StoryEditorOCM
ForumSULUDA TAKTIKA

‘Neću se cijepiti, ali želim se namjerno zaraziti i dobiti tu prokletu potvrdu‘... Evo zašto je to jako loša ideja, ova je žena imala isti plan...

Piše PSD
19. siječnja 2022. - 09:37

Sve se više čuju 'ideje' mladih ljudi: Ako je omikron blaži zašto se ne bih namjerno zarazio?

- Zarazit ću se, malo ležati doma, dobiti potvrdu i to je to. Moji prijatelji su imali blage simptome - jedan je od komentara ispod članaka o Covidu. 

Prisnažuje mu i drugi:

- Neću se cijepiti, radije ću se zaraziti... 

Jedan mladi Splićanin pak kaže: 

- Nije me strah, mlad sam, treniram, proći ću kroz koronu kao vrući nož kroz maslac. Idem po kafićima, klubovima, pa ako je pokupim - super. Cijepiti se ne želim, nisam antivakser, ali me strah, ne znam kako bih to opisao... Samo me strah da virus ne prenesem mami i tati ili djedu i baki, ali nadam se da neću. Ali ne mogu ni ja cijeli život biti zatvoren, dosta mi je svega ovoga i želim tu prokletu potvrdu - kaže taj mladić. 

No, iako neki znanstvenici govore da je nova varijanta koronavirusa blaža od delte, ipak te teze treba uzeti s velikom dozom opreza. 

Evo što se dogodilo češkoj pjevačici Hani Horki. Ona je bila protivnica cijepljenja protiv koronavirusa, a umrla je u dobi od 57 godina. Njena obitelj je potvrdila, prenijeli su pojedii mediji, da se namjerno zarazila virusom kako bi dobila covid-potvrdu.

Ne znamo koji je soj pokupila, ali to navodi da namjerno zaražavanje - i još uz to necijepljenje - može dovesti do fatalnih posljedica. 

Jan Rek, sin pjevačice, je dao izjavu u kojoj je rekao da se njegova majka namjerno izložila virusu. Naime, Jan i njegov otac su bili cijepljeni, dobili su koronu, a Hana se s njima družila. I umrla.

Inače, sin je optužio lokalne antivaksere za njenu smrt: 'Imate njezinu krv na svojim rukama.'

Hrvatska se lagano bliži brojci od 14.000 osoba koje su umrle od Covida, nemojte da i vi budete među njima. Zato dobro pročitajte tekst koji slijedi. 

Uza sve više dokaza da omikron vjerojatno uzrokuje blaži oblik bolesti, neki ljudi možda razmišljaju: zašto se njime ne zaraziti namjerno i onda poslije normalno uživati ​​u životu? To, međutim, nije dobra ideja zbog više razloga, kažu američki epidemiolozi i drugi stručnjaci. Koji su to – objavio je npr.org.

1. Mogli biste oboljeti teže nego što pretpostavljate i želite

"Čak i ako ne završite u bolnici, i dalje možete imati prilično neugodne simptome i biti izvan stroja nekoliko dana", rekao je dr. Ashish Jha sa Sveučilišta Brown. "Ne znam zašto bi to itko htio." Iako se čini da omikron uzrokuje blaže simptome kod mnogih, "istina je da su oni negdje između simptoma gripe i ranijih vrsta COVID-a", kaže infektologinja dr. Emily Landon. "Razboljeti se od COVID-a i s omikronom još nosi mnoge ozbiljne rizike", dodaje. Naročito ako spadate u neku od posebno ranjivih skupina ljudi, uključujući one visoke dobi, mogli biste se vrlo ozbiljno razboljeti.

2. Mogli biste zaraziti nekoga iz rizične skupine

Kada ste zaraženi koronavirusom, možete ga nesvjesno prenijeti na druge i prije nego što dobijete simptome. Možete zaraziti članove svoje obitelji, cimere, kolege s posla ili ljude u trgovini, kaže epidemiolog Bill Miller sa Sveučilišta Ohio State. "Ako ste vi možda donijeli odluku da budete izloženi virusu i zaraženi, ti ljudi nisu", kaže on. I možda bi im to moglo naškoditi više nego vama, uzrokovati ozbiljan oblik bolest ili čak smrt. A to sigurno nije njihov izbor.

Također biste virus mogli prenijeti na dijete koje je još premlado da se cijepi, kaže dr. Judy Guzman-Cottrill, profesorica pedijatrije na Sveučilištu Oregon Health & Science. "Širom SAD-a imamo sve više djece koja su zbog COVID-a hospitalizirana s pneumonijom, laringitisom i bronhitisom", kaže ona.

image
Nikša Stipaničev/cropix

3. Vaš imunitet trajat će mjesecima, a ne godinama

Za razliku od vodenih kozica, zaraza COVID-om 19 nije garancija za dug boravak na slobodi. Jeffrey Townsend, profesor evolucijske biologije i biostatistike na The Yale School of Public Health, objašnjava: "Neposredno nakon što se cijepite ili se zarazite, broj vaših antitijela vrtoglavo raste i malo je vjerojatno da ćete se ubrzo nakon toga razboljeti. Ali, nažalost, te razine ne ostaju dugo visoke. K tome treba uzeti u obzir i promjenjivu priroda patogena: kako virus mutira i pojavljuju se nove varijante, naša antitijela, čiji broj opada, možda neće moći tako precizno ciljati nove varijante virusa. Omikron je izvrstan primjer koronavirusa koji je mutirao kako bi nas mogao i dalje inficirati."

Dakle, koliko vam vremena u sigurnosti od nove zaraze donosi infekcija omikronom? Iako je na to teško točno odgovoriti, Townsendov tim procjenjuje da bi ste se ponovno mogli zaraziti već nakon tri mjeseca, kad sat ponovno počinje otkucavati. Od tada pa do otprilike 16. mjeseca već biste ponovno mogli postati podložni zarazi, a nakon toga gotovo sigurno.

4. Pridonosite opterećenosti zdravstvenog sustava

S obzirom na to da su za pandemije bolnički resursi i osoblje  preopterećeni na više načina, vaša bi hospitalizacija mogla povećati taj pritisak. "Vaša odluka da se namjerno zarazite može izazvati niz drugih infekcija, često nesvjesno, što dovodi do toga da još više ljudi mora biti u bolnici", kaže Miller. Ne samo da su zdravstveni radnici trenutačno pod stresom i iscrpljeni, već se pacijente koji imaju druge zdravstvene probleme ne može hospitalizirati, pa čak i umiru zbog poplave pacijenata s COVID-om. Pridonijeti tome bilo bi društveno neodgovorno. Landon kaže: "Ne želite ih valjda nositi na savjesti i živjeti s tom lošom karmom?"

image
Ante Čizmić/Cropix

5. Nisu isključene šanse da dobijete dugotrajni COVID

Omikron-varijanta nije tu dovoljno dugo da bismo pouzdano znali može li uzrokovati dugotrajnu bolest, na isti način kao što su to činile prethodne varijante. "Cijepljenje smanjuje rizik od razvoja dugotrajnog COVID-a, ali ne znamo ništa o tome kako djeluje na omikron", kaže Landon. Znamo da neki ljudi s blažim oblikom infekcije dugo boluju od COVID-a, sa simptomima koji – premda lakši – traju tjednima ili mjesecima, dodaje Miller. "Nije vrijedno toga", kaže on.

I da zaključimo, "zaraziti se omikronom nije isto što i dobiti vodene kozice – to nam ne pruža doživotni imunitet", kaže Guzman-Cottrill i dodaje:  "Omogućiti namjerno ovom virusu da se nastavi širiti samo mu daje bolju priliku da dalje mutira. A sigurno nitko ne želi vidjeti još jednu novu varijantu koronavirusa u 2022. godini."

18. travanj 2024 20:09