StoryEditorOCM
ForumIGOR UMJESTO AKIJA

Prvi istup novog pjevača Parnog Valjka: ‘Triput su me zvali, nisam došao. Mislili su da ih zavlačim no...‘

Piše Tina Premec/JL
26. ožujka 2023. - 18:55

Novom pjesmom "Moja glava, moja pravila" Parni valjak predstavio je svog novog pjevača - Igora Drvenkara. U prva dva dana od objavljivanja, video tog singla skupio je više od 150 tisuća pregleda. Komentari publike su izuzetni, puni podrške, i većina ih je svjesna da nema smisla uspoređivati Drvenkara i Akija Rahimovskog, niti bi to, uostalom, bilo pošteno.

No kako god bilo, preko noći ovaj 31-godišnjak kojeg je javnost upoznala preko nastupa u HTV-ovoj "A strani" te Komedijinom mjuziklu "Ljepotica i Zvijer", gdje ima glavnu ulogu, našao se usred nevjerojatne medijske pozornosti cijele regije. Telefoni zvone, mailovi stižu, a Husein Hasanefendić - Hus i Drvenkar kao na traci daju intervjue, izjave, dogovaraju nastupe u TV emisijama.

- Istina, jako je stresno, ali na pozitivan način. Velika je odgovornost, ali i čast i privilegij, jer to su dečki koji stoje iza pjesama uz koje sam odrastao, i sada se najednom naći s tom istom ekipom u prostoriji za probe i svirati zajedno, ma kako to opisati nego kao jedan stvarno-nestvarni osjećaj - uz smijeh nam uzvraća Drvenkar. Hoće li, i kako, Valjak nastaviti nakon Akijeve iznenadne smrti u siječnju prošle godine, dugo je bila nepoznanica, čak i njima samima.

- Duže vrijeme nismo znali što ćemo. Nismo ni morali govoriti o tome želimo li svirati, pa nemaš svrhu ako ne sviraš. Nakon zagrebačkog koncerta još nismo bili načisto, a nakon Pule ipak smo počeli razmišljati o tome da nastavimo kao Valjak. Surađivali smo s raznim ljudima, i svi su na neki način sjajno funkcionirali, ali klik se nije dogodio sve dok se Igor nije pojavio. Nemam pojma jesu li to neke vibracije, je li u pitanju personality, energija, ali kliknulo je. Već na prvoj probi skužili smo da bismo se trebali malo više pozabaviti s Igorom, jer činilo nam se da smo dobili jedan kompaktan zvuk s njegovim vokalom. I nije on tu da zamijeni Akija, njega nitko ne može zamijeniti. Ja bih zaista volio, iako je nemoguće, da ljudi ne uspoređuju. Naravno, trebat će vremena, ali mi smo počeli raditi s novim pjevačem i radit ćemo na novim pjesmama. Otvorili smo novo poglavlje i, naravno, uz silno, dužno poštovanje prema ostavštini, svirat ćemo stare pjesme, jer u krajnjoj liniji, ja sam njihov autor - govori Hus.

Kada se Drvenkar pojavio, sve je išlo brzo. Kako Hus otkriva, već nakon nekoliko proba bilo je vidljivo koliki napredak postiže, sve opuštenije pjeva i zvuči, pa za bend dileme više nije bilo. No, umalo im je taj mladi pjevač prošao ispod radara. Kako Hus ne prati pretjerano TV emisije, a "A stranu" tu i tamo pogleda (ne zato što mu se ne sviđa, već zato što radi nešto drugo), za Drvenkara, najpoštenije, nije ni znao da postoji. U suprotnom, zvali bi ga, napominje, već za zagrebački i pulski koncert. A doznali su za njega zahvaljujući klavijaturistu benda Berislavu Blaževiću Beri.

image

Igor Drvenkar

Cropix

- Beri je netko skrenuo pozornost na Igora, u trenutku kada smo već bili u nekoj očajnoj situaciji. Nikako nismo mogli naći glas koji bi pokrio širinu repertoara koji imamo. I čak su bila razmišljanja da nastavimo kao Valjak i prijatelji, pa da budu dva, tri pjevača, i u tim nekim razmišljanjima pojavio se Igor - kaže Hus. Vrlo brzo shvatili su da je taj mladić iz Podravskih Sela rješenje za njih, kako bi on tu zahtjevnu ulogu sigurno mogao iznijeti.

No da nije bilo strpljenja od benda, pitanje je bismo li sada razgovarali na ovu temu u ovom sastavu. Jer Drvenkar je čak triput otkazao dogovorenu probu.

- Činjenica je da je, kad vas netko iz Valjka nazove da dođete na probu, to velika stvar. Iskreno, nisam mogao vjerovati, baš kao ni sve što mi se sada događa. U početku mi je to bila potvrda, OK vrijedi ovo što radim, isplatilo se. Ali onda triput otkazujem jer ne mogu doći. Naravno da mi je palo na pamet kako će ljudi pomisliti da ih zezam, zavlačim, i čim sam se oporavio, odmah smo dogovorili probu - kaže Drvenkar. No iako ni tada nije bio fit (prebolio je koronu), bend je osjetio da je potencijal tu, i već na prvoj probi, kada je počeo pjevati, počeli su se sa smiješkom pogledavati. Bila je to ta "farba" koju su tražili.

- Obitelj mi je reagirala baš kao i ja, još ni danas ne vjeruju. Kada se čujem s mamom, a sada se s njom čujem češće nego prije, i dalje je izbezumljena, ali i velika podrška. Moj ujak veliki je obožavatelj Parnog valjka, i ne trebam ni govoriti koliko je tek on sretan. Ali to je tek početak, treba pustiti da zajedno rastemo - uzvraća Drvenkar.

Pitamo Husa je li se prenijela ta Igorova nova, mladenačka energija na njih, svježa krv koja je stigla u bend?

- Igor je sigurno donio svoju energiju i čitav bend je živnuo, pretpostavljam jer smo konačno vidjeli svrhu. Svirati toliko dugo godina, što ljudi često ne razumiju, stvar je unutarnje potrebe. Svi mi možemo živjeti bez benda i bez novca koji bend donosi, čovjek se uvijek snađe, a i neki rezultati donose materijalne nagrade, pa nije to primarno. Meni su ljudi govorili "o, pa nije red da idete dalje, sada kada Akija nema". Pa i ne bismo išli dalje da je Aki živ, a ne može pjevati. Ali život je takav, njega nema, ne može se vratiti, a i prilično sam siguran da bi on želio da bend nastavi. U krajnjoj liniji, Aki će uvijek biti dio nas; ako netko vidi plakat Parnog valjka, ne može se dogoditi da mu i Aki ne prođe kroz glavu - ističe Hus, uvjeren kako će sigurno biti publike koja neće pristati na to da Akija više nema s njima, i to poštuje. Ali, s druge strane, vjeruje da će, ako ponude nešto dobro, ljudi osjetiti da Igor pjeva iz duše.

Sada je na redu savladavanje repertoara, trenutačno imaju uvježbanih već nekih 27, 28 pjesama.

- Na dnevnoj bazi na probama se odsvira po jedan koncert, ležernije naravno, napravimo pauze, komentiramo. Ono što me veseli je to da je već sada možemo pred publiku. Stavili smo se u situaciju benda koji ponovno kreće, u glavama se pokušavamo resetirati i ne furati da smo mi arenski bend i kako su sada ispred nas arene. Ne, sada su ispred nas prvo klubovi. Idemo ponovno na klupsku scenu, pa se lagano dizati prema arenama. Mislim da će tijekom ljeta biti i neki festivalski nastupi, uglavnom idemo korak po korak. Mogli bismo fantazirati i imati velike koncerte, pretpostavljam da bi bio i veliki interes zbog znatiželje ljudi da usporede. Ali nije nam to cilj, već da ta neka nova priča bude, u najmanju ruku, jednako dobra. I kada ne bih mislio da je tako, ne bismo ni pokušavali, ne bismo išli dalje. Ali isto tako, suludo je očekivati da će Igor mijenjati Akija u copy-paste varijanti. Nismo to ni tražili - napominje Hus.

Prvi koncert Valjka s Drvenkarom mogao bi se dogoditi za mjesec, mjesec i pol. Neće početi od Zagreba. Ništa ne žele forsirati, premda svakodnevno sviraju, izuzev vikenda. No Drvenkar si tada ne uzima slobodno, već, kako kaže Hus, odlazi na torturu Marijana Brkića Brka, poput one koje na obuci prolaze SEAL-ovci i kod njega u studiju pjeva pjesme za koje postoje matrice.

Na pomolu je i novi album, ali ni to ne žele forsirati.

- Ići ćemo onim tempom koji će nam odgovarati, i koji će davati rezultate. Ima pjesama, materijala za više nego jedan album. Probrat ćemo, vidjeti što nam legne, i ja se nadam da ćemo do kraja godine objaviti novi album, ili barem da će on biti gotov. Bendu je želja da se Igor predstavi sa svojim pjesmama, u kojima je on sudjelovao, tako da se ne kreira dojam isključivo prema tome kako on pjeva stare pjesme. Pjeva ih sjajno, jer da ih ne pjeva, ne bismo mi tu sada razgovarali. No njega trebaju otkriti u pjesmama koje je on prvi donio - zaključio je Hus.

25. travanj 2024 10:26