Prije dolaska u Hrvatsku, turisti se raspituju o sigurnosti, hrani, običajima, a mnogi od njih na forumima i ove godine pišu kako naša zemlja nema ispravnu vodu za piće. I potom stavljaju linkove na medije koji su o tome pisali, ponajprije Daily Mail, koji je najprije 2015., a zatim i 2016., našu zemlju svrstao među one zemlje čija je voda "iz pipe" nedovoljno zdravstveno ispravna za piće.
Valja očekivati da će nas i u srcu sezone staviti opet na taj popis jer izvor za tekst je američki CDC, koji je i u novom izvješću za Hrvatsku naveo da imamo neispravnu vodu za piće!
Britanski novinari upozoravaju ljude da u Hrvatskoj kupuju vodu u boci. Uz nas, navodno lošu vodu imaju i Albanija, Bugarska, Rumunjska, Slovačka, Mađarska...
I onda su iz Mađarske i Slovačke veleposlanstva zasula britanske novine s dokumentima i analizama o tome kako je kod njih voda dobra i podliježe svim EU direktivama i redovno se testira, te kako imaju vodu najbolje moguće kvalitete. Njihovu primjedbu je Daily Mail uvrstio ispod svog članka. Međutim, gdje je reakcija hrvatskoga veleposlanstva? Nema je.
No, pravo je pitanje odakle Daily Mail podaci zbog kojih iz godine u godinu objavljuje kako voda u Hrvatskoj nije zdrava za piće. Jedan od izvora je, kako smo već spomenuli, američki CDC, tj. Centar za kontrolu bolesti i prevenciju, nešto slično kao naš HZJZ.
– U Hrvatskoj ne pijte vodu sa slavine ili iz bunara. Ne konzumirajte led od vode sa slavine ili one iz bunara. Ne pijte pića u kojima ima vode iz slavine. Pijte samo vodu iz boca koje su zatvorene originalnim čepom, zatim vodu koja je dezinficirana. Koristite samo led koji je napravljen od dezinficirane vode – upozorava američki CDC, a izvješće prenose i Britanci, te drugi mediji u člancima koji se bave turizmom.
No, koliko su Amerikanci upućeni u Hrvatsku, svjedoči i to što turistima savjetuju da u našoj zemlji ne jedu meso od majmuna ili šišmiša?! Amerikanci idu dalje i pišu kako muhe i komarci mogu proširiti brojne bolesti u Hrvatskoj.
Podaci za izvor tih informacija su i britanski sustav javnog zdravstva NHS.
Hrvatska je, navode stručnjaci Zavoda za javno zdravstvo, jedna od malobrojnih zemalja koja sustavom javne vodoopskrbe, na koji je priključeno oko 80 posto stanovništva, najvećem dijelu zemlje osigurava zdravstveno ispravnu vodu. Voda iz javnih vodoopskrbnih sustava, koji su pod stalnom dvostrukom kontrolom internih i javnozdravstvenih laboratorija, smatra se najsigurnijom za piće.
Zadnjih godina na području Hrvatske, navodi se u toj ustanovi, manje od 10 posto ispitanih uzoraka nije bilo zdravstveno ispravno, dok je taj postotak u većim i sigurnijim vodovodnim sustavima manji od jedan posto.
U splitskom "Vodovodu", pak, navode da se cijelo područje gradova Splita, Solina, Kaštela i Trogira opskrbljuje vodom s krškog izvorišta rijeke Jadro, čije slijevno područje seže duboko u zaleđe splitskog bazena. Kvalitetu vode za piće prati Laboratorij za pitke vode "Vodovoda i kanalizacije" i Nastavni zavod za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije.
Kakvoća vode iz slavine mjeri se svaki dan, a testira se broj aerobnih bakterija, ukupni koliformi, fekalni koliformi, pH, električna vodljivost, mutnoća, temperatura, isparni ostatak, kloridi, sulfati, ukupna tvrdoća, karbonatna tvrdoća, nekarbonatna tvrdoća, teški metali, amonijak, nitrati, nitriti, ukupni dušik, fosfati, masnoće, mineralna ulja, fenoli, deterdženti, klonirani pesticidi i halogenirani ugljikovodici.
Temeljni hrvatski standard koji se odnosi na kakvoću vode za piće je Pravilnik o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće, koji propisuje zdravstvenu ispravnost vode koja služi za javnu vodoopskrbu pučanstva kao voda za piće ili za proizvodnju namirnica i pripremu hrane. U Zakonu jasno piše na što se sve voda testira i kako, te je Zakon sukladan svim europskim i direktivama Svjetske zdravstvene organizacije.
Također, službe kontrole kvalitete vode vodoopskrbe i odvodnje brojnih hrvatskih dalmatinskih gradova navode da je voda u vodoopskrbnom sustavu zdravstveno ispravna i sukladna Zakonu o vodi za ljudsku potrošnju i Pravilniku o parametrima sukladnosti i metodama analize vode za ljudsku potrošnju, te je vrhunske kvalitete. Također, hrvatska je voda po nekim drugim svjetskim mjerenjima među najboljima u svijetu.
– Hrvatska je jedna od rijetkih zemalja u kojima se može piti voda iz slavine – pišu, pak, drugi europski mediji, kao i publikacije koje se bave vodenim resursima, uz navođenje da je naša zemlja po kvaliteti vode u svjetskom vrhu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....