U zadarskom Arheološkom muzeju, koji uskoro obilježava 183 godine neprekinutog djelovanja, kreirane su drvene didaktičke igračke od kojih svaka predstavlja repliku određenog antičkog ili srednjovjekovnog motiva, bilo da se radi o izdvojenim ukrasima poput pletera ili arhitektonskoj spomeničkoj baštini kao što su ranosrednjovjekovne starohrvatske crkve.
Jedinstvene u Hrvatskoj, ove igračke su za sada izrađene kao unikati i prvi put predstavljene javnosti, a sa njima se „barata“ tako što se slažu plošne puzzle od, primjerice, oltarne pregrade, ili atraktivne trodimenzionalne puzzle od kojih treba sastaviti određenu crkvu.
Starohrvatske crkve u 3D puzzlama slažu se u komadima tako što drveni utori ulaze jedan u drugi, no samostojeće velike amfore, također „raspadnute“ na komade, slažu se potpomognute malim magnetima. Ono što nisu puzzle, to je inovativna tablica množenja, koja, je, u replici sv. Donata, sastavljena od velikog broja slojeva pomoću kojih se vrtnjom dobiva izračun.
Od ideje do realizacije, ove didaktičke igračke zadarskog Arheološkog muzeja su djelo muzejskog tehničara Frane Šunića.
- Inače rekonstruiram keramičke predmete sa arheoloških nalazišta, pa me to dovelo do ideje da iste dijelove izradim u drvu. Tako su nastale puzzle u raznim varijantama i različitih boja. Dobro je što ih djeca ne mogu razbiti – kazao je Frane Šunić, dok je ravnatelj Arheološkog muzeja Zadar Jakov Vučić najavio suradnju sa dječjim vrtićima i školama.
U očekivanju moguće komercijalizacije, sasvim je sigurno da je u ovom muzeju ponuđen najatraktivniji suvenir koji je do sada nastao u Zadru.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....