StoryEditorOCM
ForumMAŽU NAM OČI

Viralni hit hrvatskog saborskog zastupnika: ‘Majka bi mi umrla od gladi s 240 eura mirovine da nema mene!‘ Ima toga još...

Piše Damir Šarac
12. studenog 2023. - 17:47
Saborski zastupnik Daniel Spajić: Umirovljenici poput moje majke nemaju za lijekove, terapije, najbliži liječnik joj je udaljen deset kilometaraDamjan Tadić/Cropix

Mama mi ima obiteljsku mirovinu od 260 eura, a mi pričamo da se brinemo za naše umirovljenike. Prođite po gradu pa ćete vidjeti kako gledaju u kante za smeće gdje će naći plastičnu bocu.

Pričam to iz osobnog iskustva: da nema mene, moja majka ne bi mogla ni platiti režije, umrla bi od gladi – izgovorio je sa saborske govornice zastupnik Daniel Spajić iz Domovinskog pokreta, i postao štono bi se danas reklo, viralni hit, njegov govor širi se društvenim mrežama.

Spajić, zastupnik iz Slatine, osvrnuo se na najavljeno rekordno povećanje mirovina od 8,42 posto što je najviše od 1999. godine. Prosječno povećanje mirovina iznosit će oko 38 eura, a prosječna neto mirovina nakon ovog usklađivanja iznosit će 508 eura. To predstavlja ukupno povećanje za 2023. godinu od 60 eura samo po osnovi usklađivanja mirovina.

image

Peđa Grbin i Daniel Spajić u saborskim razgovorima

 

Damjan Tadić/Cropix

– To je predizborno mazanje očiju, inflacija divlja, a Vlada će povećati mirovine za prosječno 38 eura. Što će umirovljenici poput moje majke koja sa svim povećanjima ima 260 eura obiteljske mirovine, od toga je 100 eura mirovine iz BiH, a 160 eura hrvatska mirovine, ima puno ljudi koji imaju i manje. Primjerice, oni koji su uplaćivali poljoprivredne mirovine, pa to je sramota što im se vratilo. Uplaćivali su u u vrijeme kad je Slavonija bila bogata, kad su kući imali svinje, kravu, žito, svoju hranu. I moj se djed 1964. doselio iz Žepča s osmero djece. Nisu bili bogati, ali svi su preživjeli. Danas je Slavonija poharana, poljoprivreda je uništena, ljudi sve kupuju u dućanu, a od čega – kaže nam Daniel Spajić, zastupnik iz općine Slatina, primjećujući još nešto:

– Kad se govori o "basnoslovnim" povećanjima uvijek je riječ o bruto iznosu, od kojeg se u startu odbije 16 posto za zdravstvo, koje je zbog Beroševa upravljanja vječno u milijardama gubitaka. Kad pretvorite ove postotke u neto iznos, onda će vam biti jasno da je riječ o mizeriji koju će dobiti oni s najmanjim mirovinama. A ti ljudi su i po četrdeset godina pošteno radili i uplaćivali u fondove.

Umirovljenici poput moje majke nemaju za lijekove, terapije, najbliži liječnik joj je udaljen deset kilometara, prijevoza gotovo da i nema, zato sam i kazao da joj trebam pomoći, kako bi da ne dodam za režije, hranu, bilo što...

Umirovljenici masovno skupljaju boce kako bi preživjeli, to Plenković i njegova Vlada koji se neprestano hvale velikih ekonomskim i socijalnim uspjesima, ne vide, ne zanima ih. Jer je ovo HDZ-ova država i njihovih poslušnika. A poslušni uvijek dobro prođu, znate onu iz doba Turaka: pognutu glavu sablja ne siječe – zaključuje zastupnik Spajić.

30. travanj 2024 06:02