StoryEditorOCM
ForumGOST DNEVNIKA N1

Đikić: Opet apeliram da se ne igramo s virusom i životima! Čuli smo od liječnika kako je situacija opasna, ne mogu vjerovati da to Vlada ignorira

Piše PSD
10. studenog 2020. - 20:12

Ugledni hrvatski znanstvenik Ivan Đikić bio je večeras gost Dnevnika N1 Televizije.

Podsjetimo, Đikić je danas pisao vladajućima. Uputio je, naime, apel premijeru Andreju Plenkoviću i ministru Davoru Božinoviću u kojem je zatražio da odustanu od Kolone sjećanja u Vukovaru iz zdravstvenih razloga te predložio virtualnu kolonu.

"Radi se o dvije odvojene teme, jedna je kolona sjećanja i ona se mora održati, jako sam za to. Ali ona se mora održati i na temelju epidemioloških mjera, da zaštitimo zdravlje ljudi koji su tamo. Rizične grupe treba zaštiti na taj načni da se političarima i mnogima drugima koji tamo dolaze - ne zbog Vukovara, ne zbog sebe. Kolona sjećanja jest i treba ostati, tako da se maksimalno zaštiti ljude koji jesu tamo i trebaju biti tamo.

A druga tema je odluka Nacionalnog stožera koja je napravila iznimku u ovom slučaju koja je ukloni broja o 50 ljudi koje se okupljaju, a znamo da je ona jedna od manjih, neophodnih mjera da se zaštiti ljude od pandemije koja se širi Hrvatskoj", kazao je naš Đikić za N1.

"Tu odluku treba promijeniti jer nije utemeljena na zdravstvenim činjenicama i potrebama i utječe na zdravlje i gubitak ljudskog života. Ako netko dođe u Vukovar i to prenese na one starije koji su rizični. Stoga apeliram da se ta mjera ukine i slavi ono što jest, a to je život i da zaštitimo život ljudi koji su tamo", dodao je.

"Organizatori moraju osigurati pravilne epidemiološke mjere, u manjim grupama koje se mogu kretati kroz tu Kolonu sjećanja. Sve se to može odraditi pravilno. Ne samo ja, nego i mnogi dugi stručnjaci će dati savjete da zaštitimo branitelje tamo, da se stvarno ne izlažu nepotrebnom oštećenju koje može doći za dva do tri tjedna. Stoga bih opet apelirao da se ne igramo s virusom, sa životima ljudi", kazao je naš znanstvenik.

Objasnio je i zašto se pismom obratio premijeru.

"Obratio sam se Plenkoviću i osobno i pismom, ali i javno. Želim smanjiti te sukobe koji su trenutačno u javnom prostoru, slanje krivih poruka. Čujemo nekad potpuno neutemeljene izjave o slabosti ovog virusa, o nedjelovanju mjera, ali sve to ne stoji na znanstvenim podacima. Htio sam stvarno osobno obavijestiti o tome da je to opasna igra, da zdravlje nema cijenu. Mi smo u zadnja dva mjeseca izgubili 600 ljudi, u četvrtom mjesecu, na proljeće nažalost stotinu. To su ogromni brojevi, ja sam za suradnju. Ne želim se spuštati na doskočice", kzao je znanstvenik i nastavlja:

"Želio bih vratiti diskurs na ono što je važno - pravilne mjere, određene zabrane koje moraju biti kako bismo spriječili povećani pritisak na zdravstveni sustav. Čuli smo od dijela liječnika kako je situacija opasna i ne mogu vjerovati kako se to ignorira od strane Vlade", oštar je Đikić.

Ističe i kako stagnacija broja zaraženih nije dovoljna.

"Nije dovoljno da imamo stagnaciju porasta, a u isto vrijeme visoku brojku. Moramo imati pad broja novozaraženih. Na najvišem platou smo, to je opasno i mora se prekinuti."

Na pitanje što bi premijer Plenković trebao napraviti, kazao je:

"Plenković bi trebao biti iskreniji prema javnosti. Kada dobije savjet od većine članova Znanstvenog vijeća, onda bi to trebao i prenijeti, ne kalkulirati. Kalkulacija političara vam je uvijek jedna opasna igra s ovim virusom. U mnogim zemljama svijeta gdje omalovažavaju, i manipuliraju s brojevima i virusom, na kraju imaju ogromne gubitke", ustvrdio je Đikić i dodao kako ne želi da Hrvatska ima scenarij kao SAD.

"Apeliram na Plenkovića da uspostavi suradnju sa znanstvenicima na temelju činjenica. Pomoći ću kako god mogu", zaključio je Đikić za N1.

19. travanj 2024 14:21