SportVELIKI USPJEH

Zadranin Filip Župan - višestruki viceprvak Hrvatske!

16. srpnja 2024. - 12:31

U organizaciji Hrvatskog plivačkog saveza, Zagrebački plivački savez je priredio Prvenstvo Hrvatske za kadete u plivanju. U Zagrebu na 50 m bazenskom kompleksu Svetice nastupilo je 320 kadeta i kadetkinja iz 43 hrvatskih plivačkih klubova. Zadranin Filiop Župan je postao višestruki vice prvak Hrvatske u disciplinama 50 m,100 m i 400 m slobodno, te je ukupno drugi u disciplini višeboj slobodno.

Plivački klub Zadar je nastupio sa 12 kadeta, a koji su ostvarili kvalifikacijske norme za nastup na prvenstvu Hrvatske i to: Filip Župan, Paulo Sinovčić, Tin Mršić, Toni Mršić, Adrian Marinović, Zrna Šijaković, Mareta Mikulić, Mia Zekanović, Tonka Plavčić, Tia Butić, Zara Brtan i Anna Veselić.

Novost u sistemu bodovanja na PH je ekipni poredak klubova i plasman u disciplini višeboj. U ekipnom poretku klubova, velikim bodovima boduje se jedan natjecatelj kluba s najboljim vremenom u muškoj i ženskoj konkurenciji u svakoj pojedinačnoj disciplini, kao i jedna štafeta u svakoj štafetnoj disciplini u muškoj i ženskoj konkurenciji. Višeboj je disciplina u kojoj se poredak određuje zbrojem velikih brojeva iz 4 pojedinačne utrke. Za ukupan poredak u disciplinama višeboja (višeboj slobodno/leđno/prsno/leptir), velikim bodovima boduju se discipline za pojedinačnog natjecatelja iz individualnih utrka (400 m slobodno+200 m mješovito+100 m+50 m).

Najuspješniji kadet u redovima Kluba, bio je Filip Župan koji je dominirao u disciplinama slobodnog stila. Osvojio je tri srebrne medalje u disciplinama 400 m slobodno (4:33.19), 100 m slobodno (57.55) disciplina u kojoj je isplivao najveći broj bodova (539 boda) te 50 m slobodno (26.16). Zbrojem bodova 4 isplivane discipline (400 m slobodno, 200 m mješovito, 100 m slobodno i 50 m slobodno), Filip je ostvario 1998 bodova te zauzeo 2. mjesto u disciplini višeboj slobodno za što je nagrađen prigodnom nagradom. Plivao je još i disciplinu 50 m leptir (28.72) gdje je zauzeo 5. mjesto te disciplinu 200 m mješovito (2:31.38) 8. mjesto.

Kod kadetkinja, treba istaknuti Zrnu Šijaković koja je najvrijedniji rezultat ostvarila u disciplini 100 m leptir (1:12.96) te se plasirala na 6. mjesto. U ukupnom zbroju bodova 4 isplivane discipline (400 m slobodno, 200 m mješovito, 50 m leptir i 100 m leptir), Zrna je u disciplini višeboj leptir, ukupno zauzela 4. mjesto s osvojena 1731 boda.

Ženska kadetska štafeta u sastavu Mareta Mikulić, Zrna Šijaković, Mia Zekanović, Tonka Plavčić, zauzela je 8. mjesto u štafeti 4x50m slobodno (2:01.90) te 11. mjesto u štafetama 4x50m mješovito (2:20.62) i 4x100 m mješovito (5:22.22).

Muška kadetska štafeta u sastavu Filip Župan, Paulo Sinovčić, Tin Mršić, Toni Mršić, zauzela je 9. mjesto u štafeti 4x50 m slobodno (1:53.95), 10. mjesto u štafeti 4x50 m mješovito (2:11.46) i 12. mjesto u štafeti 4x100 m mješovito (4:58.89).

Kadeti i kadetkinje Pk Zadar zauzeli su još i 8. mjesto u štafeti 4x100 m slobodno Mixed (4:20.22) u sastavu Filip Župan, Toni Mršić, Zrna Šijaković, Mia Zekanović.

- Pored onih koji su osvojili odličja, i ostali plivači PK Zadra plivali su svoje osobne rezultate, te ostvarili dobre plasmane na njima glavnom natjecanju u ljetnoj sezoni. Na kraju 3. dijela programa, u ukupnom ekipnom poretku, u jakoj konkurenciji od 43 kluba, Pk Zadar je zauzeo 11. mjesto s ukupno osvojenih 10136 bodova. Prvo mjesto zauzeo je Pk Dubrava s 14054 bodova, drugo mjesto Pk Primorje (13274 boda) te treće mjesto Pk Mladost (12787 boda). Treneri kadeta Željko Olujić, bacc.cin. i trenerica Maja Štrbac, jako su zadovoljni uspjehom kadetske ekipe za koju smatraju da su na odličnom putu za juniorsko plivanje. Čestitke svima. Kadetima slijedi zasluženi odmor prije početka nove plivačke sezone, a već sljedeći vikend od 18. do 21.07. starija ekipa Kluba, nastupit će također u Zagrebu na Prvenstvu Hrvatske za te dobne skupine, kazali su u PK Zadru.

07. rujan 2024 23:50