Nakon što se održi u nedjelju 10. listopada, Benkovački sajam se seli na novu lokaciju zapadno od postojeće, a na prostoru sadašnjeg sajma započinju radovi vrijedni 22 milijuna kuna koje u većem dijelu sufinancira Europska unija. Sajam će na privremenoj lokaciji funkcionirati idućih godinu dana, kad bi se trebao vratiti na postojeći prostor, ali u potpuno novom i obnovljenom obliku, doznajemo od Ivana Mitrovića, direktora komunalne tvrtke Benković d.o.o. Benkovac koja upravlja Benkovačkim sajmom.
- Ovo bi trebao biti zadnji sajam koji će se održati na staroj poziciji dok se projekt ne realizira. selimo na sličnu površinu prema zapadu gdje ćemo izmjestiti sajam dok se budu obavljali građevinski radovi. Počeli smo već obavljati pripreme tako da možemo sajam premjestiti nakon 10. listopada kako bi funkcionirao dok se projekt ne realizira u idućih 12 mjeseci. U prvoj fazi izgradit će se kompletna infrastruktura, kanalizacija, voda i ostalo, nakon toga kreće izgradnja objekata koje su tamo namijenjene, aukcijska dvorana, upravna zgrada i ugostiteljski dio koji je postao vrlo značajan, a sve to prema projektu uglednog splitskog arhitekta Dinka Peračića. Projekt je baziran na tradiciji Bukovice i Ravnih kotara u kombinaciji modernih i ruralnih elemenata. Financira se preko EU fondova 85 posto, dok će 15 posto financija osigurati lokalna samouprava. Ako ne bude nikakvih zapreka, iduće godine u ovo vrijeme sve bi trebalo biti dovršeno i otvoreno za korištenje na staroj lokaciji, ali u novom ruhu i na nešto većem prostoru, otprilike na 8 hektara umjesto dosadašnjih 6, a s parkingom i na 10 hektara. Stočarski dio sajma zahtijeva u projektu posebnu pozornost i vrlo nam je važan, od karantene, veterinarskog dijela, upravne zgrade itd., jer su propisi takvi da se u njihovom ispunjavaju moraju ispuniti zadani parametri - ističe Mitrović.
Benkovački sajam i nadalje će raditi svakog 10. dana u mjesecu s tim što je planirano da se aukcijska dvorana oplemeni novim manifestacijama i sadržajima, osobito u ljetnim mjesecima za vrijeme turističke sezone. Aukcijska dvorana planirana je prije nekoliko godina i u viziji je bila namijenjena za trgovanje životinjama, ali stočni dio sajma se smanjio, tako da će se dvorana pokušati multifunkcionalno iskoristiti i za neke druge manifestacije, objašnjava direktor.
- Zadnja faza obnove bit će izgradnja etno-eko kuće, odnosno Dalmatinske kuće koja bi trebala biti podsjetnik na prošla vremena i običaje na tim područjima, a i odkud je krenuo taj benkovački stočni sajam. Čeka nas puno posla i obaveza jer u stvaranju novog ruha, ali i novih sadržaja Benkovačkog sajma, najavljuje Ivan Mitrović.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....