StoryEditorOCM
ForumKAKVA PRIČA!

Prije nego su teroristi smaknuli 21 putnika, zamolio ih je nešto. Skoro 40 godina kasnije se čuo s jednim: ‘Sjećam se što si rekao‘

Piše Iva Pahlić/ JL
23. travnja 2023. - 10:49

Mike Thexton 5. rujna 1986. godine u ranim jutarnjim satima ukrcao se na Pan Amov let 73 u zračnoj luci Karachi u Pakistanu. Nakon dana provedenih na planinarenju, u očajničkoj želji za pristojnim snom i dobrom hranom zamijenio je let da bi stigao u Ujedinjeno Kraljevstvo malo ranije. Plan su mu pokvarili palestinski teroristi, a godinama kasnije doznao je zašto je bio pošteđen smrti, prenosi Sky News.

- Prvi put putovao sam poslovnom klasom, još uvijek se sjećam osjećaja dok sam odlagao torbu na to veliko sjedalo. Izvadio sam knjigu i pomislio da je sve fantastično, prisjeća se Mike.

No zrakoplov nikad nije napustio zračnu luku. Dok su stajali na pisti, palestinski teroristi u uniformama zaštitara upali su u zrakoplov naoružani kalašnjikovima, pištoljima i eksplozivom. Bio je to početak zastrašujuće 16-satne muke za gotovo 400 putnika i članova posade.

Mike, u to vrijeme 27-godišnjak, uzet je kao talac nakon što su teroristi uzeli putovnice i prozvali njegovo ime.

- Pomislio sam da ako netko umre da ću to biti ja, rekao je.

Na kraju, većina je ubojstva bila nasumična. Poginula je dvadeset i jedna osoba, a ozlijeđeno ih je više od 100. Gotovo 40 godina kasnije, njegova je priča dobila nastavak. U sklopu novog dugometražnog dokumentarca, uspio je stupiti u kontakt s čovjekom koji ga je držao na nišanu i otkrio mu da postoji razlog zašto je zrakoplov napustio živ.

Mikeov brat Peter bio je liječnik i planinar koji je tri godine ranije umro na Broad Peaku, 12. najvišoj planini svijeta. Nakon neuspješnog osvajanja Everesta, Peter se pridružio grupi koja se namjeravala popeti na vrh K2, a obližnji Broad Peak, na granici Pakistana i Kine, koristili su za aklimatizaciju na ekstremne visine. U plućima mu se počela nakupljati tekućina, unatoč pokušajima spašavanja, tijekom noći je preminuo.

- Htio sam starijem bratu odati počast, bilo mi je važno vidjeti gdje je umro. Godinama kasnije, kad sam dobio vlastitu djecu, pomislio sam na svoje roditelje i kako oni sigurno nisu htjeli da idem, rekao je 63-godišnji Mike.

Da nešto nije u redu, shvatio je kad je čuo viku. Ubrzo je vidio čovjeka s pištoljem koji se borio sa stjuardesom.

- Nisam se sagnuo, pobjegao niti pokušao pomoći, samo sam buljio kao idiot, kaže Mike.

Veliki zrakoplov imao je i gornji kat što je zbunilo teroriste koji nisu znali gdje se točno nalazi kokpit. Srećom, pilotima je to bilo dovoljno vremena da pobjegnu i da ne dozvole da avion bude pod kontrolom negativaca u zraku.

Teroristi su bili dio organizacije Abu Nidal (ANO) koja je odgovorna za nekoliko napada 1980-ih. Plan za Am 73 bio je prisiliti pilote da ih odvezu na Cipar i u Izrael gdje su drugi članovi njihove skupine bili zatvoreni pod optužbama za terorizam. Rajesh Kumar (29) bio je prvi putnik koji je ubijen nakon neuspjelih pregovora s dužnosnicima o vraćanju pilota.

- Vođa terorističke skupine Zaid Hassan Abd Latif Safarini upitao me nosim li pištolj, bilo je to najsmješnije pitanje. Bio sam blizu histerije i samo sam prasnuo u smijeh, a onda mi je rekao da kleknem pred vrata, tvrdi Mike.

Članovi posade oko njega bili su u suzama. U trenutku očaja Mike se obratio svom otmičaru riječima:

- Molim te nemoj me povrijediti. Brat mi je poginuo u planinama, moji roditelji nemaju nikog drugog, rekao mu je. Na to je terorist odmahnuo rukom kao da nema vremena za njegove probleme.

Sati su prolazili i Mike je zaspao klečeći na vratima. Često su ga ljudi ispitivali kako je mogao zaspati, na što je odgovorio da je bio užasno iscrpljen. Jedan od terorista probudio ga je šutajući ga nogama i vratio ga je među ostale. Ubrzo je nestalo struje i počela je pucnjava, požurio je prema krilu aviona te je, kao i mnogi drugi, skočio.

image
Kraipit Phanvut/Afp

Dokumentarni film Hijacked pružio mu je priliku da sazna zašto ga nisu upucali kad su imali priliku. Producenti su stupili u kontakt sa Safarinijem koji služi 160-godišnju kaznu u SAD-u.

- Dugo sam razmišljao, nisam htio da ljudi koji budu gledali film misle da vodim prijateljski razgovor s čovjekom koji je ubio sve te ljude, no morao sam iskoristiti priliku, rekao je Mike.

Nije zaboravio čovjeka koji mu je trebao okončati život, ali iznenađujuće, ni Safarini nije zaboravio Mikea Thextona. Kad ga je pitao zašto ga je poštedio, terorist mu je rekao da je to zbog njegovog brata.

- Ostao sam bez riječi. Nije mi palo na pamet da ga je briga što sam mu rekao prije 12 sati, bilo je zapanjujuće, tvrdi Mike koji je samo jedan od niza preživjelih koji će u novom dokumentarcu podijeliti svoja iskustva. Mike je o svom iskustvu napisao i knjigu naziva Što se dogodilo s hipijem? u kojoj piše kako mu je bratova priča spasila život.

23. travanj 2024 12:22