševljenje ljudi kojima sam radio replike rodnih kuća.

U zadnje vrijeme sve više ljudi me kontaktira preko moje facebook stranice Kamene kućice Dalmatinske zagore – kaže i dodaje da se najviše ljudi interesiraju za izradu minijatura svojih rodnih kuća, koje je pojeo zub vremena i samoće.

Josip Dukić je tako odlučio zaustavljati vrijeme u minijaturama velikih kamenih kuća koje je vrijeme pojelo.

Kako to izgleda, pogledajte uostalom u fotogaleriji…

 

17. travanj 2024 11:24