StoryEditorOCM
ForumKAKO PREŽIVJETI?

Imamo najviše cijene u eurozoni: kruška skuplja 121, a mrkva 50 posto: ‘Ne znam kako ljudi uopće žive...‘

Piše VIJESTI SD
1. ožujka 2024. - 17:22

Podaci pokazuju kako imamo najviše cijene u Eurozoni. Cijene većine poljoprivrednih proizvoda bile su lani više u odnosu na godinu prije - prenosi Danas.hr

Zbog nepovoljnih vremenskih prilika skuplje smo plaćali i voće i povrće, ali su cijene žitarica bile manje. Najveći rast vidljiv je kod kruške koja je bila skuplja čak 121 posto, crveni luk 66, a mrkva 50 posto. Pšenica je bila jeftinija 40 posto, kukuruz 44, a suncokret 46, zabilježio je Državni zavod za statistiku.

"Malo je previše, ne znam koliko je to opravdano, ali kada nema odabira uzmemo", kaže Oskar iz Zagreba u prilogu RTL-a.

"Pa ja vrlo često koristim crveni luk i mrkvu u svojoj prehrani, cijene su nažalost previsoke, ja ne znam kako ljudi žive, eto poruke za političare, neka malo razmisle", poručuje Vlasta iz Zagreba.

image
Kazuhiro Nogi/Afp

"Rast zaista je posljedica prvenstveno klimatskih prilika u Europi. Što se tiče kruške najveći proizvođač u Europi je Italija, ona je lani imala prošle godine 70 posto manju produkciju tako da je to prvenstveno razlog", tvrdi predsjednik Hrvatske voćarske zajednice, Branimir Markota.

27. travanj 2024 19:58