
Zašto je Ivan Marković, predsjednik Županijskog suda u Zadru, smijenio Jadranku Nižić Peroš, s mjesta vršiteljice dužnosti predsjednice Općinskog suda u Zadru?
Ni četiri dana nakon što je Marković potpisao njeno razrješenje, javnost to pouzdano ne zna. I, kako stvari stoje, vjerojatno nikad neće sa sigurnošću znati, te o njenoj smjeni može samo nagađati.
Zašto se ne zna, nije lako odgovoriti. Da živimo u nekoj uređenoj državi, u nekom transparentom društvu, da imamo povjerenje u pravosuđe, ovakvo pitanje ne bi imalo smisla, ali kako živimo u Zadru, a hrvatsko pravosuđe je na posebnom glasu u Europskoj uniji, onda ovakvo pitanje ne samo da ima smisla, nego zaslužuje malu novinarsku analizu, u skladu s poetikom teatar apsurda. Jer, ne samo da se Markovićevo službeno obrazloženje smjene Nižić Peroš duboko razlikuje od onoga kojeg je dao novinarima, nego je i ta službena varijanta naknadno izmijenjena, tako da ona koju je plasirao medijima zapravo nema više nikakvog smisla!
No kako bi građanima predočili razmjere ove pravosudne groteske, važno je rekonstruirati sve korake koje je predsjednik Županijskog suda poduzeo kako bi se riješio Nižić Peroš. Upozoravamo da bi nekome to moglo izgledati zamorno i suhoparno, ali kako je sudac Marković lak na obaraču kad su u pitanju sudske tužbe prema medijima, moramo se čvrsto držati poznatih činjenica.
OBRAZLOŽENJE Evo zašto je Marković smijenio predsjednicu Općinskog suda: predstavke sudaca, narušeni međuljudski odnosi, mobing...
PRVI KORAK
Za početak podsjetimo da je Marković smjenu Nižić Peroš potpisao 7. travnja, a razrješenje je stupilo na snagu sutradan, 8. travnja.
U srijedu 9. travnja nazvali smo glasnogovornicu Županijskog suda sutkinju Dijanu Grancarić, no kako se nije javljala na naše pozive, u 9.56 sati uredu predsjednika i glasnogovornici uputili smo mail sljedećeg sadržaja:
- Zašto ste smijenili Jadranku Nižić Peroš s mjesta v.d. predsjednice Općinskog suda? Koji su razlozi?
- Je li sutkinja Nižić Peroš počinila neko neprimjereno djelo na štetu suda ili drugih kolega, odnosno je li ju netko možda prijavio zbog toga ili nečeg sličnog, odnosno je li se vama netko žalio na njen rad?
- Kako bi ocijenili dosadašnji rad sutkinje Nižić Peroš u svojstvu v.d. predsjednice Općinskog suda?
U 10.03 dobili smo odgovor glasnogovornice Grancarić:
Poštovani, vezano za Vaš upit sadržan u mailu koji smo zaprimili upućujemo Vas na priopćenje predsjednika Županijskog suda u Zadru upućeno medijima.
Uzvratili smo na odgovor:
Poštovani, možete li nam proslijediti priopćenje predsjednika suda jer ga mi nismo dobili.
To je bilo u 10.14 sati, ali odgovor do 14.16 sati nismo dobili, pa smo ponovno nazvali glasnogovornicu Grancarić?
- Što, niste dobili?! - začudila se. - Nema problema, sad ću ja to riješit, nazvat ću ured predsjednika...
Prošao je sat, dva, tri vremena, no odgovor nije stigao... To je bila srijeda.
DRUGI KORAK
Sutradan, u četvrtak u 9.08 sati, na naš je mail stigao odgovor od Helene Paleka iz Ureda predsjednika županijskog suda:
„Odlukom predsjednika Županijskog suda u Zadru, sutkinja Općinskog suda u Zadru Jadranka Nižić Peroš je s danom 8. travnja 2025. razriješena dužnosti sutkinje ovlaštene za obavljanje poslova sudske uprave, imajući u vidu aktualno stanje i potrebu angažmana sudaca u provedbi sljedećih lokalnih izbora, kao i dugotrajnost postupka za imenovanje predsjednika Općinskog suda u Zadru.
Istom odlukom za sutkinju ovlaštenu za obavljanje poslova sudske uprave imenovana je predsjednica kaznenog odjela, sutkinja Jasna Ančić Barić koja posjeduje dovoljno sudačko iskustvo i stručno znanje potrebno za obnašanje te dužnosti, dok će Jadranka Nižić Peroš nastaviti obnašati sudačku dužnost te i dalje ostaje kandidatkinja za izbor predsjednika/predsjednice Općinskog suda u Zadru. Sutkinja Jasna Ančić Barić po vlastitom izboru nije se prijavila na oglas za imenovanje predsjednika suda te njenim imenovanjem nitko od prijavljenih kandidata neće biti doveden u povoljniji položaj, kakvo mišljenje je iznijelo i Državno sudbeno vijeće na nedavnoj konferenciji za medije.
Također Vas izvješćujemo da je sutkinja Jadranka Nižić Peroš prilikom uručenja odluke bila osobno na razgovoru kod predsjednika ovog suda te se složila s odlukom na koju nije imala primjedbi.”
Odmah na prvu primijetili smo dvije stvari. Prvo, Marković nije odgovorio na 90 posto naših pitanja i, drugo, odgovor je gotovo identičan onome kojeg je Marković dan ranije, u srijedu, uputio jednom zadarskom mediju bliskom Renu Sinovčiću, i koji ga je objavio u 11.29 sati.
„Od predsjednika Županijskog suda u Zadru, Ivana Markovića, jučer smo stoga zatražili i obrazloženje smjene Nižić Peroš, a iz njegova ureda jutros je i stigao odgovor iz kojega je jasno o čemu je zapravo riječ. Naime, ovdje se ne radi ni o kakvim lošim rezultatima ili neadekvatnom vođenju suda, već o pukom tehničkom razlogu – kandidat za predsjednika suda ne može obavljati dužnost vršitelja te iste funkcije. Naime, evo što su nam iz Ureda predsjednika Županijskog suda u Zadru odgovorili na naše pitanje razlozima razrješenja Nižić Peroš”, piše novinarka te citira obrazloženje:
„Odlukom predsjednika Županijskog suda u Zadru, sutkinja Općinskog suda u Zadru Jadranka Nižić Peroš je s danom 8. travnja 2025. razriješena dužnosti sutkinje ovlaštene za obavljanje poslova sudske uprave, imajući u vidu aktualno stanje i potrebu angažmana sudaca u provedbi sljedećih lokalnih izbora, kao i dugotrajnost postupka za imenovanje predsjednika Općinskog suda u Zadru. Prihvaćen je stav Državnog sudbenog vijeća izražen povodom imenovanja sutkinje ovlaštene za obavljanje poslova sudske uprave Vrhovnog nakon nedavne smrti predsjednika tog suda Radovana Dobronića, prema kojem osoba koja se želi kandidirati za predsjednika ne bi trebala obavljati funkciju vršitelja dužnosti predsjednika tog istog suda. Na ovaj način osigurava se transparentnost u postupku izbora u kojemu nitko od prijavljenih kandidata neće biti stavljen u povoljniji položaj od drugih, stav je Državnog sudbenog vijeća.”
Dakle, iz sadržaja odgovora koje je Marković u srijedu uputio mediju bliskom Renu Sinovčiću, i kojeg je dan kasnije dostavio Zadarskom.hr, može se zaključiti da je Nižić Peroš razriješena zbog ”tehničkih razloga”, odnosno kako se ovdje ne radi „ni o kakvim lošim rezultatima ili neadekvatnom vođenju suda” nego o „osiguravanju transparentnosti” u postupku izbora novog predsjednika Općinskog suda. U kojemu, citiramo, „nitko od prijavljenih kandidata neće biti stavljen u povoljniji položaj od drugih, stav je Državnog sudbenog vijeća.”
Pojasnimo, ključni argument za smjenu Marković je našao u činjenici da bi Nižić Peroš, kao vršiteljica dužnosti, bila u prednosti u odnosu na druge kandidate za predsjednika suda, pa ju je najbolje smijeniti kako bi se osigurala pravednost postupka, a sve u skladu s stavom DSV-a u nedavnom slučaju iznenadne smrti predsjednika Vrhovnog suda.
I u to bi neki možda povjerovali, da se u međuvremenu nisu dogodile neke stvari...
ODGOVOR MARKOVIĆU Nižić Peroš: Odakle crpite saznanja o nezadovoljavajućim odnosima i mobingu? Osim ako ne mislite na predstavke suca Pešića i Duševića...
TREĆI KORAK
Dakle, između našeg maila upućenog u srijedu predsjedniku Markoviću i objave odgovora u mediju bliskom Renu Sinovčiću, Zadarski.hr je došao do preslika službene Markovićeve odluke o razrješenju Nižić Peroš. Odluka je potpisana 7. travnja i sadrži pet točaka u kojima Marković obrazlaže svoje razloge. To su, pod jedan, brojni prigovori i predstavke sudaca i sudskih službenika na rad Nižić Peroš što je navodno dovelo do narušavanja međuljudskih odnosa na sudu. Takva se atmosfera, pod dva, negativno reflektirala na pripremu nadolazećih lokalnih izbora u kojima sudjeluje znatan dio sudaca i službenika Općinskog suda. Pod tri, sutkinji Nižić Peroš Marković imputira i „ozbiljne pritužbe na mobing” nekih kandidata koji se natječu za mjesto predsjednika suda, a koji je raspisan još u veljači prošle godine, zbog čega Sudačko vijeće Županijskog suda u Zadru postupak ocjenjivanja kandidata još nije završilo.
Konačno, pod četiri, Marković smatra da kandidatkinja za predsjednicu suda ne bi smjela biti i vršiteljica dužnosti predsjednice jer se tako, u skladu sa stavom DSV-a, ona dovodi u povoljniji položaj u odnosu na druge kandidate.
Dakle, u izvornom tekstu Markovićeve odluke o razrješenju Nižić Peroš se, kao zadnji po redu argumenata, navodi onaj koji je najviše istaknut u odgovorima prema medijima, o tobožnjem narušavanju principa ravnopravnosti sudjelovanja kandidata u izboru za novog predsjednika Općinskog suda. Svi drugi argumenti, koji su u izvornoj odluci snažno apostrofirani, u odgovoru medijima su minorizirani i svedeni na ”tehnički razlog”. Zašto? Zašto medijima nisu na isti način razlozi predočeni kao u službenom obrazloženju odluke suca Markovića? Zašto sudac Marković u obrazloženju ima jednu, a za medije drugu istinu? Čemu zatajivanje informacija? Čemu iskrivljavanje informacija? Je li to namjerno dezinformiranje javnosti? Je li to pokušaj manipulacije?
No, na tom se nije stalo...
ČETVRTI KORAK
U četvrtak, nakon što je dobio odgovor iz ureda suca Markovića, Zadarski.hr je objavio odgovor sutkinje Nižić Peroš na Markovićevu odluku. Ali ne odgovor na krnje obrazloženje koje je poslao medijima, nego na ono što je uistinu potpisao 7. rujna. Sutkinja u njemu jasno i glasno otkriva tko su suci koji su pisali predstavke protiv nje sucu Markoviću i drugim pravosudnim instancama (Pešić, Dušević, Knez...), te se vrlo konkretno, iznoseći postignute rezultate, brani od optužbi da je zbog nje došlo do problema u radu suda. Naprotiv, ostvareni rezultati unatoč manjem broju sudaca joj nedvosmisleno idu u prilog, kao i činjenica da je u razmjerno kratkom roku uspjela riješiti neke kronične probleme Općinskog suda, kao što je rješavanje zaostalih predmeta na zemljišniku te pronalazak trajnog rješenje za ispostavu suda na Pagu.
Istog dana objavili smo i vijest da suci, sudski savjetnici i službenici na Općinskom sudu u Zadru potpisuju peticiju protiv Markovićeve tvrdnje da je rad Nižić Peroš doveo do narušenih međuljudskih odnosa. Dan prije objavili smo i pismo Branimira Zorice, predsjednika Odvjetničkog zbora Zadarske županije, koji je jezgrovito objasnio zašto je duboko razočaran Markovićevim potezom.
PETI KORAK
Marković je dakle pokušao preko medija prodati jednu priču oko razloga za smjenu Nižić Peroš, ali je zahvaljujući Zadarskom.hr javnost saznala stvarni sadržaj odluke i motivaciju za njeno razrješenje. Tako se barem činilo do petka ujutro, kada smo dobili novu, nevjerojatnu informaciju, a ona kaže da je Marković svoju odluku o razrješenju 7. travnja naknadno izmijenio! I to tako da je iz nje izbacio upravo onaj dio obrazloženja kojeg je kao ključnog isticao u odgovorima medijima - ravnopravnost kandidata za predsjednika suda! Taj argument, istaknut u izvornoj odluci pod točkom četiri, u izmijenjenoj odluci jednostavno više ne postoji.
Zašto? Razloga je nekoliko.
ŠESTI KORAK
Izmijenjena odluku o razrješenju također nosi datum 7. travnja, ali ju je sutkinja primila 9. travnja. Zato je Zadarski.hr u petak 11. travnja u 13.28 sati predsjedniku Markoviću uputio nova pitanja:
- Je li predsjednik Županijskog suda u Zadru Ivan Marković izmijenio prvotnu odluku o razrješenju Jadranke Nižić Peroš s mjesta v.d. predsjednice Općinskog suda u Zadru?
- U čemu se ona razlikuje od prve odluke koja je stupila na snagu 8. travnja?
- Zašto je predsjednik Marković izmijenio odluku o razrješenju?
- Kada je izmijenjena odluka predsjednika Markovića dostavljena v.d. predsjednici Nižić Peroš?
Odgovor smo dobili u 14.44 sati:
„Odluka o razrješenju sutkinje ovlaštene za obavljanje poslova sudske uprave, Jadranke Nižić Peroš nije mijenjana te je ista razriješena s danom 8. travnja 2025. Iz nomotehničkih razloga ispravljen je dio obrazloženja koji se odnosi na javno objavljeno mišljenje Državnog sudbenog vijeća te i dalje ostaje nesporno da je Državno sudbeno vijeće na nedavnoj konferenciji za medije iznijelo mišljenje upućeno javnosti, da u slučaju imenovanja suca ili sutkinje ovlaštenog/ovlaštene za obavljanje poslova sudske uprave, koji nisu kandidati za predsjednika suda, nitko od prijavljenih kandidata nije doveden u povoljniji položaj. Ispravljena odluka odmah je dostavljena sutkinja Jadranki Nižić Peroš.”
Ispravak iz „nomotehničkih razloga” tako je potpuno uklonio do jučer glavni Markovićev argument za razrješenje Nižić Peroš, a ostali su samo oni koje je Marković u odgovorima za medije potpuno marginalizirao, da ne kažemo iskrivio. Štoviše, na naša konkretna pitanje nije odgovorio, pa je nakon povlačenja ”ključnog argumenta”, javnost zapravo ostala bez suvislog odgovora.
SEDMI KORAK
Čemu takvo prikrivanje? Je li možda nešto krivo shvatio vezano za stav DSV-a? Je li mu netko možda sugerirao da to baš i ne drži vodu? Zašto predsjednik Marković nije transparentan u odgovorima prema medijima? Zašto misli, ako misli, da su „ozbiljne optužbe za mobing” i slične stvari, javnosti nebitne, i da to treba ostati iza sudskih zidova? Sutkinja Nižić Peroš se u svom odgovoru izložila svim njegovim ”argumentima” i njihovu istinitost dovela u pitanje, no sudac Marković i dalje ostaje zakopčan za javnost. Za građane koji ga plaćaju, očito smatrajući da njima nije dužan objašnjavati neke stvari. Je li to slučajno, postoji li neki širi kontekst u kojem se ovakvo Markovićevo ponašanje može smisleno objasniti?
Možda ne postoji, ali mi ćemo pokušati ukazati na neke činjenice.
ZORICA PIŠE MARKOVIĆU Duboko sam razočaran vašim rješenjem. Nižić Peroš niste trebali izbaciti na hodnik. To ta žena i kolegica nije zaslužila!
OSMI KORAK
Sutkinja Nižić Peroš bila je dugogodišnja članica Županijskog izbornog povjerenstva (ŽIP), realno druga osoba nakon predsjednika, glavni operativac za provođenje izbora u Zadarskoj županiji. No Marković je smijenio iz ŽIP-a, a Nižić Peroš je nakon toga odbila raditi u Gradskom izbornom povjerenstvu. Njenu odbijenicu, na koju ima pravo, slijedilo je jako puno ljudi, od tehničkog tima i informatičara do sudaca i savjetnika. Marković smatra da je za taj ”bojkot” kriva Nižić Peroš, no činjenica je da ih nitko na to nije nagovarao. Njihova volja je bila da ne rade s Markovićem. Zašto ne žele, pitat ćemo predsjednika drugi put.
Znači li to da će se Marković ove godine aktivno uključiti u ŽIP, vidjet ćemo, ali je upravo problem oko izbornog povjerenstva kao jedan od važnijih spočitao Nižić Peroš kod njene smjene.
Drugo, izbori za novog predsjednika/predsjednicu Općinskog suda, raspisani još u veljači 2024. godine i nisu ni blizu završetka jer Sudačko vijeće Županijskog suda nije još donijelo konačnu ocjenu za šest kandidata. Zapravo ih je ocijenilo, ali su se kandidati u nekoliko navrata žalili na dobivene bodove, a o njihovi žalbama odlučuje Vrhovni sud. Kako nam je potvrdila Iva Lovrin, županijska sutkinja i predsjednica Sudačkog vijeća Županijskog suda u Zadru, dosad je Vrhovnom sudu upućeno nekoliko žalbi u više navrata, tako da pravomoćna odluka još nije donesena.
Na natječaj za novog predsjednika javilo se šest kandidata, od kojih su neki izvan Zadra. Iz kojeg grada, predsjednica Lovrin nam nije htjela reći, ali je Zadarski hr. još u studenom prošle godine objavio da su kandidati: Jadranka Nižić Peroš, Josip Dušević, bivši glasnogovornik Općinskog suda u mandatu Marija Pešića, Marija Knez, šefica ZK odjela u vrijeme Marija Pešića, Iva Brakus Marin, sutkinja Ovršnog, izvanparničnog i ostavinskog odjela, Katja Morić Arambašić, sutkinja Parničnog odjela, te Tomislav Šimić, bivši sudac Općinskog suda u Zadru, koji je početkom lipnja prošle godine imenovan za županijskog suca u Osijeku.
Od 15 članova zadarskog sudačkog vijeća, njih 14 je u lipnju 2024. najviše glasova dalo v.d predsjednici Nižić Peroš, dok je Tomislav Šimić dobio samo jedan glas, i to navodno jednog suca Županijskog suda u Zadru.
Podsjetimo, Sudačko vijeće Županijskog suda u lipnju prošle godine je glasalo i o kandidatima za novog predsjednika Županijskog suda. Između Ivana Markovića i Hrvoja Viskovića, svih sedam županijskih sudaca prednost je dalo Hrvoju Viskoviću. No DSV je za novog predsjednika, ignorirajući mišljenje zadarskih sudaca, izabralo Markovića koji stupa na dužnost 1. prosinca te mjesec dana prije izbora smjenjuje v.d. predsjednicu Općinskog suda.
DEVETI KORAK
Više zadarskih sudaca s kojima smo zadnjih dana razgovarali smatra da je iznenadna smjena Nižić Peroš motivirana njenom eliminacijom kao glavnom kandidatkinjom za novu predsjednicu Općinskog suda u Zadru. Pozivanje na predstavke suspendiranog predsjednika Marija Pešića (istraga USKOK-a), i još nekih sudaca koji su uživali Pešićevu naklonost, a sada su kandidati za predsjednika, tumači se kao strategija kompromitacije metodom prekomjernog granatiranja kojom se želi stvoriti dojam da Nižić Peroš nekvalitetno radi svoj posao. No Nižić Peroš je u svom odgovoru jasno navela konkretne brojke koje opovrgavaju njeno navodno problematično vođenja sudske uprave, a pokrenut peticija, koja je prikupila više od stotinu potpisa, dodatno sugerira da Markovićevi argumenti ne drže baš vodu. Ali i šalje poruku da većina ljudi na sudu, nakon iskustva s Pešićem, ne želi novo stvaranja kaosa, već normalnu radnu atmosferu.
DESETI KORAK
Marković je dakle, slično kao i Mario Pešić na Općinskom sudu, imenovan od DSV-a unatoč tome što ga zadarske kolege nisu podržale. DSV ih je nametnuo kao rješenja koja, očito, nisu dobro sjela mnogim zadarskim sucima. To bi možda trebao biti indikator DSV-u kod izbora novog predsjednika, ali sudeći po dosadašnjoj praksi, vjerojatnije je da od toga neće biti ništa.
S druge strane, protiv Markovića dosad nije bilo otvorenih otpora, ali njegova odluka o smjeni Nižić Peroš izazvala je burnu reakciju unutar suda i pitanje je kako će se još manifestirati.
Ništa manje važna činjenica na koju nas već duže vrijeme upozoravaju neki zadarski suci je okolnost izbora novog predsjednika suda. Mnogi smatraju da je i ovaj Markovićev manevar zapravo priprema terena za Tomislava Šimića, njegovog bliskog prijatelja, za novog predsjednika Općinskog suda. Marković i Šimić su godinama u bliskim prijateljskim odnosima, a to se može vidjeti i po emotivnom intenzitetu s kojim Šimić svjedoči na sudovima u Markovićevu korist, u predmetima koje je ovaj pokrenuo protiv raznih medijskih kuća i novinara, uključujući i potpisnika ovoga teksta.
Marković je protiv medija i novinara pokrenuo gotovo tridesetak raznoraznih tužbi, koje neki smatraju klasičnim SLAPP tužbama, a slično se ponaša i Mario Pešić, koji je suspendiran nakon što je osumnjičen za zlouporabu položaja, o čemu je prvi pisao Zadarski.hr.
Slučajno ili ne upravo je Pešić jedan od potisnika više predstavki na rad Nižić Peroš koja je, nakon imenovanja, baš za Zadarski.hr dala intervju u kojem je bila jako kritična prema Pešićevom vođenje suda. Zato nije slučajno da se u raznoraznim predstavkama upućenim Markoviću, ali i na druge pravosudne adrese, spominje i autor ovog teksta, odnosno, da se pojedinim sucima zamjera što su istupali u medijima, i to ne bilo kojim, nego upravo na Zadarskom.hr.
INTERVJU TJEDNA Jadranka Nižić-Peroš: Apsolutno, način rada predsjednika Marija Pešića doveo je u pitanje funkcioniranje Općinskog suda u Zadru!
Problem je, izgleda, u tome što su neki zadarski suci spremni transparentno obavljati svoj posao, bez straha od javnosti i odnosa s novinarima, ne krijući sve relevantne informacije za rad takvo važnih državnih institucija. S druge strane imamo suce koji imaju određeni zazor od javnosti i novinara, koji su skloni manipuliranju činjenicama, koji javnosti uskraćuju informacije, koji se boje novinarskih upita i propitivanja rada sudaca. Koji nisu navikli na transparentan rad i pravo javnosti da traži odgovore na pitanja od javnog interesa.
EPILOG
Zato smo predsjedniku Županijskog suda u petak 11. travnja uputili i sljedeća pitanja:
- Je li predsjednik Ivan Marković prošlog vikenda (5. i 6. travnja) bio na Županijskom sudu u Zadru u društvu suca Tomislava Šimića, jednog od kandidata za novog predsjednika Općinskog suda u Zadru?
- Što je bio razlog to susreta u prostoru Županijskog suda u Zadru?
Ubrzo smo dobili odgovor:
„U dane vikenda Županijski sud u Zadru ne radi, pa tako nije radio ni 5. travnja (subota) i 6. travnja (nedjelja) 2025., zbog čega nitko od sudaca, a ni predsjednik Županijskog suda u Zadru tada nisu bili u zgradi suda. Također, predsjednik ovog Suda nije zaprimio nikakvu obavijest o tome da bi Tomislav Šimić (koji nije sudac Općinskog, a ni Županijskog suda u Zadru) u te dane ulazio ili pokušao ući u zgradu suda, u čemu bi zasigurno uz primjenu odgovarajućih mjera bio spriječen od strane pravosudne policije.”
Nije tajna da ključeve suda imaju ne samo predsjednici sudova i da suci u zgradu sud ulaze preko vikenda zbog rješavanja raznoraznih obveza. Kao što nije tajna da je u obilasku zadarskog suda prije neka tri tjedna bio jedan od kandidata za predsjednika Općinskog suda koji nema prebivalište u Zadru i koji se tom prilikom kolegama na Općinskom sudu pohvalio kako će on tu "uskoro postati šef”.
Vrijeme će pokazati hoće li ”novi šef” biti onaj za kojeg se već dulje sumnja da bi mogao biti. Zahvaljujući volji DSV-a.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....