StoryEditorOCM
4 kantunaZADARSKA PEDIJATRIJA

Majka: Uvjeti su katastrofalni. Pitali su me jesam li donijela svoj toplomjer i imam li brufen čepiće! Dr. Čulina: Znamo, popravit ćemo...

Piše Matea Magaš
16. prosinca 2024. - 22:01
Stanje zadarske pedijatrije tek je malo bolje od one benkovačke o kojoj smo jučer pisaliMajka/Slobodna Dalmacija

Boravak na pedijatriji trebao bi biti mjesto gdje djeca i roditelji pronalaze olakšanje i podršku u najtežim trenucima. No nakon što smo objavili tekst o ogorčenoj majci i katastrofalnoj stanju zgrade pedijatre u Benkovcu, javila nam se i druga majka sa sličnim iskustvom ali iz - Zadra!

Naime, ona tvrdi da su uvjeti na Odjelu pedijatrije OB Zadar tek nešto bolji od onih u ambulanti u Benkovcu te da će za dvije do tri godine stanje u zadarskoj bolnici biti slični onima u Benkovcu.

Kaže, ni sama ne vjeruje da to mora pisati u 21. stoljeću, ali želi upozoriti javnost, ali prije svega nadležne, na stanje koje je iz mjeseca u mjesec sve gore i gore.

Svjedočanstvo te majke koja je željela ostati anonimna prenosimo u cijelosti, jer kaže: "Već su tamo dovoljno bezobrazni, ne želi im se dodatno zamjeriti".

- U niti jednoj sobi nema grilja na prozorima, a ni rolete ne rade. Uglavnom su sve zakočene, pokvarene. Sunce udara kroz prozor, dok vanjska svjetla noću izravno ulazi u sobe, otežavajući bilo kakav odmor. U takvim uvjetima očekuje se da uspavate dijete i da ono dobije prijeko potreban san za oporavak. To je doslovno nemoguće – kaže ova majka, koja je sa svojim djetetom već nekoliko puta boravila na odjelu.

Buka s ulice, neispravna oprema u sobama i osnovni nedostatak privatnosti dodatno opterećuju ionako iscrpljene roditelje i djecu.

- Uvjeti su katastrofalni. Svaki put kad uđem tamo, osjećam se loše. Ovo nije okruženje u kojem se djeca mogu oporaviti. Zaslužujemo bolje, za njih, ali i za nas, roditelje – ističe.

Prošle je godine, kaže, bila više puta na odjelu tijekom tri mjeseca, a ove godine, srećom, tek jednom. No stanje se od tada nije poboljšalo.

- Lani sam bil šokirana kad su me pitali jesam li donijela svoj toplomjer i imam li brufen čepiće jer ih oni nemaju, nego samo lupocet. Imaju samo brufen u sirupu, ali čepiće, što se većini djece stavlja, nemaju. Rekli su mi kako bi bilo bolje da donesem svoj toplomjer u buduće jer ih oni na odjelu nemaju dovoljno. Zato sam se ove godine pripremila svoje... - priča majka.

Ali, ni to nije sve!

- Prošle godine u prosincu bilo je izuzetno hladno u sobi jer grijanje nije radilo. Tražila sam grijalicu, ali su mi rekli da ih nemaju dovoljno za sve sobe. Na kraju su mi donijeli jednu iz dječje igraonice kako bismo te noći barem malo ugrijali sobu i izbjegli smrzavanje - prisjeća se brojnih izazova i noći provedenih uz dijete na pedijatrijskom odjelu u Zadru.

- Prošle godine sam pet noći spavala sjedeći na običnoj stolici kraj kreveta svog djeteta. Ove godine me ta soba nije dopala, ali svaka soba ima svoje izazove. U nekim sobama postoje mali kauči, ali često su neudobni i ne mogu se razvlačiti. Kad dijete ima temperaturu od 40 stupnjeva, ne možete ga ostaviti samog u krevetu i otići na drugi kraj sobe da legnete na kauč, pogotovo ako je u sobi još jedan roditelj, a kauč je samo jedan - pojašnjava.

Dodaje da je ovaj put bila smještena u izolacijskoj sobi, gdje je spavala s djetetom na istom krevetu.

- Iako smo ovaj put imali fotelju na razvlačenje, barem nešto za leći, opet je sve daleko od adekvatnog. U takvim uvjetima teško je ostati smiren i fokusiran na oporavak djeteta - ističe.

Osim neadekvatnih uvjeta za odmor, roditelji se susreću i s drugim problemima.

Naime, hrana koja se poslužuje malim pacijentima i njihovim pratnjama daleko je od nutritivno bogatog i primjereno pripremljenog obroka.

- Zamislite dijete koje treba povratiti energiju nakon visokih temperatura ili bolesti, a dobije obrok koji ga teško može nahraniti, a kamoli ojačati. Roditelji koji mogu se nekako i snađu, ostatak obitelji im donese hranu ili pak sami naruče, ali što je s onima koji nemaju tu mogućnost ili novaca za to? Hrana bi trebala biti dio oporavka, a ovdje je daleko od toga - dodaje ogorčena majka i šalje slike koje potkrijepljuju njene tvrdnje.

- Dobije se ili jedan "abc" sir ili jedna mala marmelada i maslac! To nije dosta za namazati jedan komad kruha, a kamoli dva, što bi, kao, trebao biti doručak za dijete od tri godine – govori.

Za komentar o stanju na Odjelu pedijatrije tražili smo od ravnatelja bolnice dr. Željka Čuline koji nam je odgovorio kako su oni u OB Zadar i bez dostavljenih fotografija, svjesni u kakvom se stanju nalazi Odjel pedijatrije Opće bolnice Zadar.

- Zgrada Pedijatrije sagrađena je 1990. godine, tako da ju je zub vremena nagrizao, a niti ratne strahote nisu je zaobišle. Stoga su u financijskom planu Opće bolnice Zadar za 2025. godinu planirana značajna sredstva za rekonstrukciju i uređenje Odjela pedijatrije - kaže na početku dr. Čulina.  

- Ukoliko gledamo medicinsku opremu kojom Odjel raspolaže, naša je Pedijatrija svrstana uz bok dječjim odjelima znatno većih zdravstvenih ustanova. Dugo smo godina, pak, muku mučili s nedostatkom prostora jer je Odjel pulmologije bio njihov podstanar. No kako je on, početkom veljače, preselio u netom dovršenu zgradu Dnevnih bolnica, sada je kompletna zgrada ponovno u posjedu Odjela za pedijatriju i prostor će se adaptirati sukladno njihovim potrebama i željama.

Tako će se, dodaje ravnatelj, na drugom katu oformit endoskopska jedinica za djecu gdje će se, u općoj anesteziji, djeci vršiti endoskopski pregledi. Uredit će se i Dnevna bolnica te će se širiti pedijatrijski stacionar. U sklopu rekonstrukcije uredit će se novi prostor za hitni pedijatrijski prijem čime će se dodatno rasteretiti stacionar na prvom katu zgrade. Sada je u tijeku izrada troškovnika za unutarnje uređenje kompletnog Odjela pedijatrije.

- Hitni pedijatrijski prijem i Dnevna bolnica Odjela za pedijatriju obradi i zbrine oko 23.500 djece godišnje. Njih 1600 u prosjeku zahtijeva hospitalizaciju, što sve skupa iziskuje velike napore naših zdravstvenih timova. Najteže je, dakako, malenim pacijentima, potom njihovim roditeljima, no sasvim sigurno ni osoblju Pedijatrije nije lako. Upravo oni, preuzimanjem brige za zdravlje djece u najranijoj i najosjetljivijoj životnoj dobi, u velikoj mjeri određuju zdravlje budućih generacija odraslih. 

Uskoro nam slijede intenzivni radovi u bolničkom krugu koji će se višestruko isplatiti. Kada se teška mehanizacija povuče, naše tri zgrade dobit će potpuno novi izgled, dok će Pedijatrija zasjat u veselim bojama, na radost mališana - poručuje dr. Čulina.

Za obnovu Pedijatrije treba 7,5 milijuna eura

Ukupna vrijednost projekta obnove Pedijatrije je 7.444.653,94 eura. Općoj bolnici Zadar odobreni su ukupni prihvatljivi izdaci u iznosu od 7.109.775,35 eura dok je iznos ukupnih bespovratnih sredstava 5.689.005,28 eura.

- Moramo i ovom prilikom istaknuti kako, nažalost, zakonska procedura dobivanja financijskih sredstava kao i procedura provedbe potrebnih natječaja, uzima prilično dosta vremena. Trajanje projekta je 24 mjeseca, a u siječnju 2025. godine se očekuje potpisivanje ugovora s odabranim izvođačem za projekt energetske obnove, kaže Čulina i dodaje:

- Svjesni smo kako su ove tri zgrade, trenutačno, energetski gledano, u jako lošem stanju, od prokišnjavanja krovova do split sistema klima po sobama, a koje bez ovako jednog velikog projekta, nije bilo moguće zamijeniti centralnim sustavima za ventilaciju, grijanje/hlađenje. Posljednje dvije godine namjerno smo odgađali određene investicije zato što bi, da smo sami proveli bilo kakve preinake na vanjskoj ovojnici tih zgrada, među kojima je i Odjel pedijatrije, dobili manje bodova na energetskoj učinkovitosti i ne bi prošli. Dakle, odabrali smo dugoročan plan koji je svima nama, pacijentima i osoblju, isplativiji i jamči nam mirniju budućnost - zaključuje ravnatelj OB Zadar.

Energetske obnove zgrade Interne, Ginekologije i Pedijatrije

Prijeko potrebnu obnovu Pedijatrije do sada su kočila izdašna financijska sredstva koja su napokon osigurana kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti 2021.-2026, naglašava Čulina.

- U cilju osiguranja i poboljšanja osnovnih uvjeta, prijavili smo projekt Energetske obnove zgrade Interne medicine, Ginekologije i Pedijatrije koje će zasjat u novom ruhu. Projektom će se povećati toplinska zaštita vanjskih zidova, krovova, stropova, podova te zidova, zamijenit će se vanjska stolarija, postavit će se fotonaponske elektrane na sve 3 zgrade, ugradit će se visokoučinkovite dizalice topline zrak/voda za potrebe grijanja i hlađenja, uvest će se sustav za daljinsko očitanje potrošnje energenata i vode te spajanje na ISGE sustav te će se zamijeniti postojeća unutarnja rasvjeta novom energetski učinkovitom rasvjetom na bazi LED tehnologije.

16. prosinac 2024 22:02