
Hoće li Gradsko vijeće izglasati tri milijuna kuna za Košarkaški klub, koliko je uobičajeno da „Zadar” dobije rebalansom? Ili će Enio Meštrović i nova većina u Gradskom vijeću zaista ostati uporni u svojim traženjima da im se, prije nego „polete milijuni”, dostave financijski detalji o dugovima i utrošku proračunskih sredstava, uključujući ugovore s igračima?
U Splitu se digla prašina nakon što je Grad skresao davanja tamošnjem klubu, a tim su potezom zgroženi bivši igrači najuspješnijeg hrvatskog košarkaškog kluba. Što o odnosima između Kluba i Grada misle neki od bivših zadarskih košarkaša?
-U Splitu će to biti riješeno, sporna su dva milijuna kuna, ali to u gradu s dva čovjeka u Hall of Fame neće biti problem, neće se oni igrati s tim. U Zadru je druga priča. Čudna mi je odluka gradonačelnika Branka Dukića da Grad nikog nema u Nadzornom odboru. Stvara se dojam da se tako pokušava vrući kesten uvaliti novoj većini u Gradskom vijeću. Po mom mišljenju to neće proći, mislim da tri milijuna neće biti izglasana ako iz Kluba ne dostave sve dokumente koji se iz GV-a traže zbog transparentnosti. Osobno mislim da nema prepreke za objavu igračkih ugovora, a oni nisu mali, kaže Ante Matulović, čovjek koji cijelu karijeru proveo u „Zadru” i „Splitu”.
Matuloviću nije jasna ni činjenica da „Tornado” u NO ima dva mjesta, a zaslužnih bivših igrača „nema nigdje”.
Ali, drugi zadarski veteran, Velimir Vele Čubrić drugačije procjenjuje ishod „spora” između Gradskog vijeća i Kluba, a za to ima i svoje argumente:
-Kad bi Gradsko vijeće odlučilo ne dati Klubu sredstva, išlo bi protiv navijača, a ti su navijači i birači! Znaju to i ljudi koji su sada ušli u Gradsko vijeće. Među njima traje javno nadmetanje oko toga tko je gazda, ali moraju znati da četiri godine mandata brzo prođe, a ljude po gradu ne zanima tko je među njima glavni. Trebali bi dignuti ruku i dati im tri milijuna kuna, jer se u gradskom proračunu uvijek može naći toliko, a ja procjenjujem da će na kraju tako i biti. Pa kad smo mogli onoliko platiti koncert Rite Ore, valjda možemo i Klub, ironičan je Čubrić.
Ivica Obad stoji negdje između Matulovića i Obada, njegova je logika „neka im dadu, ali samo još ovaj put”.
-Pomno pratim što se događa u i oko KK Zadra. Nije logično da Grad ulaže novac u Klub, a da ne zna na što se taj novac troši. I zar će stvarno navijači kroz Nadzorni odbor kontrolirati financijsko poslovanje Kluba?! Unatoč tome, mislim da Grad treba pomoći Klubu dok se ne nađe strateški partner i tek tada se povući iz te priče. Uostalom, Grad i gradska politika su, nakon dugog niza godina, i odgovorni za stanje u kojemu se KK Zadar danas nalazi i baš zato bi Grad trebao povući taj strateški potez. Klub više nije institucija grada, a trebao bi biti, smatra Ivica Obad.
Branko Skroče, jedan od najboljih igrača u povijesti KK Zadra, bio je svojedobno i klupski direktor, ali je cijeli svoj komentar sveo u samo dvije rečenice:
-Dok sam bio direktor KK Zadra ugovori igrača su dovedeni u razumne granice, a da pritom Klub ostane u ABBA ligi. Ukupni iznosi ugovora su bili marginalni u odnosu na konkurentske klubove i smanjivani su iz godine u godinu, kaže Branko Skroče ne želeći se upuštati u dublje analize stanja u KK Zadru.
Po neslužbenim informacijama Enio Meštrović i društvo iz Gradskog vijeća i dalje stoje na poziciji „vi nama papire, a mi vama milijune i kontrolu”. Nakon sljedećeg vikenda stvari bi mogle postati puno konkretnije: očekuje se sastanak grupe gradskih vijećnika s predstavnicima KK Zadra, Nadzornog odbora i navijača.