StoryEditorOCM
RegionalZAVRŠENA MJERENJA NA PROJEKTU "DORY"

Prijenos novozelandske tehnologije uzgoja daganja na farme Zadarske županije smanjit će otpad!

Piše Zadarski.hr
14. kolovoza 2019. - 10:43
C66D6564

Zadarska županija završava istraživanje na projektu "DORY – Capitalization actions for  aDdriatic marine envirOnment pRotection and ecosYstem based managament" na kojem Zadarska županija sudjeluje kao projektni partner, a koji se sufinancira iz Programa prekogranične suradnje INTERREG V-A Italija-Hrvatska 2014.-2020.

Nakon prve faze projekta koja je uspješno završila a sastojala se od postavljanja nasada daganja gdje su se koristile tri uzgojne linije od 100 metara. Druge faze gdje se vršilo istraživanje sastavljeno od uzorkovanja i analize prinosa daganja koje obavlja biolog mora. Svi podatci će u narednih mjesec dana biti evaluirani i izraženi na način da se može ocjeniti učinak novozelanske metode uzgoja na području predviđenom za uzgoj školjkaša u Zadarskoj županiji.

Novozelandska metoda je drugačija od one koju mi sad koristimo jer sada koristimo plastične cjevaste mrežice u koje se dagnje nasađuju i te cjevaste mrežice u principu ostavljaju otpad, a prijelaz na Novozelandsku tehnologiju je način izbjegavanja stvaranja otpada, ubrzavanje procesa rada i stvaranje mogućnosti veće proizvodnje školjaka.

Osim samog uzgoja školjaka, Zadarska županija će organizirati sastanak na kojem će se talijanski uzgajivači i ribari u sklopu DORY projekta, pobliže upoznati sa praksama ribarenja i uzgoja školjki u Hrvatskoj. Također će se posjetiti uzgajivačka farma na kojoj se provodi pilot projekt novozelandskom metodom uzgoja školjaka koja se nalazi u Selinama, Starigrad Paklenica. Osim uzgojne farme posjetit će i Cromaris d.d. proizvodni pogon u Gaženici i  Ribarska zadruga Omega 3 u industrijskoj zoni Šopot u blizini Benkovca.

Uzimajući u obzir biološku, ekonomsku i socijalnu kompleksnost upravljanja morskim resursima kao jednim integriranim sustavom, ovim sastancima se nastoji stvoriti okvir sa uvjetima koji će omogućiti širu primjenu zajedničke vizije u pogledu održivog upravljanja ribljim resursima.

Stvaranje održivog upravljanja ribljim resursima je cilj projekta uzimajući u obzir biološku, ekonomsku i socijalnu kompleksnost upravljanja morskim resursima kao jednim integriranim sustavom.

 

01. svibanj 2024 23:56