StoryEditorOCM
ForumVELIKO GRADILIŠTE

Gradonačelnik Petrinje planira operaciju ‘mrtvi grad‘: Ovdje je opasno po život, ljude treba evakuirati. Sve ću isplanirati i prezentirati Medvedu

Piše Mario Pušić/JL
8. siječnja 2021. - 09:09

Gradonačelnik Darinko Dumbović uži centar Petrinje smatra "mrtvim gradom" pa zato kaže da u njemu nemaju što raditi živi ljudi, tako nam je jučer rekao dok nam je iznosio svoj stav o tome da se iz njega ljudi moraju iseliti, doslovno evakuirati, spasiti svi dokumenti koji su još ostali u devastiranim zgradama, a onda porušiti i iznova graditi sve što ugrožava ljude.

Plan još nije prezentirao Stožeru civilne zaštite osnovanom za uklanjanje posljedica razornog potresa na čijem je čelu potpredsjednik Vlade Tomo Medved, ali niti ljudima koji još uvijek žive u opasnim zgradama. To tek planira učiniti, a za Jutarnji list je otkrio kako bi to po njemu trebalo izgledati.

- Moglo bi se raditi o području gabarita od 300 puta 800 do 1000 metara strogog centra grada oko parka, odnosno o Turkulinovoj i Kačićevoj ulici, Trgu dr. Franje Tuđmana, Gundulićevoj i Nazorovoj te dijelovima Šenoine i Radićeve ulice. Po mojoj procjeni, tamo ne živi više od 50 obitelji, ali ja u ovom trenutku ne znam je li ih toliko ili možda 30 - kaže nam gradonačelnik Dumbović.

image
Damir Krajač/Cropix

Ne zna što će o tome reći Stožer koji bi za moguću evakuaciju trebao donijeti odluku, ali svoj prijedlog ne smatra lošim, dapače, smatra da je ovakav potez nužan kako bi se spasili ljudski životi.

- Svjesni ste svi da nas stalno trese, srušene zgrade se dodatno urušavaju, one su opasnost za sve. U centru grada više ne radi ništa, ni uredi ni institucije, sve je mrtvo, ne vidim razloga da se ljudi onuda više muvaju jer nemaju što tamo tražiti. Ja, s druge strane, ne želim nikoga tjerati iz njegove kuće, zato želim ponaosob popričati i sa svim tim stanarima, jer što ću reći obitelji nekoga tko ne daj Bože nastrada, ne želim imati nikoga na savjesti. Život u Petrinji je postao opasan po život - kaže gradonačelnik.

Čuvanje imovine

Ne zna kamo sa svim tim ljudima, to je nešto što se također treba dogovoriti.

- Ja bih im za početak predložio neka odu u Istru, Opatiju, bilo gdje, da se odmore u nekom od hotela koji nam besplatno nude smještaj, neka uživaju sa svojom djecom i unucima. Angažirat ćemo Civilnu zaštitu da im čuva imovinu, a za to vrijeme možemo donijeti konkretne odluke. Ne trebaju ići niti u jedan drugi grad živjeti, samo da ih izmjestimo 300 metara dalje od centra i njihovih kuća, a hoće li to biti neko novo kontejnersko naselje, u ovom trenutku ne znam - kaže Dumbović.

image
Goran Mehkek/Cropix

Izmještanjem građana, kaže, dalo bi se operativi da detaljno isplanira pripremu rušenja, što državnih objekata, što zgrada u privatnom vlasništvu. Moraju u taj posao ići korak po korak, a evakuacija ljudi bi po njemu trebao biti - prvi.

- Jučer sam o tome razmišljao kada sam krenuo kući, pa nisam mogao doći automobilom već sam krenuo pješice. Dajte mi vremena, ja još uvijek nemam niti ured, za pet dana ću ga ustrojiti, sve ću isplanirati i prezentirati ministru Medvedu - kaže Dumbović, dodajući da među njima nije bilo nikakvih trzavica, već je samo došlo do malog nesporazuma nakon što Dumbović i njegove službe nisu primili e-mail poziv za sjednicu Stožera. Vjeruje da će dobiti Medvedovu podršku.

Izmještanje institucija

Kaže da se Petrinji nudi silna pomoć iz inozemstva, koja je vezana za gradnju novih kuća, pa treba uzeti u obzir i da se neko drugo zemljište prenamjeni u novo stambeno naselje u kojemu bi se gradile nove kuće, jer "ako ti netko poklanja kuće, moramo ih nekamo staviti".

image
Goran Mehkek/Cropix

- Petrinja je bila veliko gradilište i prije potresa, sada će biti još i veće. Nama će između 150 i 200 novih kontejnera trebati samo za smještaj radnika koji će graditi novu Petrinju. Nemamo vremena, a to su sve stvari o kojima treba voditi brigu - kaže gradonačelnik Dumbović.

Osim evakuacije ljudi, narednih dana radit će i na izmještanju institucija, odnosno važne dokumentacije jer, napominje gradonačelnik, imaju bogatu baštinu, u središtu grada još uvijek su važni dokumenti u katastru, sudu, Hrvatskom domu, gradskoj knjižnici, parohiji...

- Ma i svaka kuća u tom starom dijelu grada ima svoju baštinsku vrijednost koju moramo spasiti i sačuvati - zaključuje Dumbović.

U centru Petrinje vjerojatno će se morati srušiti između 50 i 100 zgrada. Statičar Josip Atalić je procijenio da je svaka četvrta, odnosno između 20 i 25 posto njih, dobila crvenu oznaku. Ta oznaka podrazumijeva da je zgrada opasna za boravak, no ne i svojevrsni nalog za rušenje. To će formalno morati odlučiti vlasnik, bio on fizička osoba ili institucija. Jednako tako, crvena oznaka znači i da bi se zgrada dodatno mogla urušiti u slučaju naknadnih potresa, što je u Petrinji postalo svakodnevica. 

Kroz krov izvukli 360 umjetnina Galerije Hegedušić


Više od 360 vrijednih slika i skulptura hrvatskih umjetnika jučer je evakuirano iz petrinjske Galerije Krste Hegedušića. Ispred Hrvatskog doma Petrinja, u sklopu kojeg je galerija, okupili su se članovi HGSS-a.

Umjetničku građu Galerije nisu mogli evakuirati kroz hodnike, zbog štete na objektu i straha od novog potresa, pa su HGSS-ovci umjetnine izvlačili kroz krovni prozor.

Vrijednost cijele zbirke od 360 slika i skulptura teško je procijeniti, ali s obzirom na to da je riječ o umjetničkim djelima Hegedušića, Generalića, Lackovića, Lipovca, Velimira Šiška, među ostalima, akcija spašavanja izvodi se uz primjeren oprez. Prema riječima ravnatelja Doma Milana Hercega, umjetnine nije stradale, a zbirka će biti privremeno zbrinuta u Muzeju grada Siska.  (Filip Pavić)

20. travanj 2024 08:14