U prepunoj čitaonici Državnog arhiva u Zadru u utorak je predstavljena knjiga „Signorine, gospoje i šjore: žene u kulturi Zadra u dugome 19. stoljeću“ autorice, dr. sc. Mirise Katić Piljušić.
- Zadar u vrijeme druge austrijske uprave doživljava veliki procvat, jača kulturna svijest te uloga i položaj žena, ali njihova vidljivost u kulturi nikad nije bila sustavno obrađena sve do ove knjige- kazao je dr.sc. Ante Gverić, ravnatelj Državnog arhiva u Zadru koji je izdavač ove vrijedne knjige.
Tema knjige je uloga žena u kulturnom životu Zadra od pada Mletačke Republike do kraja Prvoga svjetskog rata. Kako se zbog zakonskih, društvenih i tradicionalnih ograničenja nisu mogle pojavljivati na polju dominantnih društvenih aktivnosti, vezanih za vlast, stjecanje imovine i raspolaganje imetkom, njihova se uloga svodila na aktivnosti u kulturi i školstvu. U književnosti i publicistici se javljaju za vrijeme velikih društvenih promjena, a u školstvu nakon otvaranja škola za žensku djecu i školovanja učiteljica u drugoj polovini 19. stoljeća. Početkom 20. st. Zadar je bio kulturni centar u kojemu je djelovala većina suvremenih hrvatskih književnika i slikara, uključujući i književnice hrvatskog modernizma.
Krajem 19. stoljeća u Zadru se osnivaju ženske udruge za potporu siromašnim stanovnicima grada i okolice, kao i prognanicima iz Bosne, što se posebno uspješno odvijalo tijekom Prvoga svjetskog rata i neposredno nakon njega. Te aktivnosti i doprinos žena imali su veliku potporu državnih institucija, iskazivano im je poštovanje i dobivale su javna priznanja, što je u suvremenoj historiografiji zanemareno i prepušteno zaboravu.
- Ovom knjigom dobivamo uvid u život i djelovanje zadarskih tiskarica, književnica, slikarica, novinarki, umjetnica i glazbenica odnosno galeriju uglednih, ali i manje poznatih, samozatajnih žena koje su svoji djelovanjem pridonijele zadarskom književnom, kulturnom i društvenom životu Zadra u ovon dugom periodu 19. stoljeća. Riječ je o vrijednoj knjizi koji popunjava prazinu zadarske historiografije u kojoj se djelatnost žena nedovoljno proučavala. Tekst je to koji se čita s velikim zanimanjem i koji će zasigurno naići na dobar prijem stručne i šire čitateljske publike- kazala je recenzentica knjige, prof dr. sc. Nedjeljka Balić-Nižić.
- Ostaje činjenica da je Zadar po pitanju emancipacije žena i njihovog angažmana na kulturnoj i društvenoj sceni u to vrijeme prednjačio pred drugim dalmatinskim, ali i istočno jadranskim gradovima. Ovo je tek početak obrade jedne izazovne problematike, a svatko tko posegne za ovom knjigom neće dvojiti da se autorica s tim izazovom uhvatila u koštac na najbolji mogući način: studiozno, znanstveno i argumentirano- riječi su dr. sc. Lovorke Čoralić.