Klimatolozi DHMZ-a upravo su objavili analizu kolovoza 2024., a podaci vas neće posebno iznenaditi. Prema analizi stručnjaka DHMZ-a, kolovoz ne samo da je na većini meteoroloških postaja bio najtopliji, već je na mnogima bio i najtopliji mjesec otkada postoje meteorološka mjerenja!
Dok Rijeka, Zadar i Ploče nisu bili te „sreće“, Split, Šibenik, Makarska, Dubrovnik, Pazin i srednjodalmatinski otoci za dlaku su izbjegli kategoriju ekstremno toplo i završili u kategoriji - vrlo toplo.
Još jednom, najveće odstupanje srednje temperature zraka u odnosu na normalu (1991.-2020.) izračunato je za postaju Bilogora i ono je iznosilo čak 4.7 stupnjeva celzijusa dok je najmanje odstupanje srednje temperature zraka u odnosu na normalu na postaji Makarska i iznosi 1.8 stupnjeva celzijusa.
Subjektivno, naš dojam je kako nam je ovo ljeto posebno „zapaprila“ fenska bura koja se baš raspuhala, a uz visoke noćne temperature san je bez klima uređaja u Splitu ovo ljeto bio pravi luksuz.
Split najkišovitiji grad u kolovozu
Kada je o oborinama riječ, DHMZ izvještava javnost o uglavnom normalnim oborinskim prilikama u većini Lijepe naše, izuzev istoka i sjeveroistoka domovine te lokalno u Gorskom Kotaru i unutrašnjosti, gdje su zabilježene sušne prilike te Split, Hvar, Komižu i Lastovo koji su, pazite sada, završili u kategoriji - kišno.
Meteorološka postaja Marjan u Splitu, sa 68.2 mm (što je odstupanje od čak 215 % u odnosu na normalu), zasjela je na ljestvicu najkišovitije postaje u Republici Hrvatskoj u kolovozu, što je zaista pomalo neobičan podatak, iako kolovoz u Splitu zasigurno nećemo upamtiti po oborinama, već po toplinskim valovima i nesnošljivim temperaturama zraka.
Nebo strpljive voli
Analizu sinoptičke situacije za nadolazeće dane započet ćemo uz popularne stihove Zlatana Stipišića Gibonnija ‘Nebo strpljive voli“ Baš tako, uskoro bi se odnosi snaga na meteorološkom polju mogli okrenuti, a „strpljivi“ doći na svoje. Nakon dugo vremena nazire se promjena vremena i oborine.
Već u prvom dijelu četvrtka, prema Europskom centru za srednjoročnu prognozu vremena, oborine će zahvatiti sjeverni Jadran, a do kasnih večernjih sati i u noći na petak i ostatak Dalmacije. Ono što već sada možemo reći kako će oborine biti neravnomjerno raspoređene te kako će lokalno biti izraženijeg grmljavinskog nevremena i obilnijih oborina za što će u Dalmaciji, čini se, najveća mogućnost biti u noći kada bi konačno trebalo i osvježiti.
Prema trenutno raspoloživom prognostičkom materijalu u subotu bi se vrijeme trebalo stabilizirati, ali tek na kratko jer već početkom idućeg tjedna nazire se novi poremećaj vremena sa zapada, a s njim i temperature primjenije rujnu, u odnosu na ove koje nas prate posljednjih dana te koje će nas još neko vrijeme pratiti. Opći dojam je da će se uskoro u Dalmaciji moći usnuti i bez klima uređaja što je svakako dobra vijest, kako za zdravlje tako i za „džep“.