Talijanski mediji najavljivali su jučer veliko nevrijeme koje je zahvatilo susjednu nam državu u kasnim satima petka.
‘Ogromna ciklona iz sjevernog Atlantika brzo se približava, donoseći sa sobom oluju značajnih razmjera. Valja se pripremiti za crni petak u kojem nas očekuju obilna kiša, jak vjetar i obilne snježne padaline koje će posebno pogoditi naše planine‘, pisali su talijanski mediji.
Obilna kiša pogodila je Liguriju, Lombardiju, Triveneto, Toskanu i Lazio, a Veneto i Furlanija-Julijska krajina mogli bi biti ozbiljno pogođeni dugotrajnim oborinama, sa stvarnim rizikom od poplava i hidrogeološke nestabilnosti u planinskim područjima.
S posljedičnim padom temperatura, snježne oborine bit će značajne na cijelom području Alpa, a pahulje bi se mogle spustiti na visine između 900 i 1000 metara - prenosi Jutarnji.hr.
Pljuskovi u Dalmaciji
DHMZ pak za Hrvatsku u subotu najavljuje promjenjivo oblačno vrijeme, u zapadnim predjelima uz dulja sunčana razdoblja. Mjestimice će padati kiša, uglavnom u Dalmaciji gdje se lokalno očekuju i obilni pljuskovi te grmljavina. Vjetar slab do umjeren jugozapadni. Na Jadranu će umjereno i jako jugo te južni vjetar okretati na jugozapadnjak, a olujnih udara bit će uglavnom na krajnjem jugu.
Najniža jutarnja temperatura zraka kretat će se od 4 do 9, na moru između 8 i 13. Najviša dnevna bit će većinom između 11 i 16 °C.
Promjena vremena slijedi početkom idućeg tjedna, kada se očekuje manji pad temperature, a na sjevernom Jadranu slaba bura. No temperature će i dalje biti iznadprosječno visoke za ovo doba godine.
Mjestimice će u sjeverozapadnim krajevima u unutrašnjosti te u Lici i Gorskom kotaru pasti malo kiše.
Jugo i jugozapadnjak koji će zapuhati sredinom tjedna donijet će povećanu naoblaku i kišu, no i dalje će biti razmjerno toplo. Više oborine se očekuje na Jadranu i uz Jadran. U unutrašnjosti se očekuju temperature od 5 do 12 stupnjeva, a na Jadranu od 10 do 15.
Afrički pijesak
No najzanimljivije jesu prognoze meteorologa za kraj veljače koja će klimatološki ostati zabilježena kao jedna od najtoplijih, ako ne i najtoplija u povijesti mjerenja.
Naime, u Hrvatsku stiže masivna pošiljka afričkog pijeska, javlja Istramet.
Dugotrajna ciklogeneza koja će se intenzivirati u Genovskim zaljevu krajem idućeg tjedna, a koja će započeti novim prodorom s Atlantika već u ponedjeljak, donosi vrlo turbulentno vrijeme velikom dijelu Europe.
Na prednjoj strani ciklona naši će se krajevi naći u jakom južnom visinskom strujanju zraka, a ciklone će povući i vruć zrak iz Sahare gotovo do Sicilije i juga Grčke. Prve velike vrućine tako stižu na sjever Afrike, a primjerice u Libiji vrijednosti bi mogle porasti i do 35 °C, što se dobro može uočiti na prognostičkim kartama za Europu.
U jakim južnim visinskim strujama stiže nam i ogromna količina saharskog pijeska koji će do kraja idućeg vikenda prodrijeti duboko na sjever Europe. Padati će prljava kiša, a vjerojatno će i kvaliteta zraka biti niža, što se naročito odnosi na razinu PM 2.5 čestica.
Takvo stanje potrajat će danima, a naznake za smirivanje vremena postoje tek u drugom dijelu prve dekade ožujka. Naravno, ništa zimskog osim snijega u najvišem gorju nema na vidiku, piše Istramet.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....