StoryEditorOCM
ForumPOŠAST MODERNOG DOBA NE ZAOBILAZI NI POZNATE HRVATE

"Iz depresije me izvukao prijatelj, bio mi je podrška kad mi je najviše trebalo!"

Piše Ivana Krnić
13. ožujka 2019. - 21:13
hana_hegedusic3-230614

Sportski svijet šokiran je viješću da je američka biciklistica Kelly Catlin u petak počinila samoubojstvo. Mlada 24-godišnja sportašica, u očima javnosti imala sve što je htjela - od srebrne olimpijske medalje iz Rija 2016., preko tri svjetske titule prvakinja u ekipnom dvoranskom biciklizmu, piše Jutarnji list.

Osim toga, studirala je matematiku na jednom od najprestižnijih sveučilišta, Stanfordu, a bila je i iznimno talentirana violinistica.

Upravo na Stanfordu počinila je samoubojstvo.

No, da nešto nije u redu, dala je naslutiti u izjavi prije mjesec dana kada je rekla:

“Biti student, dvoranski i cestovni biciklist, a nekad moraš biti putnik kroz vrijeme da sve to uskladiš. Ne uspiješ uvijek i često nešto propustiš. Očekujete da kažem neki klišej poput ‘Dobro baratanje vremenom je sve’ ili ‘Biti dobar student čini me još boljim sportašem’. Uostalom, sve nekako stignem uvijek, je li tako? Pa baš i nije...”, napisala je Catlin.

Catlin je u smrt odvela depresija.

Crni tjedan

A onda je jučer na društvenim mrežama pomoć i podršku potražila megazvijezda Justin Bieber. Prije nepunih mjesec dana strani mediji su objavili kako je potražio pomoć, a sada je i sam potvrdio svoju borbu.

“Samo vas želim obavijestiti što se događa sa mnom, nadajući se da će se još neko pronaći u mojim riječima. Puno se mučim. Osjećam se zaista nepovezano sa svijetom i jako čudno. Uvijek se oporavim, pa se ni sada ne brinem. Samo sam vam se htio javiti i zamoliti vas da se molite za mene. Bog je vjeran i vaše molitve pomažu. Hvala.”, napisao je na Instagramu.

Time je samo nastavljen crni tjedan jer je prošli tjedan depresija oduzela još jedan život. Naime, frontmen grupe Prodigy, Keith Flint, počinio je samoubojstvo u svom domu u dobi od 49 godina, a dugo se borio upravo s depresijom.

Popis poznatih ličnosti koje su se borile ili se bore s ovom teškom bolešću ide unedogled. Veliki šok napravio je uvijek veseo i nasmijan Robin Williams kojeg je depresija gurnula u smrt kao i pjevača grupe Linkin Park, Chester Bennington.

Od depresije se tako liječio i glumac Ryan Reynolds za vrijeme snimanja filma “Deadpool”. U zadnje vrijeme se više puta liječila i Bieberova bivša djevojka, pjevačica i glumica Selena Gomez, koju je slomio pritisak slave, ali raznih bolesti poput lupusa s kojim se godinama bori, te nedavna transplantacija bubrega.

Stoga se postavlja pitanje je li slava prevelik teret i nalazimo li se u nekoj lošoj fazi za miljenike javnosti?

Nisu ni poznati Hrvati imuni na ovaj problem.

Posljednjih godina mnogo ih je odlučilo javno progovoriti o tome što su prošli upravo zato da bi se destigmatizirala bolest te da bi potaknuli ljude da se liječe dok je još na vrijeme.

Jedna od njih je i glumica Hana Hegedušić koja je svoju kalvariju prošla dok je studirala. Rekla je kako je to bila jedna stravična faza, teška depresija, ali da tada nije ni znala da se o tome radi. Samo je znala da joj je svega dosta i da ne želi razgovarati i da je sve nekako u mraku.

- Najvažnije je imati podršku, ali i biti svjestan da se nalaziš u problemu. Kod depresije je znakovito to da se identificiraš na način - depresija, to sam ja. No, to nije točno, depresija je stanje - kaže Hegedušić.

Skrivaju problem 

Što se nje tiče, najveća podrška i osoba koja ju je izvukla bio je njezin prijatelj.

- Bio je tu za mene stalno i nekako sam se izvukla. Kroz život sam upoznala jako puno ljudi koji se bore s depresijom i, vjerujte mi, vrlo često su to ljudi koji izgledaju kao da ih ništa ne tišti. To su oni najveći zabavljači u društvu - kaže Hegedušić. Poziva sve da se osvrnu oko sebe i pomognu, pogotovo djeci jer oni se najčešće povlače u sebe.

Kantautorica Lea Dekleva svojevremeno je javno priznala da se bori s depresijom. Tada je to objasnila riječima: “Recimo da mi se dogodila jedna kriza, koju bi profesionalci nazvali anksioznost. Dogodio mi se neki strah od svega, od života, strah od straha... I u dogovoru sa stručnjakom posegnula sam za nekim sitnim tabletama koje su mi pomogle. Recimo da su to tablete protiv turobnog stanja.

Čujte, ja poštujem da nekim ljudima pomaže razgovor sa psihijatrom, ali ja nisam osoba koja može podnijeti da je se vodi. Meni treba vrijeme da odradi svoje, a dok se to ne dogodi, pomoć su mi bile tablete. Trebale su mi jer mi se kvaliteta života u tom trenutku srozala. Odjednom nisam mogla ući u avion ili biti u malim prostorima, počeli su me hvatati napadaji panike. Ubijalo me to.”

Danas kaže da je to iza nje.

- Nema potrebe da govorim o tome. Kada se to događalo, imala sam potrebu da pomognem drugima. Zato su moje priče o tome dostupne u tekstovima koji su tada objavljivani - rekla je Dekleva.

Slavne osobe pod posebnim su pritiskom i povećalom javnosti, mogu se slomiti pod stresom

Gotovo deset posto opće populacije bori se s depresijom. Crna predviđanja govore kako će u budućnosti ova bolest biti najraširenija i to ne samo u psihijatriji nego u svim granama medicine.

Upravo zato prof. dr. sc. Ante Bagarić iz Klinike za psihijatriju Vrapče kaže kako se toj problematici treba pristupiti ozbiljno i shvatiti da ju je nužno liječiti kao što se liječe druge, fizičke bolesti.

- Depresija je bolest poput astme, dijabetesa, ovisnosti ili bilo koje druge bolesti. Ima svoj klinički tijek i progresiju. Tako da savjeti, trgni se, nije ti ništa, ili izađi s prijateljima, šetaj po šumi, nikako nisu rješenje problema, jer onda ova bolest ne bi niti postojala - kaže prof. Bagarić.

Riječ je o ljudima koji duboko pate, ne vide izlaz iz svoje situacije i nužno im je liječenje, kako psihoterapijom, tako i medikamentima. Nove studije, kaže prof. Bagarić, pokazuje kako je u Americi registriran Ketamin kao jedan snažni lijek kod teških oboljenja i akutnog stanja te suicidalnih osoba.

Depresija ne bira, i od nje mogu i obolijevaju ljudi neovisno o mjestu gdje žive ili poslom koji se bave.

- Kada govorimo o javnim poslovima poput glume, politike ili sporta, možemo reći da su ti ljudi navikli boriti se s pritiskom i stresom. Inače ne bi ni bili prvaci ili uspješni u poslu kojim se bave. No sve ima svoje granice - kaže prof. Bagarić i pojašnjava kako kada se prijeđe ta granica izdržljivosti dolazi do problema jer se slome i padaju u depresiju.

Važan faktor za osobe koje se bore s depresijom njihova je okolina.

- Ne smijemo okretati glavu. Tim ljudima je potrebna pomoć, razgovor, pokazati im da ima izlaza, ali i obavezno ih upućivati na pronalazak stručne pomoći. Ono čega moramo biti svjesni jest da neliječenje vodi u tragediju, a isto tako da uz pravilno liječenje vrlo velik broj pacijenata dođe do potpunog izlječenja - zaključuje prof. Bagarić.

25. travanj 2024 16:45