StoryEditorOCM
ForumTRI KOLONE SJEĆANJA

Milanović o Jasenovcu: To je bio ustaški logor, a ustaše su Hrvati, a kako sam i ja Hrvat i predsjednik Hrvatske, ne možemo reći da nas se to ne tiče

Piše Hina, PSD
22. travnja 2021. - 11:00

11:08 - Milanović je položio vijenac pred spomenikom žrtvama Jasenovca, nakon čega je dao izjavu za javnost.

- To je bio ustaški logor, a ustaše su Hrvati, a kako sam i ja Hrvat i predsjednik hrvatske države, ne možemo reći da nas se to tiče, rekao je Milanović.

- Jasno je da Josip Broz nije ovdje nikad dolazio, jer je ovo mjesto kontroverzi. Postoji i grupacija da je ovdje ubijeno 700.000 ljudi, što nije moguće. Istina je da je brojka manja, ali jednako strašna. Ovdje je ubijeno oko 100.000 ljudi, rekao je Milanović, dodavši da se u Srbiji prave loši filmovi na temu iz Jasenovca.

Govorio je i o tri kolone u Jasenovcu.

- Onaj tko je državnik mora biti spreman pokazati emociju i bijes i ljutnju, ali isto tako ne glumatati i ponašati se u skladu s očekivanjima, a u isto vrijeme ne biti oportunist. Ono što sam čuo su jadne isprike i izgovori - rekao je Milanović.

Upitan je o Jandrokovićevoj izjavi o tome da je bolje da se Jasenovac odvojeno obilježava dok komunikacija ne bude civilizirana.

- Krenimo redom kao što bi rekli na Indexu. Sve odavde do prostora gdje se kote sibirske tigrice je potpuno ravno. Osjetit ćete miris okota ugroženih životinja. Ovo je potpuno epidemiološki sigurno mjesto. Govore da nije oni koji su imali seosku svadbu kao u Šumadiji za svog gradonačelničkog kandidata - rekao je Milanović.

Govorio je i o premijeru Andreju Plenkoviću.

- Gospodin Plenković se kad mu odgovara poziva na Vukovar. Gospodin Plenković nikad nije odlazio u Vukovar dok nije postao aspirant na predsjedničko mjesto u HDZ-u - rekao je Milanović.

“Opet je neartikulirano, opet o životinjskoj farmi. Je li čitao on to? Oni kao da se prepoznaju u tim alegorijskim pričama”, kaže.

“Drago mi je da je tu sa mnom bio, i to na svoju inicijativu, general Luka Džanko. Žao mi je što tu nema antifašista, bili su u protokolu sa mnom. Predstavnik antifašista (Habulin op.a.) ima jednu siromašnu udrugu koja je ovisna o Plenkovićevoj milostinji”, rekao je. “Ovdje su ljudi ucijenjeni”, dodao je.

“Nije se ni mene usudio zvati nego je zvao protokol i rekao da mora imati most prema Vladi. Sjeli su mu na kuću. To je ucjena. Je l’ ovo civilizirano ponašanje? Plenković je uvijek ‘idite naprijed’, nn nikada metak neće primiti”, rekao je.

Od ovih ljudi je jedini koji se nešto usudi reći je gospodin Kraus. On nema cijenu, ne možeš ga kupiti", rekao je.

Upitan je o prošlogodišnjoj izjavu da ploču HOS-a treba negdje baciti. 

"Prošle godine sam mogao biti manje grub, ali ono je bila jedna neljudska provokacija", kaže Milanović.

"Tu poruku treba baciti, to se ne radi. Ploču, ne sudbine ljudi. Ti ljudi su manipulirani, time se poništava ono što su ti ljudi napravili. Nitko od njih nije poginuo tu", rekao je. 

"General koji se slika za HEP u četiri puta premaloj uniformi je rekao da ne može doći jer je HDZ-ovac", rekao je.

Rekao je da je Branko Bačić u HDZ-u alfa i omega za sve, posebno za Omega satove.

11:00 - U Jasenovac je stigla i delegacija predvođena predsjednikom Republike Zoranom Milanovićem.  Uz njega su i bivši predsjednici Stjepan Mesić i Ivo Josipović te bivša predsjednica Vlade Jadranka Kosor

10:07 - Nakon premijera Plenkovića, vijenac je položilo i izaslanstvo Hrvatskog sabora predvođeno predsjednikom Sabora Gordanom Jandrokovićem.

 - Ovo je već četvrta godina kako dolazim u Jasenovac kao predsjednik Sabora, kako bih se poklonio žrtvama. Ovdje je počinjen strašan zločin i treba podsjećati mlade generacije da zlo postoji, da uvijek postoje ljudi koji su spremni činiti strašne zločine, a naša je zadaća da pokažemo da sloboda i demokracija trebaju svoje čuvare, da pokažemo da i mir i ljudska i manjinska prava trebaju biti stečevine moderne hrvatske države, rekao je Jandroković.

image
Robert Fajt/Cropix

Upitan treba li zabraniti pozdrav Za dom spremni, Jandroković je rekao da smatra da sve simbole ustaškog režima treba zakonski sankcionirati.

 - Sve ono što podsjeća i što je bio dio ustaškog pokreta, treba biti zakonski sankcionirano, rekao je Jandroković, prenosi Jutarnji.hr.

 - Moramo raditi razliku između ustaškog simbola i simbolike HOS-a iz Domovinskog rata. Smatram da je stav radne skupine koji je naglasio tu simboliku i oštro osudio naglašavanje ustaškog režima, ali i dozvolio da se onima koji su stradali pod znakovljem HOS-a to dozvoli i da se to zakonski uredi. Razmišljao sam kako biti dosljedan u tome. Pod crvenom zvijezdom isto tako počinjeni su grozni zločini, i Bleiburg i Goli otok i Vukovar i Škabrnja. Treba razlikovati što je ustaško znakovlje, što su simboli Domovinskog rata. Oni koji se time budu bavili trebaju biti povijesno objektivni, procjenjivati objektivno povijesne okolnosti. Hrvatska povijest je bremenita, ali mislim da smo kao društvo dovoljno zreli da u argumentiranoj raspravi pronađemo rješenja koja će zaštititi svaku žrtvu i istovremeno osuditi svaki totalitarni poredak, rekao je Jandroković.

9:41 - Premijer Plenković nakon polaganja vijenaca u Jasenovcu dao je kratku izjavu.

 - Došli smo odati počast svim žrtvama režima NDH i strašnim zločinima koji su počinjeni u ovom i drugim logorima protiv Židova, Srba, Roma, antifašista, Hrvata. To je sigurno jedan od najtragičnijih dijelova hrvatske povijesti i važno je da nove, mlađe generacije to znaju i da postoji jasna i zajednička osuda tih zločina.

Važno je naglasiti da smo mi ovdje ove godine, kao i svih prošlih i kao što ćemo biti i do kraja mandata, a dolazit ćemo i kasnije, s pijetetom i sa sviješću da se ovakvi zločini više nikada ne ponove - rekao je premijer.

Na pitanje novinara zašto nisu zajedno on i predsjednik Republike, Plenković je rekao da je sve o tome već rekao.

image
Robert Fajt/Cropix

Upitan o donošenju zakona kojim bi se zabranilo isticanje ustaških simbola premijer je rekao:

 - Oni su već danas zabranjeni, a to je pitanje ujednačavanja sudske prakse. Svatko tko zna nešto o našoj povijesti, o logoru Jasenovac, tko razumije što ti znakovi znače za Židove, pripadnike Roma, antifašista, razumiju da to nisu obilježja koja treba koristiti - rekao je Plenković i dodao je stav Vlade o tom pitanju jasan.

Upitan da komentira izjavu predsjednika Židovske općine Ognjena Krasua da je pitanje nepostojanja jasnog zakonskog uređenja zabrane isticanja ustaških simbola jedan od razloga zašto danas nisu u koloni s predstavnicima Vlade, Plenković je kratko rekao "to nije točno".

Podsjetimo, predsjednik Republike Zoran Milanović odat će počast žrtvama nešto kasnije, a uz njega će biti bivši predsjednici Stjepan Mesić i Ivo Josipović te bivša predsjednica Vlade Jadranka Kosor.

Poslije njih, vijence će položiti i Izaslanstvo naroda žrtava u kojem će biti šef SDSS-a Milorad Pupovac, predsjednik Koordinacije Židovskih općina u Hrvatskoj Ognjen Kraus te saborski zastupnik i predstavnik Saveza Roma u Hrvatskoj "Kali Sara" Veljko Kajtazi. S njima će vijenac položiti i čelnik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske Franjo Habulin.

9:00 -  Premijer Andrej Plenković i potpredsjednici Vlade Boris Milošević, Tomo Medved i Davor Božinović te ministri Goran Grlić Radman, Nina Obuljen Koržinek i Ivan Malenica položili su vijence kod spomenika "Kameni cvijet" u Jasenovcu, javlja Jutarnji.hr.

image
Robert Fajt/Cropix

----------------

Državni vrh i udruge stradalnika u četvrtak će obilježiti 76. obljetnicu proboja posljednjih zatočenika iz ustaškog logora Jasenova odvojeno i pod strogim epidemiološkim mjerama.

Predsjednik Vlade Andrej Plenković položit će vijenac zajedno s potpredsjednicima Vlade Tomom Medvedom, Davorom Božinovićem i Borisom Miloševićem te ministrima Gordanom Grlićem Radmanom, Ninom Obuljen Koržinek i Ivanom Malenicom.

Uz njih će još biti i predsjednik Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske Aleksandar Tolnauer te ravnatelj Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Alen Tahiri.

Premijer Plenković vijenac će položiti ispred spomenika Bogdana Bogdanovića "Kameni cvijet", a nakon toga i na Spomen ploču na Romskom groblju Uštica, gdje će i posjetiti Romski memorijalni centar.

Obzirom na obavezno pridržavanje epidemioloških mjera izaslanstva će u manjem broju i u zasebnim skupinama odati počast žrtvama logora.

Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković predvodit će saborsko izaslanstvo te će položiti vijenac u spomen na žrtve logora.

Predsjednik Republike Zoran Milanović odat će počast polaganjem cvijeća i kamenčića kod Spomen obilježja Kameni cvijet, a uz njega će biti bivši predsjednici Stjepan Mesić i Ivo Josipović te bivša predsjednica Vlade Jadranka Kosor.

Izaslanstvo naroda žrtava predstavljat će saborski zastupnik i predsjednik Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupovac, predsjednik Koordinacije Židovskih općina u Hrvatskoj Ognjen Kraus te saborski zastupnik i predstavnik Saveza Roma u Hrvatskoj "Kali Sara" Veljko Kajtazi, a s njima će vijenac položiti i čelnik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske Franjo Habulin.

Počast će također odati strani diplomatski predstavnici, izaslanstva gradova, političkih stranaka i udruga, te lokalne udruge saveza antifašista i vijeća srpske nacionalne manjine.
 

02. svibanj 2024 00:47