StoryEditorOCM
ForumNOVI DETALJI

Banožić potvrdio crne slutnje: To nije bila izvidnička letjelica, našli smo dijelove aviobombe! Evakuirani su studenti iz 1. paviljona

Piše PSD, JL
13. ožujka 2022. - 12:26

Ministar obrane Mario Banožić obratio se u nedjelju novinarima na mjestu pada sovjetskog drona te je iznio nove podatke o istrazi okolnosti u kojima je besposadna letjelica tipa Tu-141 pala u Zagrebu.

- Dobili smo saznanja da se na pojedinim fragmentima nalaze elementi eksploziva - rekao je Banožić potvrđujući da je pronađena i crna kutija.

- Imamo i neka saznanja koja bi mogla u dilemu dovesti samu lokaciju odakle je došla letjelica u Hrvatsku, a imamo i elemente koji bi mogli ukazivati da može biti i s ruske i ukrajinske strane. Istraga će potrajati - rekao je ministar.

- Letjelica nije bila izvidničkog tipa, na njoj smo našli dijelove aviobombe, također sovjetske proizvodnje, ona je odvezena i nakon dublje analize moći ćemo otkriti tip, zasad znamo da se koristila na avionima sovjetske proizvodnje - rekao je Banožić.

image
Zagreb, 130322.
Ostaci besposadne letjelice na kamionu Hrvatske vojske nakon sto je izvadjena iz zemlje na Jarunu gdje se srusila prije tri dana.
Foto: Damir Krajac/CROPIX
Damir Krajac/Cropix

- Područje je sada sigurno i to je najvažnije - naglasio je ministar.

- Jučer smo pri samom početku radova primijetili elemente bombe. To smo primijetili preko boje i mirisa. Zapovjednik krim policije bio je upućen koliko i ja, a cijela istraga je bila pod nadzorom. Što dalje ćemo ići u istragu, to će stvari biti jasnije. Avio bomba je sada prošlo svršeno vrijeme, a analiza će utvrditi kada je trebala imati reakciju. Nakon analize znat ćemo kakvo je bilo punjenje, upaljač... Ja ću biti na ovom mjestu dok ne otiđe i posljednji komad letjelice, iako to nije preporuka za štićene osobe. Isto je postupio i premijer. Nezgodno je kada izađe u javnost da se radi o eksplozivnoj napravi ovdje i to je trebalo izbjeći. Pirotehničari su ovdje i oni mogu držati stvari pod kontrolom. Inače, nije bager vadio bombu, nego otkopavao teren oko nje. Kada saznamo tip bombe, stvari će biti jasnije. Istražit će se i propusti koji su se dogodili i u Rumunjskoj i Mađarskoj i tražiti odgovore. Razgovarao sam s njihovim ministrima i oni rade istragu - potvrdio je ministar, kako prenosi Jutarnji list.

image
Zagreb, 130322.
Ostaci besposadne letjelice na kamionu Hrvatske vojske nakon sto je izvadjena iz zemlje na Jarunu gdje se srusila prije tri dana.
Foto: Damir Krajac/CROPIX
Damir Krajac/Cropix

- Siguran sam da ćemo nakon određenih saznanja znati više. Crna kutija ima svoja oštećenja, ali mislim da ćemo izvući podatke. U kontaktu smo sa svim saveznicima pa i Amerikancima. Prvo jutro postojale su razne teorije, a ti 'stručnjaci' su, po meni, samo uznemirili javnost. Ponavljam, nismo zadovoljni kako su susjedne zemlje reagirale - poručio je za kraj obraćanja javnosti ministar Banožić.

image
Zagreb, 130322.
Ostaci besposadne letjelice na kamionu Hrvatske vojske nakon sto je izvadjena iz zemlje na Jarunu gdje se srusila prije tri dana.
Foto: Damir Krajac/CROPIX
Damir Krajac/Cropix
image
Zagreb, 130322.
Ostaci besposadne letjelice na kamionu Hrvatske vojske nakon sto je izvadjena iz zemlje na Jarunu gdje se srusila prije tri dana.
Foto: Damir Krajac/CROPIX
Damir Krajac/Cropix
image
Zagreb, 130322.
Ostaci besposadne letjelice na kamionu Hrvatske vojske nakon sto je izvadjena iz zemlje na Jarunu gdje se srusila prije tri dana.
Foto: Damir Krajac/CROPIX
Damir Krajac/Cropix
19. travanj 2024 07:47