StoryEditorOCM
ForumPRED NOVE MJERE

Plenković o ‘vrućim temama‘: ‘Žalac? Dok nije bila ministrica, godinama je bila ekspert, stručnjak za EU fondove. Mislim da je bila sjajna‘

Piše PSD
11. studenog 2021. - 14:31

Premijer Andrej Plenković se obraća javnosti. Uz njega, na presici sudjeluju i ministri VilI Beroš i Radovan Fuchs.

- Cijepljenje je besplatno, testiranje je besplatno i vađenje potvrde je besplatno. Država je u ovoj zdravstvnenoj ugrozi sve stavila građanima na raspolaganje. Vidjeli ste da ljudi u dobi od 48 do 59 godina koji su preminuil, većina nisu bili cijepljeni. Od preminulih oni koji nisu cijepjeni u pravilu su uvijek starije dobi i s komorbiditetima. Još jednom pozivam sve da cjepivo iskoriste. Što se tiče nafnh derivata, vidjeli ste da cijena ostaje kakva je. S time da smo delimitirali cijenu goriva, odnosno onaj tko želi utočiti u svoje vozilo skuplje gorivo, moći će to uraditi od idućeg tjedna. Smatramo da je to dobro i doprinos standardu naših građana, kazao je Plenković na početku.

O slučaju Žalac

Upitan je hoće li Gabrijela Žalac biti isključena iz HDZ-a.

- Pravosudna tijela u RH, bez obzira o kome se radi, rade neovisno i samostalno, rekao je, a prenosi Jutarnji.

Naglasio je kako je Vlada izrazito zainteresirana da se u hrvatskom društvu suzbija korupcija i to je ono, kako kaže, na čemu kontinuirano radi.

Posebno je istaknuo da u Hrvatskoj postoji presumpcija nevinosti, što znači da je svako nevin dok mu se ne dokaže krivnja.

- Presumpcija neovisnosti vrijedi neovisno o kome se radi, pa i za Žalac, kazao je.

Kaže i kako u Vladi nemaju više saznanja o slučajno od onoga što doznaju u medijima, a kadrovska pitanja unutar stranke bit će jedna od tema na sjednici Predsjedništva stranke idućeg tjedna.

- Žalac je, dok nije bila ministrica, godinama bila ekspert, stručnjak dokazani za EU fondove na raznim instancama. Ja sam je osobno upoznao dok sam 2010. kao državni tajnik obišao Hrvatsku. Nigdje drugdje nisam vidio nekoga s takvim znanjem, entuzijazam, kvalitetu u poznavanju EU fondova. Mislim da je bila sjajna, rekao je.

“Milanović je rekao da je korona karijes”

Komentirao je izjave predsjednika Zorana Milanovića.

- Vidim da je predsjednik danas napao predsjednika Sabora, ako sam dobro vidio… Ali u kontekstu covida, imamo čovjeka nazvao kao nešto poput karijesa. Milanović je rekao da je korona karijes. Poruka nekoga za koga je glasao dio građana da je korona karijes u kontekstu najveće pandemije u zadnjih 100 godine i od koje će u RH umrijeti 10.000 ljudi je katastrofalna i sramtona koja šalje engativnu poruku hrvatskim građanima. Mislim da epilog takvog zbunjivanja birača, gdje epidemiju naziva mambo-jambo, to govori čovjek koji Hrvatima ne čestita Dan državnosti. Dakle, ignorira Dan državnosti koji je i blagdan. Krši zakon o sudovima, flagrantno ga krši, ne može gore, da mimo javnog poziva nameće kandidatkinju Saboru. Ako sad krenem nabrajati ove iz SDP-a koje je on birao a završavali su u sudskim procesima, onda ta vrsta komentara tko je koga birao je anulirana iste sekunde, poručio je Plenković, a prenosi N1.

- Milanovićev napad na šefa sabora je sramotan, dodao je pa poručio i da Franko Vidović laže.

Osvrnuo se i na predsjednika SAFU-a.

- Naša Vlada je 2017. jasno rekla da želi biti dio instrumenta Ured europskog javnog tužitelja. To je sastavni dio Uskoka, političari oporbe o tome govore a da o tome pojma nemaju. Što je to? Hrvatska želi biti dublje integracije i poštuje neovisnost i samostalnost pravosudnih institucija. Oni trebaju procesuirati djela koji se odnosi na financijske štete EU. Tu nema ništa psoebno. Što se tiče Petrica, stav je isti kao i kod Žalac, s tim da je on još na dužnosti, rekao je.

Odgovorio je smatra li da mu građani vjeruju da se borbi protiv korupcije.

- Apsolutno mi vjeruju. Pogledajte neovisnost policije, USKOK-a, Europskog javnog tužitelja… Da se ne želimo boriti protiv korupcije, možda ne bi bili dio instrumenta europskog javnog tužitelja, kazao je premijer.

- To je individualan slučaj, sve ima ime i prezime, dodao je osvrćući se na uhićenja.

Komentirao je i kakva je politička budućnost Žalac.

- Govori se o njoj kao da je sad ministrica u Vladi. Nije. Ovisno o razvoju situacije, stranačka tijela će donijeti odluku. Nije išla ni na izbore 2020. godine. Drago mi je da brinete o njenoj političkoj budućnosti.

“Procijepljenost mene brine više nego Komisiju”

Osvrnuo se na prognoze EK i o sporosti obnove i slaboj procijepljenosti.

- Procijepljenost mene brine više nego Komisiju. Smatramo da je to kapitalno važno za zdravstvenu sigurnost građana. Kada ste predsjednik Vlade osiguravate milijune doza cjepiva, Rusi nam dolaze, pa smo na lokalno primjeru htjeli djelovati i globalno, znači tko god dođe može se cijepiti. Ali, mi ćemo i dalje apelirati na cijepljenje i slušanje struke, kazao je.

- Sve su pretpostavke tu da se ubrza obnova, dodao je.

Milanović i Banožić

Ponovno se osvrnuo na prozivke Milanovića upućene ministru Banožiću.

- Očito njemu smeta sve što Banožić radi. Nitko ne spori da predsjednik ima pravo od MORH-a i HV-a tražiti što treba. Nitko neće raditi bijesne gliste i reći da to ne može. Ovdje imamo temu koja nije tema, trošim svoje i vaše vrijeme na nešto što je banalno. Čitajte Kotromanovića, i da tu priču skinemo, rekao je Plenković.

- Mora se poštovati zakon. Ako utvrdimo da nije dovoljno jasan, onda ćemo pristupiti izmjenama zakona pa će biti još jasniji, dodao je.

Rekao je ni Kolinda Grabar-Kitarović ni Ivo Josipović pa ni Stipe Mesić nisu komunicirali na ovako primtivan način.

- Predsjednik Tuđman da ne govorimo. Sad se svi skupa navikavamo na primitivizam, divljaštvo, nekulturu.

26. travanj 2024 21:59