StoryEditorOCM
ForumLIJEČNICI NA METI

Dr. Krolo: U ambulantama nikad nije bilo više agresije. Viču na mene i sestru ako im ne damo ‘Sumamed‘ ili potvrdu da su ‘vjerojatno preboljeli‘

Piše Sandro Pogutz/PSD
16. prosinca 2021. - 19:16

 Podjela društva oko cijepljenja i COVID-potvrda dosegla je opasnu točku "trenja" suprostavljenih strana. Strasti su uzavrele i u Saboru, a gdje ne bi na ulici.

Bjelovarski primjer prijetnje liječnici prilikom njenog odlaska s radnog mjesta pokazuje da se protivnici cijepljenja sve teže sustežu od verbalnog, a potencijalno i fizičkog nasilja protiv zdravstvenih radnika, koje neopravdano doživljavaju kao "produženu ruku" politike s kojom se na slažu. Govor mržnje ispod objava na internetu o ovom incidentu još je intenzivniji od onog koji je bjelovarska liječnica doživjela na licu mjesta.

Njemačka nije bolja

No, treba reći da to nikako nije samo hrvatski problem. Savezni ured kriminalističke policije Njemačke već je "protivnike cijepljenja ili negatore korone" klasificirao kao "relevantni rizik" u vezi s napadima na centre za vakcinaciju ili liječničke ordinacije – javlja Deutche Welle. Za "osoblje koje tamo radi postoji rizik da bude izloženo u najmanju ruku verbalnoj agresiji, pa čak i kaznenim djelima", kao što su tjelesne povrede, stoji u izjavi Saveznog ureda kriminalističke policije objavljenoj u "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitungu" (FAS). Ne iznose točne podatke o broju i vrsti incidenata jer službeno još nisu dostupni. Međutim, službe državne sigurnosti upravo vode istrage.

Prema tom izvještaju, napadi na liječnike kreću se od klevete na internetskim stranicama na kojima se ocjenjuje rad medicinara, preko uvreda putem e-maila i telefona, pa sve do otvorenih prijetnji smrću. Jedini razlog tome je činjenica da ti liječnici – cijepe svoje pacijente.

Predsjednik Njemačke liječničke komore Klaus Reinhardt potvrdio je za FAS navode o prijetnjama koje povezuje s razvojem "histeriziranja društva" od čega posljedica sada trpi medicinsko osoblje u liječničkim ordinacijama, a predsjednik Berlinske liječničke komore Peter Bobbert izjavio je za FAS da se radi o prijetnjama "koje nikada nismo imali ovako učestalo i u ovom obliku".

Dakle, bjelovarski slučaj nikako nije "zapadnobalkanska" egzotika, no to nas ne treba tješiti jer problem je postojeći i prijeti da naraste

image
Dr. Vikica Krolo
Jakov Prkić/cropix

Liječnicu obiteljske medicine iz Splita, dr. Vikicu Krolo, zamjenicu predsjednika Hrvatske liječničke komore (HLK), upitali smo ima li saznanja o incidentima koji nisu snimljeni, pa time nisu ni postali "nacionalni" slučaj, odnosno primjećuje li se porast nervoze u ambulantama.

'Razapeti smo kao Isus Krist'

– Izmjenjujući poruke među kolegama, u našim zatvorenim grupama, a i ja osobno iz iskustva u svojoj ordinaciji mogu potvrditi porast, zasad verbalnog, nasilja prema doktorima i sestrama. Ljudi su postali jako agresivni i netolerantni, viču na sestru već i zbog toga što se ne javlja na telefon ili ako oni hoće antibiotik kao "lijek" za COVID, a mi im ga ne damo – kaže dr. Krolo i objašnjava:

– Gotovo u pravilu traže antibiotik i viču ako ga ne dobiju, traže "Sumamed" čim doznaju da su pozitivni, iako on nije lijek za virus i čak šteti. Drugi primjer je ako im ne date COVID-potvrdu kao "vjerojatnim slučajevima" preboljenja, jer je to prebačeno u nadležnost obiteljskih liječnika. Lako je izdati potvrdu ako imate evidenciju o cijepljenju ili je bolest potvrđena PCR-testom, no ovdje mi moramo odlučiti. I sad su svi odjednom bili kontakti, svima je netko u obitelji bio bolestan, a tada se nisu javili da ne bi morali u samoizolaciju, ali bi na temelju "vjerojatnog" preboljenja htjeli automatski dobiti potvrdu. Ako to nećete, jer nemate dokaz na temelju kojeg možete izdati potvrdu, opet slijedi verbalna agresija. Izloženi smo joj kao nikad prije. U mojoj ordinaciji nismo je nikad ranije doživljavali u tolikoj mjeri. Ni moja sestra, ni ja – zaključuje dr. Krolo, koja pritom dodaje kako su obiteljski liječnici s pravom odbili inicijativu ministra Beroša da oni nagovaraju pacijente na cijepljenje. Jer, što bi tek bilo da su ih nagovarali, a onda se ispostavi da je došlo do neke nuspojave – opet bi oni bili krivi?

Jedna druga splitska privatna liječnica obiteljske medicine nije željela da joj navedemo ime jer – kaže – "ima dovoljno divljaka" i ne želi probleme, iako ona osobno zasad nije doživjela prijetnje. No, oprez je i kod nje očito prisutan jer je svjesna narasle psihoze u društvu. Naravno da i ona ima pacijente koji se ne žele cijepiti, iako ih se velika većina cijepila ili je preboljela COVID, ali ona nikog ne nagovara, a još manje "prisiljava" na cijepljenje, jer to i ne može. Svejedno, i njoj su na ambulantu prekjučer – kao i gotovo na svim ambulantama – zalijepili plakat s antivakserskim porukama "bit ćete odgovorni" i "sudit će vam se".

– Katastrofa je što se događa da se prijeti liječnicima, mi smo razapeti kao Isus Krist – kaže naša sugovornica. – Ja ne mogu i ne smijem odbiti cijepiti ljude, to nam je službeni raspored na koji se moramo odazvati. Zato je i ostavljena slobodna volja. Dakle, ako će netko prosvjedovati, liječnici im nisu "adresa", to može biti samo Vlada – zaključuje, uz napomenu da ona na zna "čije je ovo maslo i tko ovo radi".

Dr. Vikica Krolo mogući razlog vidi u velikom padu povjerenja u sve institucije, "pa i u nas zdravstvene radnike, ali možda smo dijelom i sami za to krivi".

image
Dr. Gordan Lauc
 
Željko Puhovski/Cropix

Lauc: Nisam kriv!

Upitali smo dr. Gordana Lauca, kojeg mnogi optužuju da "inspirira" antivaksere svojim javno iznesenim stavovima, je li se možda zbog istih suočio i s optužbama da je odgovoran za prijetnje liječnicima. Kaže da "taj tip optužbe" još nije doživio, no imao je potrebu da se, možda i "preventivno", ogradi od (agresivnijih) protivnika cijepljenja:

– Nažalost, zbog mog protivljenja uvođenju "strogih mjera" još od prošle jeseni doživljavam javne napade i prozivanja da sam odgovoran za to što ljudi umiru od COVID-a 19. Nakon što se vrlo jasno pokazalo da "stroge mjere" nisu nigdje smanjile broj umrlih, umjesto isprike krenuli su napadi da sam odgovoran što ljudi umiru jer se protivim cijepljenju. Prvo, to je notorna neistina, jer ja redovito pozivam na cijepljenje sve one kojima prijeti značajan rizik od teškog oblika bolesti, a i sam sam se cijepio. Iako se godinama otvoreno sukobljavam s antivakserima, sad me se proziva antivakserom, ili herojem antivaksera, samo zato što govorim da nema smisla cijepiti one kojima ne prijeti teški rizik bolesti, dok primjerice kod mladih i zdravih muškaraca nuspojava cijepljenje može biti i miokarditis – rekao nam je dr. Lauc, koji očito nije spreman preuzeti odgovornost za incidente kojima bi kumovali antivakseri, niti bi "potpisao" njihove prijetnje ikome.

Onaj tko se ipak usudi zaprijetiti zdravstvenom radniku kao "službenoj osobi" mora znati što ga u tom slučaju čeka, prema članku 315.b Kaznenog zakona RH, u kojem piše: "Tko osobu u obavljanju poslova od javnog interesa ili javnog službenika u obavljanju javne službe silom ili prijetnjom da će izravno uporabiti silu spriječi u obavljanju poslova od javnog interesa ili javne službe, kaznit će se kaznom zatvora do tri godine."

Dođe li do nanošenja ozlijede, uporabi li se oružje ili opasno oruđe, odnosno budu dovedeni u opasnost tijelo ili život, tada je predviđena kazna od šest mjeseci do pet godina zatvora. I za to nije potrebno da ga oštećena osoba privatno tuži, već to može i MUP po službenoj dužnosti.

Hrvatska liječnička komora zatražila je stoga od Ministarstva unutrašnjih poslova informaciju o tome kako su okvalificirali ponašanje prosvjednika u Bjelovaru te hoće li po završetku kriminalističkog istraživanja podnijeti kaznenu prijavu.

Psihologija mase

Splitski odvjetnik Mirko Roguljić, kojem smo se obratili za mišljenje, elemente za prijavu vidi i u strašnim komentarima koji su se pojavili na internetu ispod videa u realnom vremenu, a koje zbog njihove uvredljivosti nećemo citirati u cijelosti. Recimo samo da sadrže i pozive na nasilje poput "udrite je" i "šutnite je".

image
Dr. Inga Tomić Koludrović
Vojko Bašić/Cropix

Što je u pandemiji dovelo do ovakvih tenzija u društvu? Sociologinja dr. Inga Tomić Koludrović problem vidi u psihologiji mase i neodgovornosti političara:

– Mislim da su najnoviji događaji generirani neodgovornim ponašanjem političara koji u Hrvatskoj, s obzirom da nema dugu tradiciju demokracije, nisu školovani za taj posao. Još koncem 19. stoljeća francuski teoretičar Gustave Le Bon napisao je knjigu "Psihologija mase" upravo zato da bi političkim vođama dao alat za razumijevanje načina na koje mogu obuzdavati ili stvarati gomile. Gomile su, naime, povijesni fenomen, posljedica širenja  izbornih prava i sredstava komunikacije. Podložne su manipulacijama političkih vođa koji stalno ponavljanju jedne te iste tvrdnje. A baš one tvrdnje za koje ima manje dokaza imaju najveće šanse da prodru u duh gomile, pogotovo ako se ponavljaju neprestano istim riječima. To jača emocije koje se brzo prenose i doprinosi nastanku lančane reakcije – kaže dr. Tomić Koludrović.

Objašnjava kako se pojedinci u masi "ulijevaju" u prosjek, gube individualnost i sposobnost racionalne reakcije, poneseni emocijama gomile. A ona je nepouzdana, sugestibilna, lakovjerna, sklona pretjerivanju i nestrpljiva.

– Le Bon  je napisao svoju knjigu kao priručnik za odgovorne političke vođe koji će znati obuzdati, a ne potpirivati gomile jer je mislio da odgovorne političke vođe moraju poznavati psihologiju mase. Budući da gomile mogu postati opasnost za društvo u cjelini, bojao se mogućnosti da ih se prepusti kratkovidnim i sebičnim demagozima – zaključuje Inga Tomić Koludrović.

HLK traži od MUP-a da procijeni postoje li elementi kaznenog djela

Hrvatska liječnička zatražila je od Ministarstva unutarnjih poslova informaciju o postupanju MUP-a spram pojedinaca koji su na prosvjedu u Bjelovaru vrijeđali i prijetili liječnici. Naime, ispred zgrade Zavoda za javno zdravstvo Bjelovarsko-bilogorske županije 9. prosinca održan je antivakserski prosvjed na kojem je snimljen i video. U svom dopisu navode:

"Iz videa se jasno vidi kako dio prosvjednika vrijeđa liječnicu zaposlenu u Zavodu za javno zdravstvo Bjelovarsko-bilogorske županije, te kako joj prijete, unose joj se u lice te pozivaju na nasilje. S obzirom na to da ovo nije prvi takav slučaj i da je sličnih verbalnih napada i prijetnji spram liječnika bilo i ranije, Hrvatska liječnička komora zatražila je od Ministarstva unutarnjih poslova informaciju o tome kako su okvalificirali ovo protuzakonito ponašanje prosvjednika te hoće li po završetku kriminalističkog istraživanja podnijeti kaznenu prijavu.
Također, HLK ima saznanja da su se u više hrvatskih gradova, u blizini zdravstvenih ustanova, pojavili plakati koji sadrže prijetnje liječnicima i medicinskim sestrama da će im biti suđeno i da će "odgovarati" zbog provođenja cijepljenja protiv COVID-a 19. Komora ove plakate smatra nedopustivim, očitim činom pritiska, uznemiravanja i poticanja na nasilje i mržnju prema zdravstvenim radnicima te poziva policiju i državno odvjetništvo da procijene postoji li u njima elemenata kaznenih djela, kako bi se izbjegla daljnja radikalizacija te moguće nasilje spram zdravstvenih radnika.

25. travanj 2024 22:38