Pred očima šokirane supruge Višnje, umirovljenog inženjera Ine i člana planinarskog društva “Naftaplin”, koji je tog dana krenuo u uobičajenu šetnju južnim Velebitom iz vikendice u Rovanjskoj, rogovima je na libinjskoj livadi ubio više od tone težak španjolski bik. Snažnim zamahom glave zahvatio ga je i rogom mu probio prsni koš, pa je do dolaska pomoći iskrvario do smrti.
Prema pričama očevidaca, opasnog je sayaguésa koji je bio u grmlju lajanjem razjario pas bračnog para, a dodatno ga je, smatraju očevici, podražila i crvena jakna koju je Đanič tog dana imao na sebi. Nezapamćena tragedija u kojoj je život izgubio iskusni planinar, koji se uspeo na Kilimandžaro i planinu Hua Shan u pokrajini Shanxi u Kini, a smrt našao pod rogovima bika na Velebitu, uznemirila je i šokirala lokalne alpiniste, pa i ravnatelja Nacionalnog parka Paklenica Zlatka Marasovića, iako je znao za čitav projekt naseljavanja divljih životinja na Velebit.
– To je bio jedan strašan splet okolnosti, no prije svega je ipak potrebno naglasiti da ta vrsta bikova nikada nije bila na Velebitu, a isto tako ni boškarini. Dovezeni su u listopadu iz Nizozemske posredstvom organizacije Rewilding Europe, koja, zajedno s Programom TAUROS, želi sayaguése vratiti u prirodu kao funkcionalne divlje životinje. Mi u tome nismo sudjelovali jer ne smijemo dovoditi divlje životinje na područje parka bez dozvole resornog ministarstva, pa su oni pronašli dvije obitelji kojima su dali stoku na čuvanje na području koje se nalazi izvan Nacionalnog parka. Prije godinu dana doveli su boškarine, a nakon toga i ove bikove. Sada se dogodio strašan splet okolnosti koji nam govori da se cijela stvar mogla izvesti opreznije i da su se možda tamo mogle dovesti ovce, a ne bikovi – kazao je Marasović.Opasni bikovi stigli su na Velebit samo šest dana nakon potpisivanja ugovora s dva hrvatska obiteljska poljoprivredna gospodarstva, Vukelić i Brkljačić. Projekt je pokrenula skupina nizozemskih znanstvenika na čelu s Fransom Schepersom. Navode da je riječ o jedinstvenom eksperimentu usmjerenom na povratak velikih životinja koje su davno nastanjivale kontinent, kao što su divlji konji, europski bizoni, jeleni, risovi, medvjedi i vukovi, zapravo svih vrsta životinja koje su istjerane iz njihovih staništa ljudskim djelovanjem.
– Oni žele vratiti te divlje životinje u prirodu. Ovdje im je bio cilj pariti boškarine i bikove. Onome kome su iznajmili stoku ostaju životinje koje su prvotno došle, dok organizaciji ide pomladak. Ovdje se, nažalost, na najgori način pokazalo da to baš i nije dobra ideja s obzirom da su u blizini planinarske staze – kaže Marasović. Zbog strašne tragedije nadobudnu organizaciju istražuje policija, no tko će na kraju snositi posljedice, još nije službeno poznato jer je još uvijek u tijeku kriminalistička obrada cijelog događaja.
BOŽANA SVILIČIĆ
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....