SportDERBI NA POLJUDU

Veliki derbi završio bez pobjednika: Hajduk je bio dominantniji u prvom poluvremenu, gosti su uzvratili u drugom, teško je kazati tko je zadovoljniji

Piše R.R./SD
21. listopada 2022. - 20:18

U najvećem hrvatskom nogometnom derbiju Hajduk i Dinamo su na Poljudu u prvom susretu 14. kola SuperSport HNL-a pred više od 30.000 gledatelja odigrali 1-1.

Bio je to susret u kojem je svakoj momčadi pripalo po poluvrijeme. Hajduk je poveo u 27. minuti golom Marka Livaje, a izjednačio je Bruno Petković iz jedanaesterca u 72. minuti.

Hrvatski prvak je u susret ušao s osam bodova prednosti u odnosu na Hajduk i može biti zadovoljniji ishodom jer je i dalje na +8.

Domaćin nije mogao računati na nedovoljno oporavljene Nikolu i Lovru Kalinića, a na vratima je priliku dobio 21-godišnji Karlo Sentić. Na zadnjem treningu se ozlijedio i Anthony Kalik, pa je u veznom redu priliku dobio Josip Vuković.

S druge strane Dinamov trener Ante Čačić nije imao previše problema s ozljedama, no u svlačionicu je ušla viroza. Čačić je odlučio na klupi ostaviti Luku Ivanušeca, a priliku je dobio Martin Baturina. Odmor je dobio i Stefan Ristovski umjesto kojega je startao Sadegh Moharrami.

Hajduk je počeo agresivnije i aktivnije, međutim u prvih 20 minuta nije bilo previše uzbuđenja na terenu. Prvu ozbiljniju situaciju vidjeli smo u 22. minuti kada je Dario Melnjak ubacio do Stipe Biuka, a ovaj pucao pored gola. Samo minutu kasnije odličnu priliku je imao Livaja, ali je loše zahvatio loptu prebacivši vrata.

Prvu udarac prema suparničkim vratima Dinamo je imao u 24. minuti, no Mislav Oršić nije bio precizan iz daljine. Hajduk je posve zasluženo poveo u 27. minuti golom Marka Livaje. Ubacio je Filip Krovinović iz kornera na bližu stativu, Melnjak je prebacio na drugu gdje se našao Livaja te iz blizine zakucao loptu u mrežu za svoj osmi gol ove sezone za 1-0.

Novu veliku priliku Hajduk je imao u 41. minuti, međutim Vuković sjajnu priliku nije uspio pretvoriti u pogodak, pucao je ravno u Dominika Livakovića koji je odlično zatvorio kut.

Premda Dinamo u prvom poluvremenu nije pokazao ništa, Čačić nije ništa mijenjao na otvaranju drugog dijela. U 56. minuti domaći vratar Sentić je imao prvu obranu na utakmici, nakon Oršićevog udarca. U 60. minuti oba su trenera povukla prve poteze, kod Dinama su ušli Bočkaj i Ivanušec (izašli su Oršić i Špikić), a s druge strane Grgić i Mlakar (umjesto Sahitija i Fossatija).

Dinamo se vratio u igru u 72. minuti. Baturina je uzeo loptu Elezu i ubacio pred gol. Petković je bio u duelu s Awaziemom, nakon čega je pao. Sudac Igor Pajač je nakon asistencije VAR-a pokazao na bijelu točku, a Petković je bio siguran za 1-1. Zbog priovora Pajač je dao crveni karton pomoćnom treneru Hajduka Goranu Karoglanu.

U nastavku susreta Hajduk je imao nešto veću inicijativu, no ritam igre je pao i nije bilo većih uzbuđenja. Zbog dvije velike bakljade domaćih navijača, susret je produžen na osam minuta.

Bio je to drugi derbi ove sezone nakon što je Dinamo u prvom na Maksimiru slavio s uvjerljivih 4-1.

Tijek susreta pratite ovdje.

Tijek susreta

90‘ + 8 Kraj susreta, na kraju svakome po bod

90‘ + 5 Ademi je dugo vkukao loptu, ubacio je na peterac, Bočkaj je naletio na odbijanac ali je pucao visoko preko gola

90‘ + 3 Grgić je pucao iz daljine, međutim lopta je zapela u bloku, Livaković je to lako pokupio

90‘ Igrat će se osam minuta sudačke nadoknade

89‘ Umjesto Baturine u igru je ušao Ristovski

87‘ Još jedna akcija Hajduka, na kraju je sve završilo "u dimu", čini se da je Mlakar pucao, lopta se od bloka odbila u korner susret je opet nakratko prekinut

85‘ Još dvije zamjene kod Hajduka, izašli su Biuk i Mikanović, a ušli su Lovrencsics i Čolina

84‘ Zamjena kod Dinama, u igru je ušao Drmić, a izašao je strijelac Petković

82‘ Ovo je mogla biti gol šansa, iskoristili su Bijeli dobar presing, Mlakar je imao loptu, želio poslati do Livaje koji bi sam krenuo na Livakovića, ali je Perić presjekao loptu

81‘ Livaja je odlično progurao loptu do Biuka, ali je krilo Hajdukovo krilo malo zakompliciralo završnicu

80‘ Iz igre je izašao Vukovć, ušao je Atanasov

77‘ Zaiskrilo je malo na sredini terena, nekoliko čvrstih duela u kojima su se koristile i ruke

72‘ Petković je bio siguran realizator, poslao je Sentića u jednu, a loptu u drugu stranu

71‘ Nakon silnih prigovora s klupe Pajač je isključio pomoćnog trenera Karoglana, a žuti karton je dobio Subašić

70‘ Nakon pregleda snimke Pajač je pokazao na kazneni udrac i dodijelio je žuti karton Awaziemu

68‘ Pajač je dobio signal da traje provjera dvoboja u kaznenom prostoru, a potom je i osobno krenuo pogledati snimku

67‘ Baturina je uklizao i vrhunski odnio loptu ispred Eleza, ubacio je loptu u peterac gdje su u dvoboju pali Petković i Awaziem, akcija se nastavila i na kraju je od svega korner

64‘ Nastavljen je dvoboj

61‘ Krenula je bakljada sa Sjevera, dim je vrlo brzo prekrio cijeli travnjak i Pajač je prekinuo dvoboj

58‘ Kod Dinama iz igre su izašli Špikić i, Oršić, a ušli su Bočkaj i Ivanušec

58‘ Dvostruka zamjena kod Hajduka, umjesto Sahitija i Fossatija u igru su ušli Mlakar i Grgić

57‘ Pritišće Dinamo, opet je bio Oršić na udarcu, ali je bio blokiran, lopta je završila u korneru

56‘ Vrhunska obrana Sentića, par brzih dodavanja Modrih na dvadesetak metara i onda lopta do Oršića koji je odlično pucao, ali je splitski vratar obranio

53‘ Dinamo je počeo više dolaziti naprijed, ali još ništa u zadnjoj trećini nisu konkretno napravili

50‘ Dobra akcija bijelih, Mikanović je ubacio na peterac, ali je Šutalo izbacio

46‘ Počelo je drugo poluvrijeme

45‘ + 1 Kraj prvog poluvremena

45‘ Igrat će se još minuta sudačkog dodatka

41‘ Kakva šansa za Hajduk, Livaja se dobro zagradio, dodao do Vukovića koji je ostao sam na dva-tri metra, ali je pucao ravno u Livakovća

35‘ Krovinović iz kornera traži Livaju u petercu, Šutalo u posljednji trenutak izbija u novi korner

32‘ Livaja je dobio malo po nogama nakon duela s Perićem, ostao je na travnjaku, a igra je nakratko prekinuta

27‘ Zasluženo vodstvo Hajduka, Krovinović je izveo korner, prizemno i oštro na prv vratnicu, gdje je Melnjak prebacio loptu na drugu stativu gdje je bio sam Livaja koji je zakucao loptu u mrežu

25‘ Duga lopta Eleza prema Mikanoviću koji se s Ljubičićem na leđima izborio za udarac, ali pored gola

24‘ Evo i Dinama naprijed Oršićev projektil s dvadesetak metara prohujao preko grede Sentićeva gola.

22‘ Sahiti je nakon presinga dobio loptu na desnu stranu, ubacio u peterac Livaji koji je uspio pucati, ali preko gola, no sapleo se o noge Šutala, tražili su domaći kazneni udarac,  a sudac Pajač pokazao je da nema reakcije VAR sobe.

21 Sahiti je uputio centaršut, no Biuk glavom puca preko gola, bila je ovo dobra situacija

18‘ Uzvraćaju dinamovci,  nakon koji je Oršić izborio u duelu s Mikanovićem, skočio je najviše Šutalo, no uz faul u napad

14‘ Šutalo je blokirao pokušaj Melnjaka, nije izgledalo loše

13‘ Hajduk je aktivniji, agresivniji, ovaj put je Perić izbacio loptu u korner nkon ubačaja Vukovića

10‘ Krovinović je izveo korner, no nije bilo opasnosti

7‘ Krovinović je tražio Awaziema u kaznenom prostoru, obrana gostiju bila je na mjestu

5‘ Awaziem je tražio Livaju dugačkom loptom, ali od svega ništa, bilo je zaleđe

4‘ Žestoko je krenulo s obje strane, visoki presing s obje strane

1‘ Počela je utakmica

0‘ Stigli su sastavi

Semafor

Hajduk – Dinamo 1:1 (1:0)

Split – Stadion na Poljudu. Gledatelja 31000. Utakmica 14. kola SuperSport HNL-a: Hajduk – Dinamo 1:1 (1:0). Sudac: Igor Pajač (Sv. Ivan Zelina) - 6.

Strijelci: 1:0 Livaja (27.), 1:1 Petković (72.-11m).

Žuti kartoni: Awaziem (Hajduk) i J. Šutalo i Ljubičić (Dinamo).

Crveni karton: pomoćni trener Hajduka Goran Kargolan u 73. minuti zbog prigovora.

Igrač utakmice: Marko Livaja (Hajduk).

Hajduk (4-2-3-1): Sentić (6,5) - Mikanović (6,5) (od 86. Lovrencsics -), Awaziem (5,5), Elez (5,5), Melnjak (7) - Vuković (7) (od 80. Atanasov -), Fossati (6) (od 59. Grgić 6) - Sahiti (7) (od 59. Mlakar 6), Krovinović (6,5), Biuk (6) (od 86. Čolina -) - Livaja (7).

Dinamo (4-2-3-1): Livaković (7) - Moharrami (6), J. Šutalo (6,5), Perić (6), Ljubičić (6) - Ademi (6), Mišić (6) - Špikić (5,5) (od 60. Bočkaj 6), Baturina (6,5) (od 90. Ristovski -), Oršić (5,5) (od 60. Ivanušec 6) - Petković (7) (od 85. Drmić -).

06. svibanj 2024 04:58