StoryEditorOCM
ForumNOVE INFORMACIJE

Potvrđeno da je muškarac iz Istre preminuo od COVID-19; Još 24 osobe u Hrvatskoj zaražene koronavirusom, dosad 442 potvrđena slučaja

Piše Ana Franić
25. ožujka 2020. - 17:12

Hrvatska liječnička komora uputila je apel kako se mora čim prije krenuti s testiranjem više pacijenata, kako bi se trebali izmijeniti kriterije za ispitivanja, a novinare je zanimalo hoće li ih dr. Markotić poslušati.

- Mislim da ih slušamo i da to upravo i radimo. Dakle, radi se sve sa doktrinom koja je regularna. Dijagnostika nije uzet uzorak i strpat ga u stroj i onda ako stroj izbaci nekakv nalaz reć da smo radili dijagnostiku. Dijagnostika je raditi test kod osobe za koju znate epidemiološke i kliničke podatke te procijeniti da ima smisla raditi test, da ona ima nekakve simptome. Kad dobijete taj test, netko tko ga je dobio mora ga znati interpretirati. Ako je test negativan ili pozitivan te nije u skladu sa simptomima kod bolesnika, mora znati i imati načina kako da to provjeri.

Hrvatska lječnička komora i mi radimo na isti način. Što znači više ili manje, mi je stvarno teško odgovoriti jer se to pitanje stalno vrti. Pokazali smo za sada s ovim brojevima ono što je bilo ključno, to je bilo uspostavljanje rane dijagnostike gdje je Hrvatska među prvima u Europi, pa mogu reći slobodno i u svijetu.

Na taj način smo mogli dijagnosticirati prve slučajeve, iza toga je slijedila promptna reakcija epidemiologa koji su mogli odmah identificirati sve kontakte. U situaciji kad imate veliki broj ljudi, to san puno puta rekla, taman da postoje takve tehničke mogućnosti, a nigdje ne postoje, da testiramo 800 tisuća ljudi ujutro, od toga bar bi njih 100 navečer imalo simptome. Ja bih volila da mi netko odgovori od svih tih koji govore da treba više, što znači to više, kad, koga i zašto testirati.

U svakoj dijagnostici postoje kriteriji, ovaj virus nije iznimka. Sve i da možemo tehnički, a nitko na svijetu to ne može, koliko onda puta dnevno treba cijelu naciju testirati ili kad, koga, što. Sve više se testira zdrastvenih djelatnika, to ima smisla i to radimo. Od svakog tko sad kaže da treba testirati više bi voljela znati po kojim kriterijima, za kraj je kazala dr. Markotić.

HRVATSKA I SVIJETHubei više nije u karanteni: život u epicentru epidemije ‘korone‘ vraća se u normalu, ljudi šetaju, restorani rade...Pročitaj više

REGIONALGotovo svaki mještanin ovog otoka bio je u kontaktu s nekim zaraženim, prvi su u državi uveli karantenu! Evo kakvo je stanje na otoku...Pročitaj više

Ravnatelj Capak iznio je podatak koliki je broj oboljelih po županiji.

- Grad Zagreb 202, Istarska županija 37, Primorsko-goranska 34, Krapinsko-zagroska 33, Osječko-baranjska 25, Splitsko-dalmatinska 23, Dubrovačko-neretvanska 21, Karlovačka 18, Šibensko-kninska 15, Varaždinska 11, Zadarska 6, Sisačko-moslavačka 5, Zagrebačka 3, Brodsko-posavska 2, Bjelovarsko-bilogorska 2, Međimurska 2, Vukovarsko-srijemska 1, Koprivničko-križevačka 1 i Ličko-senjska 1.

17:16 - Ravnateljica Markotić odgovorila je na novinarsko pitanje oko primjene kombinacije lijekova u kojima je Sumamed.

- Srećom mi brzo dobijemo rezultate, u vremenu između 12 do maksimalno 24 sata. Sumamed ne može direktno djelovati na virus, ali ima svojstvo da može djelovati na naš imunološki sustav. Treba biti pametan. Prva istraživanja pokazuju da virus inicijalno prvih nekoliko dana utišava naš imunološki sustav i onemogućava da se bori adekvatno. Da bi smo išli svakom bolesniku davati Sumamed, treba li imati kakvu takvu studiju od nekog drugog.

17:13 - Na novinarsko pitanje odakle će se povlačiti liječnici, ako se ispostavi da je veliki broj zaraženih u Osijeku, Krunoslav Capak je kazao:

- Osobno ne vjerujem da se radi o toliko velikom broju liječnika da bi se ugrozilo funkcioniranje bolnice. Uvijek postoje rezervne varijante.

17:10 - Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti "dr. Fran Mihaljević" Alemka Markotić je kazala kako se stanje jedne osobe koja je na respiratoru pogoršalo.

- Od jutros je novih osam pozitivnih hospitalizirano. Nekoliko osoba još sa simptomima čeka test da vidimo jesu li bolesni.

17:08 - Krunoslav Capak, ravnatelj HZJZ-a je rekao kako su 22 osobe izlječene.

- Patološki nalaz umrle osobe iz Istarske županije ukazuje da se radi o smrti od COVID-a 19.

U Hrvatskoj je ukupno 442 osoba zaraženo koronavirusom, što je 24 više u odnosu na jutros.

19. travanj 2024 13:04