StoryEditorOCM
ForumZNANSTVENIK O COVIDU

Igor Štagljar: Ovaj virus ima neizmjernu moć infekcije. Ne budemo li se pridržavali mjera, možda će čak doći do nekog parcijalnog lockdowna

Piše HINA
15. listopada 2020. - 18:54

Jedan od naših vodećih znanstvenika Igor Štagljar komentirao je za Radio Dalmaciju ponovno uvođenje strožih mjera diljem Europe kako bi se spriječilo daljnje širenje koronavirusa.

''Ne čude me te nove mjere jer mi se još uvijek nalazimo u pandemiji. Hrvatska još i dobro stoji u usporedbi s drugim zemljama kao što su Češka, Poljska, Engleska, Francuska. Mislim da se moramo stvarno uozbiljiti i samo o nama ovisi kako ćemo dalje. Ako ne budemo poštivali ove mjere, a to je da nosimo maske, da ne idemo u zatvorene prostore, da pokušavamo što više smanjiti fizičke kontakte, da radimo od kuće, e onda će doći do toga da će vrlo vjerojatno i Hrvatska morati donositi nekakve drastične mjere.

Ne bih htio nikoga plašiti, ali možda će čak doći i do nekog parcijalnog lockdowna. Pogledajte što se događa u Izraelu, jedna pametna zemlja, ljudi koji znaju kako se radi biznis, međutim oni su već dva tjedna u totalnom lockdownu. Prema tome, ako je to mogao napraviti Izrael, morat će napraviti i Hrvatska.''

Na pitanje voditeljice Ines Nosić je li opravdano da cijeli svijet stane zbog virusa kojeg većina ljudi uspoređuje s gripom, Štagljar je odgovorio:

''Gledajte, ovaj virus ima jednu neizmjernu moć infekcije. Osoba koja je inficirana ovim virusom može zaraziti tri i pol osobe, dok osoba koja ima gripu može zaraziti samo jednu. Prema tome, smrtnost od gripe u svijetu je 0,1%, a smrtnost od COVIDA 19 je do sada negdje 3,2%.

Prema tome, vidimo da je smrtnost 30 puta veća i naravno da će netko reći pa to su sve stariji ljudi koji umiru. Pa dobro, jesu stariji, ali zar je ljudski riješiti se starijih ljudi samo tako lako. Mislim da je to jedno sociopatsko razmišljanje i mislim da bismo trebali napraviti sve da spasimo bilo kojeg čovjeka u našem društvu i mislim da su mjere koje smo uveli na samom početku lockdowna bile prijeko potrebne, jer mi nismo znali s čim tu zapravo imamo posla.''

Štagljar je otkrio i kada otprilike možemo očekivati cjepivo protiv koronavirusa.

''Mi sada ulazimo u to zadnje razdoblje borbe s COVIDOM 19, sve dok ne budemo imali cjepivo. Cjepivo ćemo po svim procjenama imati krajem ove, početkom sljedeće godine. Prema tome, moramo se još strpjeti, ja bih rekao, šest do devet mjeseci.''

''Moramo još uvijek paziti da imamo što manje zaraženih, jer od tog broja zaraženih 5% ljudi će trebati respiratore. U Hrvatskoj ima nešto više od 800 respiratora i ako se broj inficiranih bude naglo povećavao, naravno da će se povećati i broj ljudi koji će trebati na respiratore i onda će ljudi početi umirati, ne zbog toga što možda neće biti dovoljno respiratora, već zbog toga što neće biti dovoljno ljudi, doktora koji će moći opsluživati te respiratore.

Prema tome, moramo se stvarno paziti, ovo nije alarmantna situacija, ali je zabrinjavajuća“, zaključio je Štagljar u razgovoru za Radio Dalmaciju.

15. travanj 2024 23:26