StoryEditorOCM
ForumJASNA PORUKA

Žestoki istup suca Turudića: Protiv sam pozdrava ‘Za dom spremni‘, a HOS-ovcima nije bilo mjesto na Oluji u Kninu jer su htjeli napraviti incident!

Piše PSD
8. kolovoza 2020. - 14:01

Sudac Ivan Turudić je poznat kao gorljivi zaštitnik digniteta Domovinskog rata, svojevremeno je posjetio i šator u Savskoj za vrijeme političkog prosvjeda branitelja, te je kritizirao pojedine haaške presude hrvatskim časnicima.

I branitelji jako drže do njegovog mišljenja, navodeći da taj pravosudni djelatnik istinski drži do domoljubnih vrijednosti.

Stoga bi ga trebali poslušati i kad kaže svoje mišljenje o kompromitiranom, ustaškom pozdravu "Za dom spremni". 

"Taj pozdrav nama nije potreban. Ja ga ne koristim, nisam ga koristio niti u ratu. Možda ga je koristilo dva posto ljudi koji su bili pripadnici HOS-a kojima isto tako treba dati dužno poštovanje. To su ljudi koji su ginuli za Hrvatsku, bili na prvim crtama, bili odlični. Često nisu ni znali što govore, nisu shvaćali nepotrebnost tog pozdrava", rekao je Turudić u razgovoru za N1 televiziju

"Najbolje bi bilo da zakonodavac jasno kaže smije li ste pozdrav koristiti ili ne. Ja smatram da se ne treba koristiti, protiv sam tog pozdrava. Nisam se nikada pozdravljao s 'za dom spremni'", dodaje sudac. 

Komentirao je i ponašanje pripadnika HOS-a tijekom obilježavanja Oluje. Njihovo ponašanje u najmanju ruku smatra - nedomoljubnim.

"Nisu oni spriječeni radi epidemioloških razloga (da sudjeluju na Oluji; op.a.), nije im tamo bilo mjesto. Oni su došli tamo napraviti incident, privući pažnju na sebe. Oluja je najprihvaćeniji praznik, praznik svih građana Hrvatske.

Mislim da nije domoljubno tražiti svoje sitne interese, pokazivati svoju važnost. Nije im bilo mjesto u to vrijeme tamo", oštar je Turudić.

Sudac Turudić sudio je u slučaju Grubori (ubojstva srpskih staraca od strane hrvatsih vojnika u vrijeme kad je Olua već odavno završila). Ono što se tamo dogodilo nazvao je grozomornim i bestijalnim zločinom.

"Taj predmet bio je vrlo mučan, često se toga sjetim. To je jedna mrlja, zločin je bio grozan, ubijeno je šestoro staraca, koji su imali oko 80 godina, jedan je bio duševni bolesnik", opisuje Turudić.

"Ima ljudi koji su zločin zataškavali. Mislim da je tu Hrvatska kao država vladavine prava pala. Zločin mora biti kažnjen, to je jedna velika mrlja - doduše nije jedina. Svaki zločin mora biti procesuiran, svatko mora biti odgovoran. Mislim da će do pravoga pomirenja teško doći dok se svi zločini ne procesuiraju", kaže za N1.

Podsjetimo, Turudić se zauzimao da se doradi članak 325 Kaznenog zakona o javnom pozivu na mržnju i nasilje te da se nadogradi "poricanjem karaktera Domovinskog rata".

Smatra kako bi trebalo biti kazneno djelo "kad netko kaže da su ljudi koji su bili na Ovčari to i zaslužili".

Stoga je Turudićeva poruka kako je on protiv pozdrava "Za dom spremni" znakovita i trebala bi i drugim braniteljima jasno ukazati da je taj pozdrav sasvim nepotreban i samo kompromitira Domovinski rat. 

Dobri govori

Što se tiče govora premijera Plenkovića, predsjednika Milanovića i generala Gotovina na 25. obljetnici Oluje Turudić kaže:

"Najbolji je bio govor generala Gotovine, ali i govori premijera i predsjednika bili su jako dobri, pomirljivi. Siguran sam u dobre namjere sve trojice", kaže.

Mandat mu istječe

Mandat Ivana Turudića ističe 1. siječnja iduće godine, nakon što je gotovo čitavo desetljeće vodio Županijski sud u Zagrebu. Turudić kaže kako je svojim mandatom zadovoljan, smatra da su tijekom njegova mandata riješeni neki važni i veliki problemi. 

20. travanj 2024 14:35