Posljednjih godina Javna ustanova ''Park prirode Vransko jezero'' intenzivno radi na provođenju projekta ”Revitalizacija i povezivanje atrakcija Parka prirode Vransko jezero” koji sufinancira Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija u okviru poziva „Promicanje održivog korištenja prirodne baštine u nacionalnim parkovima i parkovima prirode“.
Projekt je započeo 26. ožujka 2014. godine, a provodit će se do 31. prosinca 2021. godine. Partneri na projektu su Grad Biograd na Moru, Udruga Biom i LAG Laura, a ukupna vrijednost projekta iznosi 29.851.461,04 kuna, od čega su ukupni prihvatljivi troškovi 22.310.046,54 kuna.
Tijekom 2019. godine proveden je niz aktivnosti usmjerenih na razvoj posjetiteljske infrastrukture i povezivanje prirodnih atrakcija na dugoročno održiv način, uz upotpunjavanje edukativne i rekreativne ponude za sve veći broj posjetitelja.
Produljena je drvena poučna staza s tornjem u ornitološkom rezervatu u duljini od 130, uređeni su makadamski putovi tzv. cementnom stabilizacijom ''in situ'' u duljini od gotovo 13 km, postavljen je i otvoren za posjetitelje adrenalinski park pored info centra Crkvine u ornitološkom rezervatu koji uključuje dvije staze, jedna sa 13 elemenata na visini do 2 m i druga od 14 elemenata na visini do 3 m, izvršena je glavnina radova na I. fazi uređenja lučice Crkvine odnosno izgradnji pontonskog pristaništa za električni brod, nabavljen je i niz promotivnih materijala i suvenira čija je nabava i dalje u tijeku do kraja projekta te je u tijeku izrada promotivnog filma Parka, novog turističkog zemljovida i atlasa krajobraza. Nabavljen je i električni vlak za prijevoz posjetitelja što će omogućiti stvaranje prepoznatljive turističke rute za obilazak ključnih atrakcija Parka, uz neposredno povezivanje okolnih mjesta i lokaliteta.
U Biogradu na Moru u tijeku je uređenje turističko-informativnog centra s prezentacijskom dvoranom za pružanje informacija o Parku, ali i za održavanje raznih radionica i izložbi, što provodi, partner na projektu, Grad Biograd na Moru. U suradnji s Udrugom BIOM i tijekom 2019. godine su provedeni treninzi promatranja ptica s ciljem edukacije zaposlenika Parka i zainteresiranih pojedinaca za vodiče za promatranje ptica. Osim navedenog, Udruga BIOM provodi monitoring ptica na području Parka u svrhu utvrđivanja utjecaja turizma na njihove populacije, a razradit će i proširiti postojeće programe za promatranje ptica i izraditi vodič kroz biološku raznolikost. Udruga Biom s aktivnostima nastavlja do kraja 2021. godine.
2019. godine nabavljena je amfibija te 13 brojača posjetitelja koji su postavljeni na području Parka radi boljeg praćenja posjetitelja i njihova sudjelovanja na pojedinim sadržajima Parka. Za aktivniji doživljaj Parka, kroz projekt, dosad je nabavljena oprema za posjetitelje i promatranje ptica, kajaci, MTB bicikli zajedno s dodatnom opremom, električni bicikli te dalekozori i durbin za promatranje ptica.
Tijekom 2020. godine planirano je postavljanje fotonaponskog sustava te nabava montažnih modularnih građevina u funkciji info centara i sanitarnog čvora što predstavlja ulaganje u posjetiteljsku infrastrukturu uz promicanje održivog razvoja i zaštite okoliša.
Provođenje ovih aktivnosti predstavlja ulaganje u infrastrukturu i sadržaje odnosno obogaćivanju turističke ponude Parka što će doprinijeti ostvarenju cilja.
Rezultat provedenih aktivnosti, nadogradnja prezentacijsko obrazovnih kapaciteta, povezivanje nezavisnih atrakcija u integralnu posjetiteljsku cjelinu, obogaćivanje turističke ponude Parka, bolje praćenje posjetitelja, promicanje održivog razvoja i zaštite okoliša te informiranje i edukacija posjetitelja, lokalnog stanovništva i zaposlenika, dovest će do povećanja privlačnosti i edukativnih sadržaja te uspostave boljeg upravljanja posjetiteljima u Parku što je i cilj projekta.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....