StoryEditorOCM
ForumJEDAN DAN S ORGANIZATORIMA REFERENDUMA PROTIV MIROVINSKE REFORME

U sindikalnom stožeru otkrili su nam kako ide skupljanje potpisa

Piše Tomislav Mamić /JL
1. svibnja 2019. - 20:25
referendum

A znate da vam to još ne mogu reći. Potpisi idu i iznad očekivanja, zadovoljni smo, ali je još dug put pred nama. I zato ćemo se na Prvi maj razletjeti po proslavama. Moramo ih skupiti sve - kaže mi Mirela Bojić kada je pitam koliko su potpisa zasad skupili.

Cilj je skupiti pola milijuna, kako bi narod na referendumu sam mogao odlučiti do kada će raditi, dodat će dok ispijamo kavu na sedmom katu zgrade u zagrebačkoj Ulici Florijana Andrašeca. U uredima smo u kojima djeluje Matica hrvatskih sindikata, i gdje od nedjelje stoluje službeni stožer sindikalne građanske inicijativa “67 je previše” koja pokušava skupiti dovoljno potpisa za referendum protiv Vladine mirovinske reforme.

Pregovori

Sami uredi puni su letaka i plakata inicijative, na stolovima su razbacani bedževi inicijative, a svaka od koordinatorica na koje smo naišli, od ranog jutra je na mobitelima ili za računalima.

I dalje se vode pregovori za lokacije sa štandovima, definiraju se uvjeti, popisuju volonteri te vode razgovori s predstavnicima lokalnih vlasti vezano za plaćanje faktura.

Mirela Bojić, glavna koordinatorica inicijative, stoga mi odmah ujutro daje do znanja kako vremena za razgovor i nema previše jer mora u banku platiti fakturu od 10 kuna.

- Tako vam je to. Morali smo otvoriti poseban račun preko kojeg obavljamo sve transakcije vezane za prikupljanje potpisa, i ne možemo ništa obavljati putem interneta. Za svaku transakciju moramo ići u banku - kaže mi Mirela, koja me u tom trenutku napušta zbog fakture od 10 kuna koju traži službenica u Sisku kako bi inicijativi izdala rješenja za lokaciju na kojoj će moći prikupljati potpise.

Potvrda o dugovanju

U stožeru ostaju koordinatorice Marija Hanževački i Brankica Čučković te voditeljica pravne služe Ivana Šepak-Robić - koje su uvjerene kako je novi zakon o referendumu pisan kako bi svakoga odbio od namjere da organizira referendum. Ivani je, primjerice, upravo jedan umirovljenik poklopio slušalicu kada mu je rekla da će uz donaciju morati donijeti izjavu da ništa ne duguje državi.

- Mnogi su mi tako poklopili slušalicu, ali ne zato što su dužnici, nego zato što im je sad komplicirano dostavljati i izjave - objašnjava Ivana.

Pitaju se je li normalno da one u četvrtak idu na edukaciju u Državno izborno povjerenstvo koje će po novome brojiti potpise i da niti jedna ni druga strana još nije upoznata sa svim odrednicama zakona.

- Zakon koji kaže da će se računovodstvo voditi prema donesenom pravilniku, a pravilnici još nisu doneseni. I što sad. Ministarstvo uprave kaže da će se vođenje financije odnositi i na referendumske inicijative, a ministarstvo financija kaže da neće. I kome vjerovati - pita se Marija Hanževački.

Kada ih pitam gdje su Vilim Ribić, Krešimir Sever i Mladen Novosel, odgovaraju mi kako su po terenu.

- Danas neću do stožera jer imam nekoliko intervjua. Jedino tako se možemo boriti protiv Vladine propagande. Vlada novcima građana radi protiv interesa građana. To je u Domovinskom ratu. Oružje koje smo mi platili oni su koristili protiv nas. No borba traje, a mi vjerujemo da ćemo pobijediti - kaže mi Ribić.

Severa i Novosela sreli smo u centru Zagreba, svaki je bio na štandu sindikata kojeg vodi.

Onaj Severov se nalazi ispod sata na Trg bana Jelačića, dok je 20-ak metara južnije, ispred hotela Dubrovnik, onaj Novoselov.

- Nije dovoljno stajati za štandom. Treba ići među građane i pokazati im gdje se potpisi skupljaju - objašnjava mi Sever.

U samom Zagrebu, reći će mi u sindikalnom stožeru Brankica Čučković, imaju oko 50 štandova, iako su ih htjeli 200, dok će danas na proslavi u Maksimiru, Bundeku i na Jarunu imati mobilne štandove kako bi skupili što više potpisa. U cijeloj Hrvatskoj imaju ukupno 300 štandova. Ukupno su tiskali i 200 tisuća letaka, 28 tisuća plakata, a svojim volonterima omogućili su i oko 3000 majica.

Neugodnosti

- Ljudi zovu i prijavljuju neugodnosti koje imaju. Na Črnomercu nam je neka braniteljska udruga željela uzeti štand kako bi prodavali voće i povrće, a na Tomislavcu su nam oni koji prodaju jagode preselili štand na drugu lokaciju. No uspjeli smo to riješiti - objašnjava mi Brankica.

- Kad smo skupljali za monetizaciju autocesta, Konzum je dao zeleno svjetlo. Sada još odgovora nema. Iz Šibenika nam se javila gradska službenica, četiri dana nakon što smo poslali mail, da ona nije zadužena za ta pitanja pa da se obratimo njenom kolegi koji je u susjednom uredu. No nisu to jedini slučajevi - govori Marija Hanževački.

Koordinatorice mi ironično kažu kako je Dubrovnik kasnio s potpisnim listama zbog brze usluge HP Ekspresa kojoj je trebalo četiri dana da dostavi liste, dok su iz Đurđevca dobili obavijest da mogu skupljati, ali tek od 29. travnja, jer je “su za vikend Dani Đurđevca”.

- No pohvalili bismo Split. Tamo naše volontere vuku za rukav i žele se potpisati - kaže mi Hanževački, a Mirela Bojić istaknula je još jednu stvar.

- Pišu da je Crkva protiv referenduma, no dozvolu su nam dale Sisačka, Gospićko-senjska i Dubrovačka biskupija te Đakovačko-osječka nadbiskupija. Jako smo sretni zbog toga - kaže Mirela.

Zahtjevi Sindikata ukupno nas koštaju 45 milijardi kuna

Komentirajući sindikalnu inicijativu, ministar rada Marko Pavić jučer je u Šibeniku istaknuo da je već 5,5 godina na snazi zakonska odluka da građani idu u mirovinu sa 67 godina. “To je doneseno 2013. za vrijeme Vlade SDP-a. Cjelovita mirovinska reforma ima za cilj veće mirovine uz stabilizaciju javnih financija. Ova Vlada je do sada povisila mirovine za 7,54 posto. Dodatno povećanje od 3,13 posto mogu očekivati oni građani s najnižom mirovinom i to od 1. srpnja - kazao je Pavić.

- Naši građani ne trebaju se bojati. Oni koji rano ulaze na tržište rada sa 18 i 19 godina, moći će s 41 godinom staža ići u mirovinu sa 60 godina. Oni koji studiraju do 25 ili 26 godine ići će sa 65 godina u mirovinu. A samo oni koji neće ostvariti 41 godinu staža, radit će do 67 godine - rekao je Pavić. Sve europske države sada imaju 67 godina za odlazak u mirovinu. Istaknuo je da zahtjevi Sindikata koštaju 45 milijardi kuna, što će ako referendum prođe, imati za posljedicu smanjenje mirovina do 7 posto.  (A. T.)

Potpisi se prikupljali i u Maksimiru

Potpisi za referendumsku inicijativu "67 je previše" prikupljali su se u srijedu, na Praznik rada, u Maksimiru na šest štandova i privukli su velik broj građana, nezadovoljnih mirovinskom reformom kojom se produžuje dob za umirovljenje na 67 godina.

Tri štanda na ulazu u Maksimir u srijedu je postavio SSSH, a njihovi aktivisti ističu zadovoljstvo interesom građana, no konkretne brojke ne otkrivaju.

"Ne zbrajamo potpise jer smo koncentrirani da što više potpisa prikupimo, ali vrlo smo zadovoljni. Puno ljudi svih uzrasta dalo je svoj potpis. Jako ih boli visoka penalizacija za prijevremeni odlazak u mirovinu, i smeta ih jer nisu svi ljudi u istom položaju da mogu raditi do 67 godina. Neka se ostavi mogućnost onima koji mogu raditi duže, ali ne smije se to nametati svima", ističe jedna od aktivistica.

Štandovi su postavljeni danas i na Bundeku, Jarunu u središtu Zagreba..., na svim mjestima gdje se očekivalo veće okupljanje građana na neradni dan.

"Ovo je borba, traži se jako puno, a i mi želimo prikupiti što više potpisa. Nije lako skupiti tako velik broj potpisa", rekao je u Maksimiru aktivist Darko Šeperić, jedan od njih 4000 koliko ih je diljem Hrvatske uključeno u prikupljanje potpisa. (H)

24. travanj 2024 13:56