StoryEditorOCM
KalelargaŽIVIO 22. LIPNJA

Kako je narodni heroj Ante Banina na Muraju pokrenuo otpor protiv okupatora i fašista. Spomenik o tome vlasti su sramotno uklonile 2020. g.

Piše Zadarski.hr
19. lipnja 2024. - 08:56
Članovi Udruge antifasistickih boraca i antifasista grada Zadra i prošle su godine položili vijenac na spomen ploči narodnom heroju Velimiru Škorpiku na rodnoj kući na MeladiJure Miskovic/Cropix

Udruga antifašističkih boraca i antifašista grada Zadra uputila je poziv svim borcima, članovima udruge, braniteljima, građankama i građanima Zadra te političkima strankama na svečano polaganje vijenaca i odavanje počasti palim borcima za slobodu grada Zadra na Dan antifašističke borbe 22. lipnja u 9 sati na Gradskom groblju.

"Položit ćemo cvijeće na grob narodnim herojima Tomi Breulju i Obradu Egiću na gradskom groblju. Položit ćemo cvijeće na spomen ploče u gradu, zadarskim aktivistima 1941-1944, spomen ploči na peglici, u dvorištu nekadašnje tvornice Bagat narodnom heroju Vladi Bagatu i spomen ploči narodnim herojima Velimiru Škorpiku na rodnoj kući na Meladi, Nenadu Parenti na rodnoj kući Kolovare. U Diklu na spomen obilježju položit ćemo cvijeće i odati počast poginulim borcima i žrtvama fašističkog terora" stoji u pozivu kojeg potpisuje predsjednik udruge Miljenko Letinić.

image

Plakat Dan antifašističke borbe

Sab/Slobodna Dalmacija

Kako je sve počelo...

Prvih dana ljeta 1941. godine izdajnički, marionetski režim Ante Pavelića, poznat kao NDH, već se bio dobro organizirao u zločinačkoj praksi. Ubojstva, pljačke, palež, progon, uhodana su svakodnevica ustaške mašinerije nad nedužnim civilima pripadnicima Romske zajednice, Srbima i svim onima koji su se protivili formiranju takve paradržave, koji se nisu mirili s izdajničkom praksom i prodajom dijelova Hrvatske, te onih koji su ideološki bili suprotstavljeni zlu fašizma. Uhićivanja nositelja domovinski ideja i ideala slobode događaju se diljem cijele Hrvatske. Uvodi se strah, strijeljanja, donose se rasni zakoni, formiraju logori smrti. Hrvatska je duboko zaglibila u blato fašističkog ludila, u nemir, nepravdu s ratnim ishodom nesagledivih posljedica.
Istodobno, Njemačka okupacijska – fašistička vojska u suradnji i s podrškom Pavelićevih izdajnika dobro se udomaćila i slobodno demonstrirala snagu, zatirući svaku pomisao na bilo kakav otpor. Sve to fašističko ludilo,, strah i neizvjesnost dopunjava i pojačava talijanska fašistička vlast na ranije okupiranim i novo zauzetim prostorima zabranjujući Hrvatima  domaći jezik i pismo.
U takvim okolnostima napredni hrvatski intelektualci i osviješteno radništvo, iskreni domoljubi, već ozbiljno razmišljaju o načinima suprotstavljanja teroru. Organizirani u radničkim, omladinskim i Partijskim ćelijama stvaraju programe za uključivanje cjelokupnog naroda u zajednički otpor s konačnim ciljem da se slomi fašizam, vrate oteti i prodani dijelovi Hrvatske, protjeraju okupatori i izbori sloboda.
S tim ciljem i zadatkom 22. lipnja, 1941. godine u šumi Brezovica kod Siska formiran je Prvi sisački partizanski odred. Odred je sačinjavalo 77 boraca, od kojih je samo jedna partizanka bila Srpkinja (Nada Dimić), a svi ostali bili su Hrvati. Ovaj podatak, ova činjenica, istina, opovrgava revizionističke obmane koje ovaj čin nazivaju četničkim orgijanjem. Osnivanjem ovog odreda označilo je početak organizirane antifašističke borbe u Hrvatskoj u kojoj je sudjelovalo više od pet stotina tisuća hrvatskih građana. Osim Sisačkog partizanskog odreda istog dana u okolici Vrgorca osnovana je još jedna partizanska grupa na čijem čelu je, također, bio Hrvat. Ova grupa je imala 30 boraca.
U našem gradu Zadru, tada fašistička utvrda talijanskog fašizma, grupa mladih odvažnih ljudi predvođena Antom Baninom (narodnim herojem) osniva ćeliju KPJ u lipnju 1941. na Muraju. To je bila klica za okupljanje građana Zadra koji su se suprotstavili fašistima.(na Muraju je bio spomenik koji je svjedočio o hrabrosti mladića, sramotno je uklonjen od strane vladajućih 3. studenog 2020.god.)
Prvi partizanski odredi imali su zadatak da među narodom; radnicima, seljacima i omladinom tumače ciljeve partizanske borbe, da izvode diverzantske aktivnosti protiv neprijatelja, pišu i disperziraju informacijske materijale, uključuju nove borce, a sve radi organiziranja cjelokupnog naroda u pružanju otpora fašizmu do konačnog ostvarenja ideala slobode. Takav rad odmah je davao rezultate. Formiranje novih odreda, novih jedinica, novih bataljuna, brigada i divizija, u okviru partizanske vojske, više ništa nije moglo zaustaviti.
Konačna sloboda ostvarena je u krvavim borbama na prostoru cijele Hrvatske 9. svibnja, 1945. godine kapitulacijom poražene fašističke Njemačke. Hrvatski partizani i hrvatski narod u svoju slobodu ugradili su stotine tisuća žrtava i dali ogroman doprinos slomu fašizma u Europi i svijetu.
U znak sjećanja na ovaj herojski čin, na ukupnu pobjedu nad fašizmom, na stradanja koja su se na tom putu dogodila, Hrvatski sabor je proglasio 22. lipnja, 1941. godine blagdanom – Danom antifašističke borbe i tako odao priznanje svima koji su u toj borbi sudjelovali. Uz to, ovom počašću prihvaćena je trajna obveza hrvatske vlasti i hrvatskog naroda da s poštovanjem odaju pijetet onima koji su izborili slobodu, pobijedili fašističku ideologiju, uspostavili prostornu cjelovitost Hrvatske, vratili slobodu hrvatskog govora i pisma, i konačno, uspostavili temelje na kojima će Hrvatska ući u civiliziranu – slobodnu zajednicu naroda uz obvezu izgradnje vlastitog puta u demokraciju na dobrobit svih svojih građana.
Mi zadarski antifašisti s ponosom ističemo učešće naših prethodnika u ostvarenju ovog cilja. Naš je zadatak da istinom i činjenicama prikazujemo povijesne događaje i održimo kontinuitet kulture sjećanja na herojsku prošlost našeg naroda, te da se suprotstavljamo sve agresivnijim pokušajima negiranja činjenica od strane pojedinih nositelja vlasti i revizionističkih grupa, kao i svega onoga što bi na bilo koji način omalovažavalo ili negiralo uspjehe partizanske borbe u stvaranju slobode. Ovaj kratki podsjetnik na jedan događaj – formiranje Prvog partizanskog odreda i Dan antifašističke borbe 22. lipnja, 1941. godine pišemo s tim ciljem i željom da se povijest iz Drugog svjetskog rata i Domovinskog rata ne ponovi.
Koristimo prigodu da svim građankama i građanima Županije i Grada Zadra čestitamo  praznik  Dan antifašističke borbe naroda Hrvatske.
Neka se ne zaboravi.
UABA Zadar, ZUABA ZŽ

image

Miljenko Letinic, predsjednik Udruge antifasistickih boraca i antifasista grada Zadra

Jure Miskovic/Cropix
06. siječanj 2025 23:00