SportFOTO: NEVIĐENA TUGA I RAZOČARANJE! SVJETSKI PRVACI UGASILI SNOVE O HRVATSKOJ U POLUFINALU

Hrvatska se vratila, ali u završnici Francuzi su bili jači

Piše JL
24. siječnja 2018. - 23:08
rg_hrvatska_francuska25-240118

Hrvatska rukometna reprezentacija izgubila je od Francuske 30:27 i ostala bez polufinala Europskog prvenstva. Svjetski prvaci tako su uništili snove Kauboja.

HRVATSKA - FRANCUSKA 27:30

PRIJENOS UŽIVO:

60' - Hrvatska ima napad za minus 1, ali Gerard brani udarac Mandalinića. Svjetski prvaci zabijaju za 30:27 preko Mahea i Hrvatska je ostala bez polufinala. Utakmica je završena.

59'- Gol Marića s crte za minus 2. Opet je probuđena nada.  Francuska ima napad, a Mem je promašio.

58' - Luka Karabatić zabija za plus 3.

57' -  Pokušao je Kopljar, ali brani Gerard.

55' - Golčina Kopljara za minus dva. Utakmica ulazi u zadnjih pet minuta.

54' - Francuska s dva vezana gola ruši snove Hrvatske.

53' - Hrvatska se opet obranila i ima napad za minus 1. Zabio je Cindrić. Francuska ima napad, zabio je Lagarde i vratio na plus 2. U idućem napadu brani Gerard udarac Muse.

52' - Čupić zabija sedmerac za 24:26. Prvi timeout za Francusku. Hrvatska je smanjila na minus dva i čeka nas drama u završnici.

51' - Gol Kopljara za minus 3. Hrvatska se obranila i ima loptu.

50'- Luka Karabatić zabija prvi gol za 4 gola prednosti za Francusku.

49' - Zabio je Štrlek, Hrvatska je na minus tri. Probuđena je nada.

48' - Mandalinić je smanjio na minus 4 i probudio nadu.

47' - Hrvatskoj treba čudo do kraja susreta za polufinale. Kauboji zaostaju pet golova, a treba nam barem remi za polufinale.

42' - Probudila se nada nakon gola Štrleka, ali Remili nemilice trpa. Zabio je sada šesti gol iz sedmog pokušaja.

42' - Kopljar zabija za  Hrvatsku, ali treba nešto i obraniti.

41' - Čupić zabija sa sedam metara za minus 5, ali Francuska lakoćom održava prednost. Sada je zabio Remili.

40' - Hrvatska propušta priliku za smanjenje vodstva, a Abalo vraća na plus 6 Francuza.

37' - Karabatić zabija za Francusku, a na drugoj strani Čupić.

36' - Novi gol Francuske na prazan gol. Zabio je Guigou, a s druge strane zabija Stepančić.

35' - Nova obrana Alilovića, četvrta na susretu.

33' - Isključenje Dipande, ali brani Doumolin. S druge strane brani Alilović, a Mamić zabija svoj peti gol.

33' - Mamić smanjuje na minus 5, ali Remili u petoj sekundi francuskog napada uzvraća udarac.

31' - Deveta izgubljena lopta Hrvatske nakon faula u napadu Stepančića. S druge strane sedmerac koji brani Alilović.

31' - Promjena na golu Francuske na početku nastavka. Doumolin mijenja Gerarda.

30' - Gol Mahea i Francuska na poluvremenu vodi sa 19:13. Razlog velikog vodstva Francuske su silne izgubljene lopte. Kauboji su ih na poluvremenu imali čak osam, a Francuzi su nam u nekoliko navrata zabijali u praznu mrežu u napadima kada smo vadili golmana.

29' - Obrana Alilovića i gol Kopljara.

27' - Totalna konfuzija na terenu. Hrvatska gubi loptu za loptom, a Francuska vodi s plus 6.

26' - Francuska igra s igračem manje, zabio je sada Štrlek. Ubrzo i Hrvatska ostaje s igračem manje nakon isključenja Gojuna.

25' - Novi gol Remilija, treći iz isto toliko pokušaja. Hrvatski vratari imaju dosad samo dvije obrane.

24' - Mamić zabija za smanjenje hrvatske prednosti.

23' - Remili zabija novi gol nakon pogreške Hrvatske. Rekorda prednost Francuske.

22' - Četvrta izgubljena lopta Hrvatske i Remili zabija za plus 3. Izjednačenje je to najveće francuske prednosti na susretu.

21' - Gol Štrleka, ali Dipanda munjevito uzvraća.

20' -  Lagarde sada zabija svoj prvi gol za plus 2. Čupić s druge strane ne koristi priliku, obranio mu je Gerard.

19' - Zaustavljena je serija Francuske. Čupić je zabio sedmerac. Mahe je promašio gol, a Mamić smanjuje na minus 1.

17' - Guigou zabija za 10:7. To je najveća prednost Francuske koja radi seriju 4:0. Hrvatska je bez gola sedam minuta.

15' - Karabatić zabija za plus 2 Francuske. Prethodno je Gerard obranio Kopljaru udarac.

14' - Francuska opet vodi nakon gola Mahea. Prva minuta odmora na utakmici, tražio ju je Červar.

13' - Gerard brani Cindriću, ali Francuzi promašuju prazan gol. U sljedećem napadu Hrvatska gubi loptu, a Guigou izjednačava na 7:7.

12' - Golovi Mema, pa Štrleka i Hrvatska opet vodi. Prva obrana hrvatskih vratara. Stevanović je obranio udarac Sorhaindoa. Tribine skandiraju: 'Stivi, Stivi!'

10' - Hrvatska sada ima dva igrača više nakon pogrešne izmjene Francuza. Čupić zabija za vodstvo Hrvatske i seriju 3:0.

9' - Mamić je zabio za 5:5, a Karabatić je isključen.

8' - Marino Marić s crte zabija za 4:5 i prekida francusku seriju 3:0.

7' - Problemi za Hrvatsku. Dipanda zabija iz kontre za plus 2 vodstvo Francuske.

6' - Gerard brani udarac Stepančića. Francuska ima napad za prvo vodstvo na utakmici i koristi ga. Mem je zabio svoj drugi gol.

5' - Igra se gol za gol. Zabio je sada Dika Mem.

4' - Stevanović je nemoćan nakon udarca Mahea. Drugi gol Cindrića na susretu za 3:2.

3' - Sjajna asistencija Cindrića i gol Štrleka s krila.

2' - Hrvatska krađa i gol Cindrića za 1:0. Francuska uzvraća preko Sorhaindoa.

1' - Započela je utakmica. Težak promašaj Nikole Karabatića na startu, ali na drugoj strani brani Gerard udarac Stepančića.

20.28 - Nakon intoniranja nacionalnih himni sve je spremno za početak velikog okršaja.

20:20 - Sve je spremno za rukometni spektakl, klasik svjetskog rukometa, okršaj Hrvatske i Francuske. Zagrebačka Arena je ispunjena do vrha i vlada sjajna atmosfera.

-------------------------------------------------------------------------------

- Spremni smo znamo što moramo napraviti! Već dva dana pričamo o tome da nemamo načina da ganjamo rezultat, moramo se koncentrirati na našu igru. Trebamo samo biti malo pametniji ako ćemo imati dobar rezultat u završnici i to je to. Znamo protiv koga igramo, znamo da nam ništa neće nitko pokloniti. Morat ćemo se žestoko potući. Jaki u skoku, duelima...to je recept - kazao je Zlatan Saračević uoči susreta.

>>> 19.40 Naši su rukometaši već počeli s laganim zagrijavanjem

HRS@HRStwitt

Zagrijavanje u tijeku?
Do utakmice ???? ? sat vremena!

USPOREDBA TRENERA

Iskustvo je sigurno na našoj strani. Lino Červar je čovjek koji je puno toga prošao na trenerskoj poziciji, on zna kako se dobivaju važne utakmice i kako se osvajaju medalje.

Tom Dubravec / CROPIX

CROPIX

S druge strane, Didier Dinart bio je odličan igrač koji je osvojio sve, potom je bio Onestin pomoćnik, a isto tako je osvojio zlatne medalje na posljednja dva velika natjecanja. Međutim, bez obzira na to, Lino je lukaviji od Dinarta.

Men's Handball - France v Slovenia - 2017 Men's World Championship, Semi-Finals - AccorHotels Arena, Paris, France - 26/01/17 - France's head coach Didier Dinart reacts. REUTERS/Charles Platiau

REUTERS

KLJUČNI DVOBOJI

Obrane će odlučiti ovu utakmicu, eventualno inspiracija jednog igrača ili vratara. No, mi igramo pred domaćom publikom i to će sigurno biti naša prednost.

Osobno se nikad nisam bojao Francuza, u ključnim trenucima odigrali smo protiv njih najbolje utakmice, u Novom Sadu, kad smo ih dobili sa sedam golova razlike, i u Španjolskoj, gdje nam je nedostajalo pola ekipe, a oni su bili kompletni...

Arena je rasprodana, nema više ulaznica. Direktor Eura za Hrvatsku SilvioNjirić kaže:

- Sve je planulo. Čak smo u prodaju pustili i gornja tri reda u kutu dvorane iznad prostora gdje je improviziran tv-studio. Pa iako pogled s tog mjesta ispod krova nije baš idealan, jer i tv-kamere pomalo smetaju, čak su i te ulaznice prodane - kaže Njirić i dodaje:

Ronald Gorsic / CROPIX

CROPIX

- Gledajte, postoji uvijek mogućnost da netko vrati ulaznicu, recimo, navijač iz neke druge zemlje, pa da se takva ulaznica pojavi u prodaji. Ali u ponudi je nakratko, odmah se sve proda.

----------------------------------------------------------------------------

VELIKI OKRŠAJ ZA SPORTSKE NOVOSTI NAJAVLJUJU DENIS ŠPOLJARIĆ I NIKŠA KALEB Ključni igrači hrvatske obrane, koja je bila bolja od one s kojom je Francuska postala pojam za taj dio rukometne igre

Nekad je Francuzima naša obrana djelovala strašno. Nisu se baš naigrali od 2003. dok je trajala 3-2-1, u kojoj je “ministar obrane” bio Denis Špoljarić.

- Da, dobra vremena. Nismo im dali previše, samo su nas finala mučila. Sve je bilo jednostavno. Kraj mene Kina (Kaleb) i Pero (Metličić), ispred mene Tonči (Valčić), kasnije Vori. Kini si rekao “ovaj je tvoj” i on ga je “pojeo”. Ma, lagano smo igrali, ali to je bila strašna potrošnja s puno kretanja. Dobri smo bili čak i danas to mogu reći - kaže Denis Špoljarić.

Zagreb, 291008.
Rukometna utakmica Hrvatska - Finska u Ledenoj dvorani Doma sportova u sklopu kvalifikacija za EP 2010 u Austriji. Denis Spoljaric u letu s loptom.

Dragan Matic / Cropix / CROPIX

Gledate li Euro?

- Naravno, bio sam u Splitu na prvoj utakmici, na sljedeće dvije nisam mogao jer su klinci krenuli u školu. No, sad smo u Zagrebu pa je lakše, a i kada upalim TV, tu je Muppet show Šprem - Džomba, pa mi uopće nije dosadno. Izgleda da su im rekli da su prošli puta bili preozbiljni, a oni su to shvatili doslovno i sada je to pravi show. Kako bismo rekli, samo zabava.

Lacovi promašaji

Na terenu je izgledalo šareno, nije bila baš samo zabava.

- Kada su ušli Mamić i Stepančić i kada je počeo braniti Stevanović, sve je bilo lakše. Mamić krene odlično, onda sljedeću opet ne uđe, pa uđe, pa promaši, pa izađe... Sjetio sam se Lackovića, koji se propisno napromašivao, pa još i Omeyeru, pa smo preživjeli. Jednostavno, neke stvari ne idu. Cindrić je vrhunski, ima odličnu fintu, ali su tu fintu Šveđani zatvorili odlično, a mi lijevo od Cindre nismo imali šutera koji to može nadograditi. I pali smo jer se nismo mogli obraniti.

No, popravili smo se...

- Jesmo, protiv Norveške su me iznenadili, izgledali su odlično. Još je Stivi krenuo s dvije-tri obrane u nizu, malo euforija, sve je išlo kako treba. Rekao bih, sve ono što nije išlo protiv Švedske, sada se vratilo. Iskreno, ja sam prije početka Eura imao veći respekt prema Norveškoj, nego prema Francuskoj i zato mi je to bilo zanimljivo vidjeti. Znam da Lino nešto kemija, kao i uvijek.

Kako vam se čine Francuzi?

- Usporili su dosta, ali imaju savršeno ubrzanje. Nekad su igrali drukčije, danas tu ima dosta igre “jedan na jedan”, jer su moćni pa ako ne ide, igra se s pivotom. Rekao bih kada ih gledam da igraju lagano i pametno. Ono što je novost je da imaju nekolicinu mladih igrača, koji jako dobro nadograđuju tu sliku. Taj srednjak Claire, pa nevjerojatni Dika Mem, koji u dvokoraku dolazi do gola s centra, pa Porte koji puca od snage... Bit će to žestok obračun.

Možemo li se mi uopće potući s njima bez teških posljedica?

- To moramo, makar je evidentno da su oni fizički kudikamo jači. Ali ako ne ideš s njima u “fajt”, oni to odrađuju lagano. Izuzetno su snažni, ali imaju i vrhunski blok, koji nije lako prepucati, posebno sada kada se vratio Luka Karabatić. No, eto, ja nekako vjerujem da imamo šutere koji su to u stanju napraviti. Uz ove dosad viđene, svakako i Mandalinića.

Zašto smo mi gubili ta nesretna finala od njih nekada?

- Zato što nismo uspijevali realizirati puno toga što smo izradili. Promašivali smo sa svih pozicija, Omeyer nas je ubijao u pojam, to je bio jedini naš problem. Nismo mi nikad bili nadigrani kada smo bili u komadu, uvijek su to bile utakmice na mali broj golova, mini-razlike, no, jednostavno, nama je uvijek nešto malo nedostajalo.

Jeste li optimist za danas?

- Naravno da jesam, igramo kod kuće, atmosfera je stvarno odlična. Bit će nam teško, ali samo tako se može dalje. Ne bih o tome što će i koliko trebati, jer tko zna kako će proći Švedska i Norveška prije nas. Trebamo se koncentrirati samo na svoju utakmicu i gotovo.

Netko tko će dignuti

Kako vam se čini Euro ukupno gledajući?

- Najveća iznenađenja su mi bili Česi, koji su igrali nevjerojatno, i Makedonci za koje sam navijao, ali koji bez Kire (Lazarova) nisu ista reprezentacija. Svi ostali klasika, Danci lagano, Mikkel Hansen kada hoće, riješi sve. Ono što me najviše iznenadilo je da svi imaju odlične vratare i da su se naši priključili toj priči. I njima treba samo malo više sigurnosti i sve će biti OK. Razgovarao sam o našoj obrani 3-2-1 i vratarima nekad, to je to... - kaže Špoljarić, kojem ni činjenica da je nekad bio najbolji obrambeni igrač ne pomaže da zadrži najmlađu kćer.

- Al’ zato spava dobro, kako i ne bi, ha, ha, ha.

Nikša Kaleb

REUTERS/Faleh Kheiber / REUTERS

A onda smo skočili do Metkovića čuti najboljeg basnopisca među rukometašima, najoštriju britvu naše obrane u zlatnim danima - Nikšu Kaleba.

- Ništa od basne, baš sam na poslu. Regionalni vodovod Neretva - Pelješac - Korčula funkcionira besprijekorno. Uz more sam pa je lakše - u svom će stilu Kina.

Dakle, pitanje glasi je li ta francuska obrana tako strašna kako se govori?

- Ma, nije. Dobra jest. Ali moram spomenuti da su mnogi prije ili kasnije zaradili taj epitet na igri Bertranda Gillea, koji je bio sjajan igrač. Danas su Nikola i Luka predvodnici te obrane, igrači koji mogu igrom na kontakt povući cijelu momčad da bude čvršća, agresivnija. No, nisu nedodirljivi, može se s njima.

Naša obrana bila je različita protiv Švedske, Norveške, Islanda... Ako to probamo usporediti sa zlatnim vremenima?

- E, da, ovako, mi smo tada imali igrače kao Dominiković, Špoljarić, Sulić, Valčić, Metličić, ja, koji su mogli igrati i bočno i naprijed - nazad, danas je ta obrana malo drukčija, više bočna. Mi danas igramo dosta lijevo - desno, Vori 60 minuta ne može zatvarati sve tri pozicije i onda nam protivnici dolaze na čisti šut sa sedam-osam metara, a to je jako teško braniti jer to je ozbiljnim igračima zicer. Isto je kod krila, koja ne prekidaju akcije protivnika, a ponekad nam nedostaje taj kontakt jer kada presiječeš protivnikovu akciju, on jednostavno uvijek mora početi od početka. Ali kada mu pustiš 7 do 10 dodavanja u nizu, to te umori i dovoljno je da samo sekundu padne koncentracija da to negdje pukne. Malo tu agresivnost jedan za drugog moramo podići da bismo izgledali bolje. Katkad nam nedostaje netko tko će s dva tri-faula u nizu dignuti cijelu momčad.

Ključnih 15 minuta

Jednu je stvar naglasio...

- Mamić igra u klubu više obranu nego napad i to se pokazalo dobrim, a isto tako se pokazalo da je u samo tri tjedana postao napadač, koji je opasan za gol, što znači da može i treba igrati.

Golmani su često bili na udaru kritike?

- Golmani nisu sestrinska firma obrane, nego su dio momčadi i oni trebaju biti uigrani s obranom. U tim procjenama treba biti precizan, a to nije teško. Kriviti ih za sve nije dobro. Golmani su važni, znate i koliko su nama bili, a oni najviše od cijele momčadi žive od povjerenja i samopouzdanja.

Čega se treba paziti protiv Francuske?

- Prvih 15 minuta, u kojima će nas pokušati slomiti obranom, koja igra odlično, a koja zbog toga može otići i na granicu grubosti. Njih je jako teško stizati jer su iznimno iskusni, koncentrirani. Morat ćemo biti oprezni u napadu, strpljivi, nevezano za činjenicu hoće li oni igrati 5-1 ili 6-0 obranu. Ono što je sigurno, mi moramo biti spremni iskoristiti priliku i čini mi se da bi Mandalinić mogao biti taj koji će se priključiti realizatorski jer, kažem, puno puta to treba i prepucati nakon 30-40 sekundi građenja, a to nije lako. No, i Stipe bi morao biti strpljiv kao i ostali.

Imamo šansu

Kako vam se čini ostatak Eura?

- Ništa neočekivano se ne događa, na kraju favoriti isplivaju gdje trebaju. Makedonija je puno obećavala, pa pukla sa snagom jer momčad nije samo Lazarov. Slovenija ima manjak visine, višak brzine i agresivnost koja prelazi u prljavost... Sve u svemu, igra se dobar rukomet.

SN

I tko će u polufinale?

- Francuska, pa mi, to malo lokal-patriotski, ali imamo šansu koju treba iskoristiti. Iz one druge skupine Danska i Španjolska. Nisam baš impresioniran Njemačkom. Oni su i u Poljskoj na mala vrata osvojili zlato, ne vjerujem da će opet.

Jeste li bili na utakmicama?

- Jesam, protiv Islanda i Srbije.

Dakle, kad dođete pobjeđujemo?

- Da, planirao sam na polufinale i finale, ali znate kako je sa ženom, te popusti, te utakmica ha, ha, ha - u svom će stilu zaključiti Kina.

Naravno da će biti u Zagrebu, svi će biti!