StoryEditorOCM
ForumVALJALO JE IZDRŽATI

Gotovo je, gotovo?! Proizvođači cjepiva govore o završnoj fazi pandemije! Direktor Moderne: Iduće će mutacije biti slabije, u to sam 80 posto siguran

Piše psd
16. veljače 2022. - 18:53
The Moderna Covid-19 vaccine is prepared for administration ahead of a free distribution of over the counter rapid Covid-19 test kits to people receiving their vaccines or boosters at Union Station in Los Angeles, California on January 7, 2022. - Los Angeles County reported more than 37,000 new coronavirus cases on January 6, breaking records again as a regional surge of the Omicron variant continues. (Photo by Frederic J. BROWN/AFP)Frederic J. Brown

Direktor farmaceutske tvrtke Moderna Stephane Bancel poručio je kako je razumna pretpostavka da se vjerojatno približavamo završnoj fazi pandemije koronavirusa, prenosi Jutarnji list.

- Mislim da je to razuman scenarij. Dok se omikron širi u svjetskoj populaciji, vjerojatnost da ćemo ubuduće imati manje opasne viruse iznosi 80%, poručio je u intervjuu za američki CNBC.

Također je upozorio da ipak postoji 20 posto šanse da bi sljedeća mutacija mogla biti opasnija od omikrona.

- Mislim da smo imali sreće što omikron izaziva blaže oblike bolesti covid-19, ali valja istaknuti da još uvijek svakodnevno tisuće ljudi umire diljem svijeta zbog omikroma, rekao je.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, u zadnjih sedam dana zabilježeno je 15,47 milijuna novih slučajeva diljem svijeta. U istom razdoblju od koronavirusa preminulo je 73.162 osoba.

Podsjetimo, neka znanstvena istraživanja potvrdila su da je vrlo zarazna omikron varijanta koronavirusa izaziva lakše oblike covida-19 nego delta, ali je i dalje opasan virus, posebno za necijepljene.

Farmaceutska kompanija Moderna u siječnju je najavila da će započeti kliničko ispitivanje učinkovitosti posebnog booster cjepiva koje su razvili za borbu protiv omikron varijante koronavirusa.

Prvi dobrovoljci već su primili booster dozu. U ispitivanju će sudjelovati 600 odraslih osoba starijih od 18 godina.

24. travanj 2024 20:34