StoryEditorOCM
ForumTKO JE NAJBOGATIJI ČOVJEK NA SVIJETU

I dalje pere suđe nakon večere, umjesto radnog stola koristi vrata, a obožava kupovati odjeću za supugu

Piše 100POSTO.HR
7. ožujka 2018. - 16:11
bogat

Šef Amazona Jeff Bezos prvi je milijarder čije je bogatstvo prešlo sto milijardi dolara, pokazala je lista najbogatijih ljudi časopisa Forbes. Bezos se nalazi na vrhu liste sa 112 milijarda dolara s procijenjenih 39.2 milijarde prošle godine. To je najveći skok bogatstva otkad se objavljuje ta lista, a na drugom mjestu je osnivač Microsofta Bill Gates koji je listu predvodio 18 od 24 godina. Njegovo bogatstvo danas iznosi 90 milijarda dolara, što je rast s 86 milijardi koliko je iznosilo prošle godine. 

Na trećem mjestu se nalazi američki investitor Warren Buffet s 84 milijarde dolara, a četvrti je najbogatiji Europljanin i šef tvrtke LVMH koja prodaje luksuzne predmete, Francuz Bernard Arnault koji ima 72 milijarde dolara. Peti je osnivač Facebooka Mark Zuckerberg, a iza njega je vlasnik Zare Amancio Ortega.

Forbes piše kako se na njihovoj listi ove godine našlo rekordnih 2208 milijardera koji su sveukupno vrijedni 9,1 bilijuna dolara, što je rast od 18 posto u odnosu na prošlu godinu. 

Dvadeset najbogatijih vrijedi gotovo 1,2 bilijuna, što otprilike odgovara godišnjem bruto domaćem proizvodu Meksika, piše taj američki časopis. 

Ovogodišnji milijarderi dolaze iz 72 države, a najnoviji na popisu su Mađarska i Zimbabve. Forbesovi novinari nisu uvrstili bogataše iz Saudijske Arabije jer je saudijski princ Salman zbog optužbi o korupciji pritvorio više od 200 ljudi među kojima se nalazi i velik broj bogataša. BBC piše kako se najviše milijardera nalazi u Sjedinjenim Državama, njih 585, a slijedi Kina. Njemačka vodi u Europi sa 123 milijardera, Indija ih ima 119, a Rusija 102. Na popisu se našao i američki predsjednik Donald Trump koji je na listi pao 222 mjesta jer mu se bogatstvo smanjilo s 3,6 milijardi na 3,1 milijardu, prenosi BBC. 

Reuters

Reuters

A tko je ustvari najbogatiji čovjek na svijetu - Jeff Bezos. On nije naslijedio nikakvo bogatstvo,nego je kako se kaže self-made milijarder, koji je sve sam stvorio i zaradio. 

Rođen je 1964. godine u Albuquerqueu, Novi Meksiko, a majka ga je rodila kao tinejdžerka te se nakon toga godinu dana kasnije rastala od njegovog oca i udala za kubanskog imigranta.

Od malih nogu Bezos je pokazivao veliki interes za elektroniku te je u obiteljskoj garaži provodio puno vremena stalno nešto izrađujući. U tinejdžerskoj dobi preselio se ocu u Miami,gdje se još viš rasla njegova ljubav prema računalima, a već u srednjoj školi pokrenuo je edukacijski ljetni kamp za osnovnoškolce pod nazivom Dream Institute.

Nakon što je diplomirao računalnu znanost i električki inženjering 1986. godine na sveučilištu Princetonu zaposlio se na Wall Streetu, a ubrzo je postao i najmlađi dopredsjednik investicijske firme D.E. Shaw gdje je upoznao svoju suprugu Mackenzie.

Važan korak u karijeru napravio je 1994. godine kada napušta siguran i uspješan posao te se seli u Seattle i pokreće prvu internetsku knjižaru, a ured za nju napravio je u garaži gdje je s prvim zaposlenicima počeo razvijati software. Posao je išao tako dobro da su se ubrzo proširili na cijelu kuću i pokrenuli Amazon 1995. godine.

No, priča s Amazon nije odmah krenula odlično te prvih šest godina Bezos je jedva financijski opstajao te se zaduživao i jedva spajao kraj s krajem. No, nije želio odustajati od svog sna, što mu se na kraju i isplatilo, jer je Amazon postala vodeća kompanija ne samo za prodaju knjiga, nego uistinu svega. 

Zanimljiv je podatak da i danas najbogatiji čovjek na svijetu umjesto stola koristi vrata s drvenim nogama. naime, kada je pokretao Amazon to je učinio uz pomoć novca koji su uštedjeli njegovi roditelji, a kako nije imao novaca stolove svojim zaposlenicima i sebi napravio je korištenjem vrata na koja je fiksirao drvene noge.

Iako privatni život skriva od javnosti u jednom je intervjuu otkrio kako se nikad ne odriče spavanja te spava najmanje osam sati i budi se bez alarma. Svakog jutro ima isti rutal, doručkuje sa svojom suprugom, književnicom MacKenzie Bezos. Jutarnji sati uvijek su rezervirani za obitelj pa tako nikad ne zakazuje poslovne sastanke rano ujutro. Općenito je priznao da ne voli sastanke pa u prosjeku s Amazonovim investitorima razgovara samo 6 sati godišnje. 

Reuters

Reuters

A čini se da je najbogatiji čovjek poprilično šparan pa je tako priznao da kada zazove poslovni sastanak ima uvijek jedno pravilo a to je da nikad ne odabere mjesto gdje dvije pizze ne bi mogle nahraniti sve. 

Priznao je da kada je doma nakon večere uvijek opere suđe te se našalio da je to  najseksi stvar. Jeff i MacKenzie su se upoznali u investicijskoj kompaniji D.E. Shaw. Ona je bila istraživač, a on potpredsjednik te ju je Bezos intervjuirao kad je primana na posao.

"Mislim da je moja supruga sposobna, pametna, mudra i zgodna, ali imao sam sreće što sam vidio njezin životopis prije nego što sam je upoznao, pa sam točno znao kakvi su joj rezultati testa", našalio se Bezos jednom prilikom. 

Iako slovi kao poprilično škrta osoba i tiranin na poslu, privatno je druga osoba otkrila je njegova supruga opisujući ga kao društvenu osobu koja obožava upoznavati nove ljude i družiti se. 

A Jeff jako voli uveseljavati suprugu darovima pa joj često kupuje odjeću što je i opisao: "Ponekad je nazovem i pitam koja ti je veličina toga i toga, a ona na to pita zašto. Ja joj kažem “ne tiče te se, a to je uvijek nasmije i oduševi". MacKenzie koja je spisateljica i asistentica na fakultetu uvijek svoje radove prvo daje Bezosu da ih pročita, a do prije nekoliko godina navodno vozila njihovih četvero djece u školu i Jeffa na posao u Hondi Accord iz 1996. godine.

23. travanj 2024 23:30