StoryEditorOCM
ForumS PANTOVČAKA

Milanović: ‘Banožiću je mjesto u Ljubavi na selu! Kad ja krenem koristiti svoje ovlasti, to neće biti dobro...‘

Piše JL, Krešimir Žabec
9. studenog 2021. - 16:27

Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović sazvao je za 16 sati na Pantovčaku konferenciju za medije. Povod je činjenica da se predsjednik i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga i Banski dvori nisu uspjeli dogovoriti o zajedničkom priopćenju nakon sjednice Vijeća za obranu koja je održana u 11 sati u Banskim dvorima, piše Jutarnji list.

- Smisao i funkcija Vijeća je da o važnim stvarima raspravlja, ne nužno transparentno, ali da se bavi bitnim. Upozoravao sam danima zašto sam predložio sastanak, zbog niza problema koji se ne mogu prikriti odlukom o nabavi zrakoplova. Ne može cijela vojska biti talac te odluke. Problem je u dvije riječi, a vrag je u detaljima. Predlagao sam da zajedničkom priopćenju bude da trenutno materijalno stanje u OSRH, ne duhovno, nije zadovoljavajuće te da treba ulagati napore u razvoj svih grana. To nije bilo prihvatljivo. Nismo se ništa dogovorili, rekao je Milanović.

- Na drugoj sjednici Vijeća za nacionalnu sigurnost jesmo. Prave se da se ništa ne događa. Ministar je svoje rekao, sa mnom više razgovarati ne može, s načelnikom Glavnog stožera ne razgovara mjesecima. Rekao sam premijeru da to mora riješiti, to je tema za koju smo se obostrano pravili kao da ne postoji, rekao je predsjednik.

- Vidjeli ste, cijelu proteklu godinu na krilima ljubavi i kolosalnih odluka najavljivale su se i druge stvari koje su važne. Neću ulaziti u detalje koji su tajna, ja to određujem kao vrhovni zapovjednik i nikad neću biti transparentan. Najavljivana je kupnja oklopnih vozila, određene američke marke. To je vrlo velikodušna američka ponuda koja je višestruko jeftinija, politički je bitna zbog suradnje s Amerikancima koje škartiramo, a dobili smo čuda. To je nestalo iz proračuna, a Plenković je govorio da će to biti idući korak dovođenja kopnene vojske na pristojnu razinu. Ništa od toga, ispalo je, rekao je Milanović.

Rekao je kako on, po Ustavu, odgovara za cjelovitost i neovisnost obrane RH te da ne može prijeći preko takvih stvari.

- Ova vrsta mudrovanja, da se javnosti ne kaže ništa... Mudrost je često panični strah od akcije. U okviru mogućeg, želim da Hrvatska vojska, bez obzira na prijetnju koja je ili nije trenutna, ne budu glineni golubovi. Dolaskom aviona u RH ne mijenja se ništa ako sve drugo ne bude pratilo taj sustav. Hrvatska si to može priuštiti. To je ignorantski pristup opremanju i strateškim planovima vojske. Slušati što smo moja Vlada i ja radili prije deset godina, a nabavljali smo u puno u težim uvjetima, nakon čega su me izabrali za predsjednika.... Nisam dužan polagati račune što je bilo u moje vrijeme. Godine 2015. realizacija proračuna, a to je stvarno, realizirali smo 4,4 milijarde kuna. Prošle godine 300 milijuna kuna više. Kada računate inflaciju, to je isto.

- Ministar će mi doći s prijedlogom za vojne izaslanike. Računa da će mi nešto baciti preko plota i da ću ja to potpisati. Kad ja krenem koristiti svoje ovlasti, što je ministar napravio bez obrazloženja i devastirao jednog časnika, neće biti dobro. Ja mogu umiroviti svakoga. To nije način, neću. To je pitanje vojničke časti koje neki ljudi ne razumiju. Stanje nije zadovoljavajuće, potrebno je ulagati napore u razvoj svih grana. Oko toga se nismo uspjeli dogovoriti. Tužno, rekao je Milanović.

Zatim je rekao kako je u njegovo vrijeme obnovljena Petrinja, vojno učilište, nabavljene su Kiowe, potpisani ugovori za oklopne brodove...

- Dvjesto i nešto vozila s 15.000 milja, novi. Kupujemo avione, a sve drugo stoji. Kupujemo Ferrarija na klocnama, bez kotača, bez goriva, to je besmisleno. Kupili smo 2015. najmodernije njemačke haubice, svjetski vrh. Sve je to napravio Kotromanović. Ja sad moram objasniti zašto se nismo dogovorili oko ovakve banalnosti. Situacija je famozna, ne može biti bolja, to je valjda trebalo biti priopćenje. Očekujem da premijer preuzme odgovornost, radi se samo o njemu, nikakav Banožić.

- Sve je lijepo, Hare Krišna. Suradnja ovisi o ministru. On nije izabran direktno... On može ludovati. Tko ga tu fekta, tko ga huška? To nije Plenković, ima ljudi kojima to odgovara. Ministar je samo ministar, ali Beroš je odgovoran za više novca od Banožića pa ne potpisuje listu svih operacija. Zamislite da Beroš potpisuje sve intervencije Hitne pomoći, pa bila bi ukinuta. Ta priča da će ministar kontrolirati vrhovnog zapovjednika... Jesu ti ljudi normalni? Pitanje je samo hoće li Vlada opstruirati predsjednika i zapovjednika u poslu ili će biti korektni. To je napad na ustavnu poziciju predsjednika Republike, rekao je Milanović.

- Razlikujmo potporu Uredu koji je administrativna cjelina, gdje ministar potpisuje odobrenja za neke aute. Poanta je da će to opstruirati, ali Plenković će odgovarati za to. Ali neće opstruirati načelnika Glavnog stožera. Predsjednik se ne petlja i to se radi o odlukama gdje se državni resursi, mornarica, koristi za privatne svrhe i ne naplaćuju se. To ćete vidjeti, neću vam još ništa reći. Ima masu tih slučajeva, to je kažnjivo, kao što je kažnjiva i odluka o umirovljenju zapovjednika zaštitne bojne. Sve ćete vidjeti. Zaštitna bojna, ne štite jelene, koje bi on valjda pobio karabitom, nego mene. Ministar je nebitan. On između načelnika i predsjednika ne može stajati, rekao je Milanović.

Na konstataciju novinara kako je Banožić i dalje ministar, kaže:

- Ministar je, što to znači? Nisam s njime dogovarao stvari, nego izdavao naredbe. Nikad nije bilo korištenja u privatne svrhe. Ja sam 24 sata državna imovina. I kad idem u državne rezidencije. Imamo problem, nismo nikad imali takve amatere i ariviste. Borit ću se protiv toga s guštom, to neće proći. Ministar je ispod predsjednika, osim kad je u pitanju kupnja materijalnih sredstava. Nedopustivo je takvo ponašanje. U starom zakonu koji je promijenjen 2013. imali smo da predsjednik zapovijeda u ratu, a u miru preko ministra obrane. Josipović i ja smo to promijenili. Predsjednik zapovijeda preko načelnika Glavnog stožera. Vratili smo se na Ustav. Što nije jasno. Od prvog dana ja i načelnik, kojeg ministar sociopatski maltretira, slušamo da je on glavni. Bio sam predsjednik dva mjeseca kada je iskrsnuo jedini nesporazum s Krstičevićem, rekao je da ide na Yutel u Otvoreno i da zastupa njegove stavove. Dakle, da načelnik Glavnog stožera tamo ide i šuti kao zadnji papak ili ponavlja ministrove stavove. Rekao sam - zabrana. Krstičević je vojnik, svaka mu čast, ali neće se nametati. On sutra može biti smijenjen, pasti u nemilost premijera, gdje smo onda? Doći će Jopa iz Pitomače?

- Naredba je jača od njegove odluke, vrlo jednostavno. Sjetite se kada je Kolinda Grabar Kitarović rekla da će zabraniti vojni mimohod. Svi su pljeskali, Šeks, HDZ... Šarmirali smo je da ne zabrani izlazak vojske. E, to je vrhovni zapovjednik. Kada sam ja bio premijer, a ona vrhovna zapovjednica, na sjednicama Vijeća ona je sjedila na čelu stola, sad sjedimo kao da smo ravnopravni. Džentlmen jesam, ali budala nisam. Lako za mene, ali to se događa preko leđa jednih od najsjajnijih časnika koji izbjegava konflikte do granica iritantnosti. Četiri mjeseca se s tim čovjekom ne razgovara. On može izdati priopćenje koje objavi uz moju suglasnost, a ne može to stalno raditi. On je časnik koji je divljački potjeran u penziju. Vratit će se.Takvim seoskim ministrima kakvima je mjesto u kvalifikacijama za Ljubav je na selu.... Ne može, rekao je Milanović.

Zatim se prebacio na temu izbora veleposlanika oko koje se također spori s Plenkovićem.

- Radman, koji je nešto prtljao, postavio je kriterije da veleposlanik ne smije biti netko tko je politički ostrašćen ili nema iskustva. Naveo je četiri imena. Bili smo poslušni i pogledali popis imena. Neću vam govoriti, dva znate jer ih je provalio Plenković. Tamo ima 12 ljudi koji ne smiju ni minute biti u diplomaciji, koji su me vrijeđali, bili su ostrašćeni, ako ne može Goldstein, ne može ni Stier, partizan i ustaša? Goldstein je bio sjajan kad im je trebao. Pisao je kritički, ali nije vrijeđao. Traže me da za ambasadore pošaljem propale političare, otpadnike koji su me prikazivali kao neprijatelja. Rekao sam OK, dajte mi nešto za trgovinu. Ojadio si tim potezom, pitajte Orsata Miljenića, tih dvanaest ljudi. Ne uklapaju se...

- Zakon o obrani ne valja. Bio je kakav-takav, mijenjan je 2013. na inicijativu Kotromanovića, sudjelovao sam u tome marginalno. Zakon sitnim spletkarima daje podlogu da nas stalno zasipaju nekakvim komentarima, objavama, da nas zbunjuju. Danas se koristi Ministarstvo obrane za demantije. Grčića ste ulovili u špajzi od 45 kvadrata na placu, čovjek je sve prilagodio. Mediji ga pitaju, on kaže, ja sam bio samo ministar, nemam veze s tim i to posreduje preko službene stranice. Ja službene stranice predsjednika mogu koristiti za što hoću jer sam ustavna institucija, ministar to nije. To radim iznimno, u pravilu radim preko Facebook stranice. Kada se nalazim s generalima držim se da nema uskakanja u zapovjednu liniju. Ne mogu razgovarati s generalom bez prisustva načelnika Glavnog stožera. Mogu ako želim uništiti vojsku. Na mom sastanku nije bio ni glasnogovornik ni predstojnik ureda, nego samo gospodin Lozančić i vojska. Ignorantski se ne poduzima ništa, pokušava nas sve zašprehati da izdamo pobratimstvo lica u vremenu. Zakon o obrani je nebitan, Ustav je bitan, on je za mene opterećujuć. Neka Beroš potpisuje suglasnosti za operacije. Prisegnuo sam jednom Ustavu i neću posezati za izmjenama ako se nešto veliko ne dogodi. to nije moj poziv. Hrvatski ustav je jasan i održiv. Uvijek postoji druga šansa ako si drugoredaš, uvjet je stranačka iskaznica. Otvoren sam za razgovor. Za Plenkovića sam samo rekao da je neodgovoran. Banožić mu je kumče, Plenković mu je skrbnik. Netko ga na ovo potiče, ne bih rekao Plenković, ali on to tolerira. Ima kompleksaša koji se kisele u politici već dvadeset godina. Što se tiče uporabe mornarice koja je naplativa i to 30 posto više od realne cijene, ako potpišem da je besplatno... Pa to je hrvatski novac, to su tone goriva. Ja sam vrhovni zapovjednik, sjest ću u helikopter koji leti pet puta godišnje, što je opet pitanje o kojem smo mogli razgovarati. Hvaljen Isus, hvala lijep, rekao je na kraju Milanović.

Usuglašeno priopćenje sa sjednice VNS-a

Ranije danas, 13 sati, održana je i sjednica Vijeća za nacionalnu sigurnost s koje je pak i iz Banskih dvora i s Pantovčaka odaslano usuglašeno priopćenje.

- Dana 9. studenoga 2021. održana je sjednica Vijeća za nacionalnu sigurnost koju su zajednički sazvali Predsjednik Republike i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga Zoran Milanović i predsjednik Vlade Andrej Plenković. Vijeće je raspravilo o sigurnosnom stanju u jugoistočnoj Europi, kako i problemu nezakonitih migracija. Na sjednici su usvojene Godišnje smjernice za rad sigurnosno-obavještajnih agencija za 2022. godinu, sukladno Zakonu o sigurnosno-obavještajnom sustavu, navodi se u tom priopćenju.

Ovo je bio prvi put da su predsjednik Milanović i predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković sjeli za stol otkad su se Pantovčak i Banski dvori sukobili zbog stanja u oružanim snagama.

Sukob je izbio nakon što je ministar obrane Mario Banožić umirovio zapovjednika Počasno-zaštitne bojne Elvisa Burčula.

Milanović je negodovao zbog ove ministrove odluke, a sve je kulminiralo prije desetak dana kada Banožiću nije dopušteno da drži govor na prisezi vojnika.

Posljednju epizodu u ovom konfliktu vidjeli smo jučer kada su medji doznali kako je Banožić donio odluku kojom zabranjuje da bez njegova potpisa Oružane snage RH pružaju potporu Uredu predsjednika za protokolarne i druge aktivnosti, a iz Ureda predsjednika RH reagirali su da je ta odluka nezakonita i neustavna, piše Jutarnji list.

25. travanj 2024 15:57