StoryEditorOCM
Zadar plusVRSNI SLIKAR, NEĆAK MERSADA BERBERA, PRVI PUTA IZLAŽE U HRVATSKOJ

Tarik Berber: U Zadru stvaram, odmaram se i uživam! Sretan sam što u Knjigozemskoj mogu osluhnuti reakciju publike!

19. rujna 2018. - 22:02
tarik1-180918

Tarik Berber (38), afirmirani slikar s londonskom i zadarskom adresom, prvi put izlaže u Hrvatskoj, i to u zadarskom knjižnom klubu Knjigozemska, i također prvi put u svojoj umjetničkoj karijeri posvećuje se istraživanju mogućnosti tehnike sitotiska, popularizirane kroz pop art. Kombinirajući razne stilske jezike i metode, Tarik je, odmaknuvši se načas od ulja na platnu, izgradio svoju novu, izrazito zanimljivu umjetničku priču i nazvao je „Pop is not dead“.

- Jedna od najpoznatijih pop rečenica glasi: „Punk is not dead!“. Pop time zapravo prisvaja punk. U nazivu izložbe iskoristio sam tu igru riječi, poigrao se sitotiskom, ali ne u smislu Andyja Warhola, već Rauschenberga. Riječ je o tvrđem popu 80-ih i 90-ih godina New Yorka, prljavijem, neprecizno serviranom. Na ovoj ćete izložbi tako ujedno vidjeti Jacka Nicholsona, Keitha Richardsa, Iggyja Popa, ali i motive grčko-rimskih epova, Anhizu i Eneju na putu iz Troje prema Rimu - objašnjava nam Tarik, a samu temu je lijepo objasnila i Koraljka Alavanja, kustosica izložbe, napisavši: „Tarik stvara sliku koja od nas traži angažman, odnos u kojem odgonetavamo simbole, ključeve i aktiviramo značenje slike. Za njega nema distance, odmaka, procjepa između života i umjetnosti, to je jedno i to se odražava i u njegovim slikama.“

Ovaj uspješni slikar potječe iz izrazito umjetničke obitelji, uz oca slikara i arhitekta te strica Mersada Berbera, gotovo je nemoguće ne primiti jake estetske impulse od malih nogu. Nastavio ih je razvijati na zahtjevnoj Accademia di Belle Arti u Firenci, u klasi prof. Adriana Bimbija i već kao vrlo mladi umjetnik stekao niz značajnih priznanja za svoj rad. Nakon brojnih izložbi diljem Italije, 2013. odlazi u London gdje je do sada imao 4 samostalne i 6 skupnih izložbi. Prošlu godinu obilježile su mu velike solo izložbe u Firenzi i Londonu, a u svoj zadarski atelje stigao je nakon otvorenja izložbe u Istanbulu u srpnju ove godine i započeo sa stvaranjem novog ciklusa. Radovi u Knjigozemskoj rezultat su tog ljetnog rada.

Zadar je za njega grad u kojem godinama stvara i odmara se od kišovitih londonskih dana, uživa u suncu i, kako kaže, dobroj hrani - mrkvi koja miriše na mrkvu, breskvi koja miriše na breskvu...
- U proljeće uzmem bicikl i vozim se uz more, ne znam postoji li u tom trenutku na svijetu ljepša stvar za mene! - iskren je ovaj mladi slikar putnik s kistovima u koferu.

- Slike koje vidite na zidu toliko su friške da još mirišu na boju. Knjigozemska je mala, ali u njoj vlada jedna kulturalna, opuštena atmosfera, posjećuju ga ljudi otvorena uma s kojima se može o svemu razgovarati. Kako još nisam završio svoju seriju radova, sretan sam što mogu pokazati jedan njegov djelić i osluhnuti reakciju publike - kazao nam je Tarik o svojoj izložbi otvorenoj do 28. rujna.

Svratite li u Knjigozemsku radnim danom od 19 do 22 sata i kroz njegov rad upoznat ćete ovog zanimljivog umjetnika. Slojevitost njegovih slika uvest će vas u priču koju niste očekivali...

24. travanj 2024 23:39