StoryEditorOCM
ForumTEORIJA ZAVJERE

Dr. Dragan Poljak: Ovih dana slušam nevjerojatne stvari, prilaze mi ozbiljni ljudi i pitaju me vidim li kako padaju ptice i znam li zašto je tako

Piše PSD
10. travnja 2020. - 16:54

Kako da odgovorim na pitanje u kojoj mjeri su povezani 5G mreža i virusi kad nisam liječnik niti biolog?

Ovako nas je dočekao dr. Dragan Poljak, šef katedre za elekromagnetsku kompatibilnost i numeričke metode u elektronici na splitskom FESB-u, i to iako smo, da ne bi bilo zabune, istaknuli kako nam priča o povezanosti izbijanja epidemije s izgradnjom napredne mobilne mreže spada u teoriju urote.

Ali, što je zavodljivo u toj teoriji i zašto će ljudima prije ostati u glavi da su u Haagu u razdoblju između 26. listopada i 2. prosinca 2018. zbog izgradnje bazne stanice za mobitele uginule ptice, nego svi demantiji koji su uslijedili nakon toga? U to su vrijeme, inače, u Nizozemskoj obavljana testiranja opreme za 5G sustave i to u opsegu 7.5G Hz.

- A čujte, ja isto ovih dana slušam nevjerojatne stvari, evo, nekoliko me ozbiljnih ljudi pitalo vidim li ja ovih dana kako padaju ptice i je li to zbog elektromagnetskih polja. Pa zbilja ne znam bih li se smijao ili plakao. Stvarno ne poznajem fiziologiju ptica - govori dr. Poljak.

On kaže kako nam može pojasniti fizikalne mehanizme djelovanja elektromagnetskog polja na ljude, ali o povezanosti tih činjenica i zdravlja ljudi, ne može ništa kazati.

image
Dr. Dragan Poljak 2008. godine dobio je nagradu Slobodne Dalmacije za znanost
Joško Ponoš/Hanza Media

- Već godinama se zalažem za jedan interdisciplinarni tim sastavljen od fizičara, inženjera, medicinara i biologa kako bismo sustavno sagledali utjecaj elektromagnetskih polja na ljude. Naime, ono što vam ja ukratko mogu reći je da polja niskih frekvencija zbog velikih valnih duljina nemaju toplinskih učinaka na čovjeka, da radio valovi u višem dijelu spektra, pošto su im valne duljine usporedive s tijelom, prodiru u organizam i zagrijavaju tkivo. Polja visokih frekvencija u 5G ne prodiru značajnije u tijelo, već uglavnom ostaju na površini tijela pa se ovdje upadni val na površinu tijela može povezati s površinskim zagrijavanjem. Međutim, isključivo je na biomedicinskim znanstvenicima da povežu porast temperature na površini tijela s eventualnim posljedicama po zdravlje čovjeka, ako razumijete što želim kazati - pojašnjava dr. Poljak.

A ljudski strah uzrokuje svašta. Sada se, kako možemo ovih dana čitati, pokušavaju obraniti od virusa o kojemu se vrlo malo zna tako što ljudi pale tornjeve, odnosno bazne stanice 5G mreže. Pritom je više britanskih telekomunikacijskih tehničara podvrgnuto je maltretiranju i prijetnjama na ulici zbog teorije da 5G čini ljude podložnijima koronavirusu.

- Svaka nezakonita paljevina je za osudu, a o ovom virusu zaista ne znamo puno. Koliko sam upoznat iz medija, zasad se zna da je virus prešao sa životinje na čovjeka i da se širi kontaktom s čovjeka na čovjeka. Svakako je danas izvan pameti vidjeti ljude koji se nepotrebno okupljaju suprotno smjernicama Nacionalnog stožera. A na pitanje ima li ikakve poveznice između širenja virusa i zračenja 5G sustava, neka odgovore multidisciplinarni timovi, prvenstveno biomedicinski znanstvenici - zaključio je splitski stručnjak.

Što je 5G mreža?


Peta generacija (5G) je nastala evolucijom iz 4G, a poboljšanja su vezana za velike brzine i izuzetno mala kašnjenja signala, a to je deset milisekundi, a prosječno trajanje izgovorenog sloga je oko 70 milisekundi, pojašnjavaju stručnjaci.

Brzine su od deset do sto puta veće od trenutačnih, imat će primjenu u automatizaciji proizvodnih procesa u raznim disciplinama.

09. svibanj 2024 16:11