StoryEditorOCM
ForumI TINEJDŽERI IH PIJU

O, Bože, umrijet ću! Djeca će me naći na podu...: 51-godišnjakinja opisala brutalne nuspojave tableta koje većina kupuje online - obećaju čuda, a vrlo su opasne

Piše psd
4. studenog 2018. - 17:50
Izrezak_tablete.JPG

 

Ako mislite da nitko više ne pije tablete za mršavljenje, varate se - tržište cvate za ove pilule pune obećanja. Ljudi ih kupuju u većim količinama nego ikada prije, prijavljuju agencije za istraživanje tržišta - piše Slobodna Dalmacija.

I nemojte misliti da to vrijedi samo za američki način života; danas je lakše nego ikada tablete i suplemente naručivati preko Interneta, a postala je to praksa mnogih Hrvata. Jednim klikom do mršavosti, pa tko ne bi kliknuo?

Čak i danas kada smo upućeni sa svih strana u štetno djelovanje istih. Objašnjenje jedne od korisnica oovih opasnih pilula možda će zvučati suludo, ali na taj način razmišlja ogroman broj ljudi - rezultate hoće sada i odmah.

"Znala sam da ih je riskantno piti, ali bilo mi je jako važno da brzo smršavim", priznaje jedna od korisnica za britanski Guardian, govoreći o iskustvu koje je imala s tabletama dok je još uvijek bila studentica.

Njeno objašnjenje možda je krajnje jednostavno, ali upravo je u tome cijeli "štos". Što brži rezultati sa što manje truda nikome se ne čine izglednima, ali ako u jednadžbu ubace magičnu pilulu - moglo bi se nešto i dogoditi. Zaboravljaju pritom na opasnosti kojima ovaj način skidanja "kila" vrvi.

 

 

'Nešto nije u redu'

Elaine Gormley svoju je priču podijelila kako bi, kaže, upozorila ostale na ono što sama nije očekivala. Nakon teške operacije i prekida, ova je 29-godišnjakinja shvatila da joj standardni savjeti poput "više vježbaj, manje jedi" nikako ne donose rezultate i posegnula za čudotvornim pilulama.

Naručila ih je online, s Amazona. Riječ je o tabletama Dexaprine, koje su u međuvremenu povučene s tržišta, ali u vrijeme kada ih je Gormley kupila (2013.) bile su hit.

Nuspojave su nastupile instantno, shvatila je da nešto nije u redu. "Nakon samo nekoliko minuta osjetila sam navalu vrućega zraka. Nisam se uopće micala, a znoj je doslovce kapao s mene. U isto vrijeme bilo mi je i užasno hladno, a srce mi je snažno udaralo. Dok sam stigla na posao i ruke su mi se tresle...", prepričava.

Ove je nuspojave trpjela čak tri dana - mislila je da se radi o uobičajenoj reakciji. Iako znoj i treskavica nisu bili nešto s čim se nije susrela, ovako jake simptome nikada nije doživjela.

Uz to, trećeg se dana i izvagala - vaga je pokazivala 3 i pol kilograma manje.

"Ovo je čudo koje sam čekala, promislila sam tada", priča dalje. No četvrtog dana dogodilo se nešto što je nemoguće jednostavno izignorirati. Nakon što je popila tabletu, prsa su ju počela boljeti toliko da je mislila da će doživjeti srčani udar. Nije joj preostalo ništa drugo nego da se natjera tabletu povratiti.

To je možda i najbolje što je mogla učiniti. Dexaprine, piše Guardian, potentne su pilule za mršavljenje čiji su sastojci povezani sa cijelim nizom psihičkih poremećaja, kao i srčanih i moždanih udara. Tragična smrt 30-godišnje maratonke Claire Squires, koja je kolabirala tik prije cilja, povezivana je s ovim suplementima - obdukcija je pokazala da je nesretna Londončanka uzimala cijeli "koktel" istih, uza sve druge dodatke prehrani koji su joj bili na meniju.

No povijest se ponavlja, u smislu masovne kupovine dijetetskih pilula. Mnoge su zabranjene u određenim dijelovima svijeta, povučene s tržišta i vrlo opasne, no to ne sprječava nove kupce da se posluže upravo njima da dođu do svog mršavog cilja. 

"Brojne tablete za mršavljenje imaju efekte slične uzimanju amfetamina i povećat će broj otkucaja vašeg srca. Ako imate bilo kakvu srčanu manu za koju ne znate, možete umrijeti nakon što ih počnete uzmati", upozorava Danny Lee-Frost, čelnik za regulaciju lijekova u Velikoj Britaniji. 

 

 

'O, Bože, umrijet ću!'

I Sue Golder, 51-godišnja frizerka iz Hertfordshirea, doživjela je traumatično iskustvo s dijetetskim pilulama. Pila ih je tri tjedna prije "epizode" koju je opisala...

"Bila sam sama, djeca su bila u školi. Odjednom sam se počela osjećati užasno loše - preplavilo me. Mislila sam da će mi pozliti. Noge su mi se tresle. Vidjela sam srebrnkaste točkice svuda okolo i promislila: O, Bože, umrijet ću! Djeca će me naći mrtvu na podu", prepričava.

Pilule o kojima se radi su Reductil, a sadrže danas ilegalni sastojak sibutramin. Iako ga je Europska unija zabranila, još je uvijek vrlo popularan online, na crnome tržištu apsolutno cvjeta. Poznat je slučaj irskog tinejdžera koji je nakon konzumacije ovih tableta pretrpio teški ishemični kolitis, naticanje crijeva. Srčani i moždani udari također nisu rijetkost u kombinaciji s konzumacijom "popularnog" Reductila.

Psihotične epizode

Josh Hewitt počeo je piti pilule za mršavljenje koje je kupio na e-bayu kada je imao samo 20 godina. Iako je prestao na vrijeme, a ovo je arbitraran pojam - misli se na to da je izvukao živu glavu, danas trpi čitavu paletu posljedica. Tablete su, naime, ostavile trajan trag na njegovo mentalno zdravlje, a napadi paranoje i teške anksioznosti samo su neke od nuspojava.

Danas Josh na društvenim mrežama otvoreno priča o iskustvu želeći upozoriti ostale na štetne efekte ovakvih dodataka prehrani. Upozorava na standarde koji se nameću - mladi ljudi se teško nose s pritiskom influencera i zvijezda pa posežu za čim god. Pomoć u obliku tablete needuciranoj, mladoj osobi izgleda sasvim legitimno, a upravo se u neinformiranosti kriju najveće opasnosti.

"Teže lajkovima, hoće smršavjeti...", kaže on u jednome od svojih "vloggova". Ponovno, vrlo je banalno, ali je tako. Na kraju krajeva, govori iz iskustva.

Prije nego posegnete i za kakvim dodatcima prehrani, konzultirajte se s liječnikom. Ako se radi o dodatcima za mršavljenje, najbolje bi bilo da na iste zaboravite. Većina ih je vrlo opasna, ubrzavaju metabolizam do neslućenih granica i ostavljaju trajne posljedice na organizam - dugoročno, čine brutalnu štetu vašem zdravlju i zdravlju svih koji vas okružuju.

18. travanj 2024 08:12