StoryEditorOCM
ForumUVIJEK ISTO

Šef udruge djelatnika Hitne bez dlake na jeziku: "Ljudi voze u kantama. Ravnateljice, sustav vam je katastrofa! Još i lažete ministru!

Piše Mirela Goreta
9. kolovoza 2022. - 18:08

Činjenica da tim T2 nema liječnika nešto je što je krivo napravljeno u Zavodu za hitnu medicinsku pomoć kad se pisao pravilnik. Mi se s našom ravnateljicom Zavoda Majom Grbom-Bujević od početka ne slažemo i samo čekamo da je više maknu – otvoreno nam je rekao Danijel Šota, predsjednik Hrvatske udruge djelatnika hitne medicinske pomoći (HUD HMP).

– Ona je pokrenula inicijativu da se tim T1 sastoji od vozača, medicinskog tehničara ili sestre i liječnika specijalista hitne medicine, kojih mi nemamo toliko puno. U 70 posto slučajeva su to još uvijek mladi liječnici koji su tek završili fakultete, kojima je to prvi posao. Prema tome, imamo neiskustvo i nisu specijalisti hitne medicine. Maja Grba-Bujević stalno je govorila kako će oni pohrliti za specijalizacijom hitne medicine, ali neće jer je to stresan i težak posao – objašnjava Šota.

image

Danijel Šota

Marko Todorov/Cropix

Kao predsjednika Hrvatske udruge djelatnika hitne medicinske pomoći, ali i prvog čovjeka Hrvatskog sindikata hitne medicine, muči ga što se stvari još nisu pomaknule s mrtve točke iako su “hitnjaci” još ovoga proljeća prosvjedovali na zagrebačkom Markovu trgu, pisali vlastite verzije pravilnika, davali prijedloge, čak i samostalno napisali Zakon o hitnoj medicinskoj pomoći.

Lagala je ministru

– Predočili smo ga Ministarstvu... Imali smo sreće da su nas čak i primili i rekli nam da se slažu da treba mijenjati stvari. A ravnateljica Maja Grba-Bujević nas je odbila, ispočetka nije htjela s nama ni razgovarati. Žena je toliko samoljubiva, stalno uzdiže sebe, da ona sve radi... A istina je sasvim drukčija. Ženo, ne valja ti sustav – u glavu će Šota.

– Činjenica da nam sustav Hitne pomoći kako-tako funkcionira je samo zbog toga što se ljudi međusobno sami nešto dogovaraju i rade, jer ne mogu dopustiti da se nešto dogodi. Da se radi po pravilniku koji je donesen, ne bi se pola toga odradilo.

Sve smo mi, iz operative, napisali, predočili Ministarstvu i sad moramo čekati, ne znam koliko mjeseci, da dođe do svih tih mogućih analiza i do Sabora. Sve ovo je trebalo donijeti još prije 20 godina. Još 2001. je cijela ova priča s Hitnom došla do saborskog Odbora za zdravstvo i tu je stala. Pa ta Maja Grba-Bujević je 20 godina na čelu svega toga. Sad je još i u Saboru...

image

Na fotografiji: Maja Grba Buljevic

Željko Hajdinjak/Cropix

A mi nemamo vozila Hitne pomoći, ljudi voze u kantama i onda ona sada još postane saborska zastupnica, a da nikad nije izišla na saborsku govornicu i nešto rekla na temu Hitne pomoći – oštro će Šota.

U profesionalnoj karijeri ravnateljice Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu, inače članice HDZ-a, stoji kako je na tu funkciju stupila 2009. godine. Prethodno je od 2002. do 2009. bila predsjednica Stručnog vijeća u Domu zdravlja Karlovac, gdje je od 2001. do 2009. obnašala i dužnosti pomoćnice ravnatelja i voditeljice Službe za hitnu medicinsku pomoć.

Maja Grba-Bujević je od 1993. do 2001. bila doktorica medicine u Službi za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivnu medicinu u karlovačkoj Općoj bolnici, a prethodno je od 1987. do 1992. radila kao doktorica medicine u karlovačkoj Hitnoj medicinskoj pomoći.

Čelnik Hrvatskog sindikata hitne medicine Danijel Šota u optužbama na račun ravnateljice ide i korak dalje...

image
Tom Dubravec/Cropix

– Možete misliti kakva je to osoba kad je pred ministrom lagala. Dakle, mi mu predlažemo zakon, a ona mu kaže: “Pa ja sam isto napisala zakon.” Ministar je pitao kada, na što mu je ona uzvratila da ima prijedlog kod sebe, ali da nikako nije mogla doći do njega. Rekao joj je da ga donese pa će se onda iz oba sažeti jedan, zajednički. I toga dana, kad smo se dogovorili svi skupa naći, mi se pojavimo s našim zakonom, a nje nema. Nije ni došla na sastanak.

Odmah sam rekao ministru da ona ni nema vlastiti prijedlog zakona. Čak smo se bojali da možda neće prepisati naš, ali smo ga zaštitili kad smo ga poslali ministru kako cijela priča slučajno ne bi završila na njezinu “copy-pasteu”. Uglavnom, sustav katastrofa – naglasio je Danijel Šota. 

Veliki problem

– Moramo znati da u Hrvatskoj samo četiri grada – Split, Rijeka, Zagreb i Osijek – imaju liječnike na poziciji dispečera. U svima ostalima rade medicinske sestre ili tehničari, koji su položili tečajeve Zavoda za hitnu medicinsku pomoć. Riječ je o iznimno teškom i stresnom poslu, a ja sam kad sam organizirao te tečajeve sve temeljio na nekom radu i iskustvu na terenu. Jer ovo je danas postalo hladno – primite poziv prema protokolima koji su napisani i dalje je pitanje što ćete vi od svega toga prepoznati – kaže Šota.

20. travanj 2024 16:14